2022 йил 1−2 июль кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар бўйича якунланиши арафасида турган иккинчи жиноят иши бўйича 27 февраль куни бўлиб ўтган суд мажлисида прокуратура 39 нафар айбланувчининг аксариятига кўп йиллик қамоқ жазосини сўради. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
6 февралдан буён ишни Қорақалпоғистон суди Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати судьяси Даулетбай Разов раислигида биринчи инстанция суди кўриб чиқмоқда.
Судланувчиларнинг аксарияти Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми (Қурол ёки қурол сифатида фойдаланиладиган бошқа нарсаларни ишлатиб ёхуд ишлатиш билан қўрқитиб шахсга нисбатан зўрлик ишлатиш, қирғин солиш, ўт қўйиш, мулкка шикаст етказиш ёки уни нобуд қилиш, ҳокимият вакилига қаршилик кўрсатиш орқали содир этилган оммавий тартибсизликлар ташкил қилиш, шунингдек, оммавий тартибсизликларда фаол қатнашиш) билан айбланмоқда.
Етти нафар судланувчига 244-модданинг 3-қисми билан бир қаторда Жиноят кодексининг 244−1-моддаси 3-қисми «а» ва «г» бандлари (олдиндан тил бириктирган ҳолда бир гуруҳ шахслар томонидан, ОАВ ёхуд телекоммуникация тармоқларидан, шунингдек Интернетдан фойдаланиб жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид соладиган материалларни тайёрлаш, сақлаш, тарқатиш ёки намойиш этиш) билан айбланмоқда.
Прокуратура томонидан ўқилган айбловнинг тавсиф қисмида йиғилишнинг биринчи кунида айтилган айбловлар ҳам келтириб ўтилди.
Давлат айбловчилари ўз нутқида барча судланувчилар айбли деган хулосага келингани ҳамда уларга нисбатан қўлланилиши лозим бўлган жазо тури ва меъёри ҳақидаги фикрлари баён қилинди.
Жумладан:
Алимбай Мирзамбетовни (1979 йилда туғилган, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми (Қурол ёки қурол сифатида фойдаланиладиган бошқа нарсаларни ишлатиб ёхуд ишлатиш билан қўрқитиб шахсга нисбатан зўрлик ишлатиш, қирғин солиш, ўт қўйиш, мулкка шикаст етказиш ёки уни нобуд қилиш, ҳокимият вакилига қаршилик кўрсатиш орқали содир этилган оммавий тартибсизликлар ташкил қилиш, шунингдек, оммавий тартибсизликларда фаол қатнашиш) билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55- (Жазони енгиллаштирувчи ҳолатлар), 56- (Жазони оғирлаштирувчи ҳолатлар), 57- (Енгилроқ жазо тайинлаш) моддаларига асосан узил-кесил 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Даулеткелди Надирбаевни (1988, Халқ банки Тахтакўпир филиали юристи) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Даулеткелди Надирбаевни (1988, Халқ банки Тахтакўпир филиали юристи) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а,г» бандлари (бир гуруҳ шахслар томонидан, ОАВ ёхуд телекоммуникация тармоқларидан, шунингдек Интернетдан фойдаланиб жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид соладиган материалларни тайёрлаш, сақлаш, тарқатиш ёки намойиш этиш) билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59- (Бир неча жиноят содир этганлик учун жазо тайинлаш)моддаларига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Камал Ешжановни (1999, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддаларига асосан узил-кесил 7 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Муратбай Пирлепесов (1978, якка тартибдаги тадбиркор) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддаларига асосан узил-кесил 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Адилбек Сариевни (1985, ёлланма ишчи) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддаларига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Нусрет Бауетдинов (1970, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Алишер Шараповни (1989, ёлланма ишчи) — Жиноят кодексиинг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддаларига асосан узил-кесил 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Онгарбай Мамутов (1966, 2-гурун ногирони) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддаларига асосан узил-кесил 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Рустам Досимбетов (1985 йил, ишсиз) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди (икки ёки ундан ортиқ шахсга қасддан баданга оғир шикаст етказиш) ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 59-моддасига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Азамат Алланазаров (1997, такси ҳайдовчиси) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди, 244-моддаси 3-қисми ва 247-моддаси 3-қисми «а» банди (босқинчилик йўли билан ўқотар қуролни, ўқ-дориларни, ўқотар қуролнинг асосий қисмларини, портловчи моддаларни, портлатиш воситаларини ёки портлатиш қурилмаларини қонунга хилоф равишда эгаллаш) билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 59-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Нурсултан Дуйсенбаев (1998, мавсумий ишчи) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди, 244-моддаси 3-қисми ва 247-моддаси 3-қисми «а» банди билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 59-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Нурсултан Байлепесов (1993, ҳайдовчи) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди, 244-моддаси 3-қисми ва 247-моддаси 3-қисми «а» банди билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддаларига асосан узил-кесил 9 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Алпамис Жумабеков (1994, мавсумий ишчи) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди, 244-моддаси 3-қисми ва 247-моддаси 3-қисми «а» банди билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддаларига