Тошкентда ўйин олдидан ўтказилган матбуот анжуманида футбол бўйича Тожикистон ёшлар терма жамоаси бош мураббийи, беларуслик мутахассис Олег Кубарёв машғулот майдонлари сифатини танқид қилди. Видео «Футбол янгиликлари» Telegram каналида эълон қилинди.
Тошкентга илк бор келган мураббий машғулотлар учун яратилган шароитлар ҳақида ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
«Кўряпманки, бу ерда ажойиб стадионлар бор, лекин машғулот майдонлари ёмон. Машғулотлар учун шароитлар, менимча, жамоалар савиясига тўғри келмайди. Бундай майдонларда бундай турнирга тайёргарлик кўриш, менимча, нотўғри. Чунки бу майдонлар жароҳатлайдиган. Бу майдонларда фақат битта плюс нарса бор — улар табиийдир. Мен бу ерда бошқа ҳеч қандай [ижобий] нарсани кўрмаяпман», — деди Кубарёв.
Худди шу Telegram каналида эълон қилинган бошқа бир видеода Олег Кубарёв матбуот марказидаги столларда сув йўқлигини қайд этган.
«Фақат хафа бўлманг. Мен [матбуот анжуманига] 30 дақиқа юриб келдим — бу ерда эса сув йўқ», — деди у столга ишора қилиб. — «Мен биринчи марта сув йўқ жойда матбуот анжуманида турибман», — деди Кубарев.
Футбол менежери, спорт эксперти Алишер Никимбаев ўзининг Telegram-каналида жамоа мураббийлари илк кунларданоқ машғулот майдонлари сифатидан нолий бошлаганини таъкидлади.
«Ташкилотчилар ва уларнинг ОФКдаги (Осиё Футбол Конфедерацияси — таҳр.)даги ҳамкасблари майдонларда муаммолар бўлишини билишган. Ва агар бу ягона муаммо бўлса, унда ташвишланадиган ҳеч нарса бўлмасди. Бироқ ҳозирги муаммолар ўтган йилги 23 ёшли ўсмирлар ўртасидаги Осиё Кубоги муаммолари устига қўйилади ва бу Ўзбекистонда бўлажак қитъа турнирларини ўтказиш истиқболлари ҳақида пессимистик хулоса чиқаради», — деб ёзади Никимбаев.
Бироқ, унинг фикрича, бу Ўзбекистон энди қитъа мусобақаларига мезбонлик қилмайди, дегани эмас, чунки 17 ва 20 ёшли ўсмирлар, аёллар терма жамоалари ва футзал ўртасидаги турнирларни ҳамма давлатлар ҳам ўтказишни хоҳлайвермайди.

На предматчевой пресс-конференции в Ташкенте главный тренер молодёжной сборной Таджикистана по футболу, белорусский специалист Олег Кубарёв раскритиковал качество тренировочных полей. Видео опубликовано в Telegram-канале «Новости футбола».
Тренер, впервые приехавший в Ташкент, поделился своим мнением об условиях для тренировок.
«Вижу, что есть прекрасные стадионы, но плохие тренировочные поля. Условия для тренировок, я считаю, не соответствуют уровню команд. На таких полях готовиться к такому турниру, я считаю, неправильно. Потому что эти поля, травмоопасны. Здесь только один плюс в этих полях — они натуральные. Больше я здесь ничего [положительного] не вижу», — отметил Кубарёв.
В другом видео, опубликованном в этом же Telegram-канале, Олег Кубарев отметил отсутствие воды на столах в пресс-центре.
«Вы только не обижайтесь. Я ехал [на пресс-конференцию] 30 минут — а здесь нет воды, — сказал он, показывая рукой на стол. — Я впервые на пресс-конференции, где нет воды», — заметил Кубарев.
Футбольный менеджер, спортивный эксперт Алишер Никимбаев в своём Telegram-канале отметил, что тренера команд стали жаловаться на качество тренировочных полей с первых дней.
«О том, что проблемы с полями будут, знали и организаторы, и их коллеги в АФК (Азиатской футбольной конфедерации — ред.). И если бы это была единственная проблема, то ничего страшного не было бы. Однако нынешние проблемы накладываются на проблемы прошлогоднего Кубка Азии среди 23-летних, и это на выходе даёт пессимистический вывод о перспективах проведения будущих континентальных турниров в Узбекистане», — написал Никимбаев.
Однако, по его мнению, это не означает, что Узбекистан больше не будет принимать континентальные соревнования, потому что не так много стран желают принимать турниры среди 17-ти и 20-летних, женских команд и по футзалу.