асосан узил-кесил 9 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Конгратбай Бекполатов (1985 йил, «Берди-Транс» компанияси ҳайдовчиси) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддасига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Руслан Баймбетов (1988 йил, «Давлет Транс» ҳайдовчиси) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддасига асосан узил-кесил 9 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Куанишбай Бахиев (1988 йил, якка тартибдаги тадбиркор) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддасига асосан узил-кесил 9 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Ислом Сапаров (1989 йил, якка тартибдаги тадбиркор) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддасига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Асилбек Омирзаков (1991, якка тартибдаги тадбиркор) — Жиноят кодексининг 166-моддаси 2-қисми «а, в» банди (ҳаёт ва соғлиқ учун хавфли бўлмаган зўрлик ишлатиб ёхуд шундай зўрлик ишлатиш билан қўрқитиб, бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган талончилик) ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 59-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Нуратдийин Хабипов (1992, Миллий гвардия Нукус шаҳар бошқармаси аскари) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 59-моддасига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Заирбек Пиржанов (1986, президент мактаби ҳайдовчиси) — Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми «а» банди ва 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддасига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Замирбек Таджимуратов (1988, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Оралбай Досназаров (1977, «Низам устинлиги» адвокатлик бюроси адвокати) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а, г» бандлари билан билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 56, 59-моддаларига асосан узил-кесил 12 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Тимурбек Исмаилов (1997, 12-мактаб ўқитувчиси) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддаларига асосан узил-кесил 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Ислам Полатов (1999, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а, г» бандлари билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59, 60-моддаларига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони қаттиқ тартибли колонияда ўташ;
Шарапат Аширбеков (1979, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 2441-моддаси 3-қисми «а, г» бандлари билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Дауранбек Раманов (1996, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а, г» бандлари билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддаларига асосан узил-кесил 10 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Расул Султаниязов (1990, Trans Less компанияси ишчиси) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддаларига асосан узил-кесил 5 йил муддатга озодликни чеклаш жазосини тайинлаш ҳамда суд залидан озод қилиш;
Абдималик Хожаназаров (1974) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а, б, г» бандлари билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддаларига асосан узил-кесил 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Есимкан Қанаатов (1981, «Ишонч» газетаси мухбири, ЎзА собиқ мухбири) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а, б, г» бандлари билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддаларига асосан узил-кесил 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Омирбек Курбанов (1986, якка тартибдаги тадбиркор) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244−1-моддаси 3-қисми «а, г» бандлари билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 59-моддасига асосан узил-кесил 12 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Рахимжан Жумабаев (1992, таксм ҳайдовчиси) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57, 59-моддасига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Абзал Науризбаев (1996, Қорақалпоғистон давлат университети талабаси) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддасига асосан узил-кесил 6 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Нурмухаммед Генжебаев (2004, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддасига асосан узил-кесил 5 йил муддатга озодликни чеклаш жазосини тайинлаш ҳамда суд залидан озод қилиш;
Исламбек Аитмуратов (1993, Қўнғирот вагон депоси назоратчиси) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддасига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Айдос Есемуратов (1993, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддасига асосан узил-кесил 10 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Куанишбай Бегалиев (1989, «Транс йўл курилиш» компанияси ҳайдовчиси) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддасига асосан узил-кесил 10 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Манас Рахманов (1993, «Зарқанд» қандолатчилик корхонаси савдо агенти) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56, 57-моддасига асосан узил-кесил 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ;
Амантай Сейтмуратов (1976, ишсиз) — Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 55, 56-моддасига асосан узил-кесил 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш, тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ ҳақида прокурор фикри баён қилинди.
«Айбловнинг бирорта моддаси ўзгармаган»
Етти нафар айбланувчининг адвокати Плис Абдижалиевнинг «Газета.uz»га берган интервьюсида прокуратура маҳкама бошида айтилган айбловнинг бирорта бандини ўзгартирмаганини айтди.
Унинг сўзларига кўра, деярли барча судланувчилар ўз айбларига қисман ёки тўлиқ иқрор бўлган, бироқ уларнинг баъзилари айбловнинг у ёки бу бандига қўшилмаган. Масалан, «Низам устинлиги» адвокатлик бюроси адвокати Ўролбай Дўсназаров Конституцияга киритилган ўзгартиришларнинг умумхалқ муҳокамаси чоғида таклиф этилаётган ўзгартиришлардан норозилик мавзусида Нукус шаҳридаги «Тошкент» меҳмонхонасида адвокатлар йиғилиши ташкил этилгани нима сабабдан айбловга қўшилганидан ҳайратда эканини билдирди ва айбини тан олмади.
Ҳимоячининг таъкидлашича, адвокатлар айбловнинг айрим қисмларини рад этувчи далилларни келтирган, бироқ прокуратура уларни якуний айбловда ҳисобга олмаган. Хусусан, судланувчилардан бирининг ишида жабрланувчига енгил тан жароҳатлари етказилган бўлсада, унга нисбатан Жиноят кодексининг 109-моддаси (қасддан баданга енгил шикаст этказиш) моддаси билан эмас, Жиноят кодексининг 104-модда 3-қисми «а» банди (икки ёки ундан ортиқ шахсга қасддан оғир тан жароҳати етказиш) бўйича айблов қўйилган.
28 февраль куни томонлар мунозарани якунлади, судланувчилар сўнгги сўзларини айтишди ва суд қарор қабул қилиш учун маслаҳат хонасига йўл олди. Ҳукм санаси кейинроқ эълон қилинади.

На суде по второму уголовному делу по событиям в Каракалпакстане 1−2 июля 2022 года, который близится к концу, прокуратура 27 февраля запросила многолетние сроки лишения свободы большинству из 39 подсудимых, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Верховного суда Узбекистана.
Дело с 6 февраля рассматривает суд первой инстанции под председательством судьи судебной коллегии по уголовным делам суда Каракалпакстана Даулетбая Разова.
каракалпакстан, нукусские события
Большая часть подсудимых обвиняются по части 3 статьи 244 Уголовного кодекса Узбекистана (организация массовых беспорядков, сопровождающихся насилием над личностью, погромами, поджогами, повреждением или уничтожением имущества, сопротивлением представителю власти с применением или угрозой применения оружия либо других предметов, используемых в качестве оружия, а равно активное участие в массовых беспорядках).
Семерым подсудимым, помимо части 3 статьи 244, предъявлены обвинения пунктам «а» и «г» части 3 статьи 244−1 УК (Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку, по предварительному сговору или группой лиц; с использованием СМИ либо сетей телекоммуникаций, а также интернета).
Ещё семеро, в дополнение к части 3 статьи 244, обвиняются по пункту «а» части 3 статьи 104 (умышленное тяжкое телесное повреждение, причинённое двум или более лицам).
Четверым подсудимым, кроме части 3 статьи 244 и пункта «а» части 3 статьи 104 УК, предъявлено обвинение по пункту «а» части 3 статьи 247 УК (незаконное завладение огнестрельным оружием, боевыми припасами, основными частями огнестрельного оружия, взрывчатыми веществами, средствами взрывания или взрывными устройствами путём разбойного нападения).
В описательной части обвинения, зачитанного прокуратурой, приведены обвинения, озвученные в первый день заседания.
Алымбай Мырзамбетов (1979 года рождения, безработный) обвиняется в том, что 2 июля 2022 года через громкоговоритель призывал собравшихся в Чимбайском районе к массовым беспорядкам, заявляя, что Даулетмурат Тажимуратов является лидером, что его следует освободить и сделать главой Каракалпакстана. Гособвинение просит суд признать его виновным по части 3 статьи 244 УК и назначить наказание в виде лишения свободы на 5 лет.
Даулеткелди Надирбаев (1988, юрист Тахтакупырского филиала Народного банка) — 2 июля якобы «собрал людей в Тахтакупырском районе и возглавил их шествие в Нукус для участия в массовых беспорядках». Прокуратура попросила осудить его 10 лет (по части 3 статьи 244 УК).
Полат Есенгельдиев (1989, кондуктор вагона поезда «Узбекистон темир йўллари») — 2 июля якобы «собрал людей в Кунградском районе и возглавил их шествие в Нукус для участия в массовых беспорядках». Прокуратура запросила 8 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 и «а», «г» части 3 статьи 244−1 УК).
Камал Ешжанов (1999, безработный) и Муратбай Пирлепесов (1978, индивидуальный предприниматель) — 2 июля якобы «остановили деятельность предприятия „Кантекс“ в Канлыкульском районе и принудили рабочих к участию в массовых беспорядках». Прокуратура запросила 5 лет и 8 лет лишения свободы соответственно (по части 3 статьи 244 УК).
Адилбек Сариев (1985, наёмный работник) — 2 июля якобы «собрал людей в Нукусском районе, возглавил их и вовлёк их в массовые беспорядки». Гособвинение попросило осудить его на 8 лет (по части 3 статьи 244 УК).
Нусрет Бауетдинов (1970, безработный) — 2 июля якобы «собрал людей в Канлыкульском районе и возглавил массовые беспорядки». За него запрошено 10 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Алйшер Шарапов (1989, наёмный работник) — 1−2 июля якобы «вовлёк людей в Караузякском районе в массовые беспорядки и активно участвовал в них». Прокуратура просит за него 7 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Онгарбай Мамутов (1966, имеет инвалидность 2-й группы) — 2 июля якобы «возглавил массовые беспорядки в Шуманайском районе». Гособвинение запросило 5 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Рустам Досымбетов (1985, безработный), Конгратбай Бекполатов (1985, водитель компании «Берди-Транс»), Руслан Байымбетов (1988, водитель «Давлет Транс»), Куанышбай Бахиев (1988, индивидуальный предприниматель), Ислам Сапаров (1989, ИП), Нуратдийин Хабипов (1992, военнослужащий Нукусского городского отдела охраны Национальной гвардии) и Заирбек Пиржанов (1986, водитель президентской школы) — 2 июля якобы «напали и нанесли телесные повреждения сотрудникам правоохранительных органов, занимавшихся предотвращением массовых беспорядков» в махалле «Наупир» в Нукусе.
Прокуратура попросила признать их виновными по части 3 статьи 244 и пункту «а» части 3 статьи 104 УК и назначить Досымбетову и Хабипову наказание в виде лишения свободы на 10 лет и 6 месяцев, Бекполатову — 8 лет, Байымбетову — 9 лет, Бахиеву — 9 лет, Пиржанову — 8 лет.
Азамат Алланазаров (1997, водитель такси), Нурсултан Дуйсенбаев (1998, сезонный работник), Нурсултан Байлепесов (1993, водитель) и Алпамыс Жумабеков (1994, сезонный рабочий) — 2 июля якобы «напали на сотрудников правоохранительных органов, занимавшихся предотвращением массовых беспорядков» на территории махалли «Акжагис» в Нукусе, нанесли им телесные повреждения и отобрали у них пистолет «ПМ».
Прокуратура попросил признать их виновными по части 3 статьи 244, пункту «а» части 3 статьи 104 УК" и части 3 статьи 247 УК и назначить Алланазарову и Дуйсенбаеву наказание в виде лишения свободы на 10 лет и 6 месяцев, Байлепесову и Жумабекову — 9 лет.
Асылбек Омирзаков (1991, индивидуальный предприниматель) — якобы «нанёс телесные повреждения сотрудникам ОВД, обеспечивавших общественный порядок, на улице Беруни в 21-м микрорайоне Нукуса, забрал из кармана одного из них мобильный телефон Samsung Galaxy A1». Гособвинение попросило признать его виновным по пунктам «а, «в» части 2 статьи 166 (грабёж с применением насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия по предварительному сговору группой лиц) и части 3 статьи 244 УК, запросило 10 лет и 6 месяцев лишения свободы.
Замирбек Таджимуратов (1988, безработный) — 1 июля якобы «активно участвовал в массовых беспорядках, защищал Даулетмурата Тажимуратова от сотрудников правоохранительных органов и нанёс им телесные повреждения». За него запросили 10 лет тюрьмы (по части 3 статьи 244 УК).
Оралбай Досназаров (1977, адвокат адвокатского бюро «Нызам устинлиги») — 27 июня «провёл встречу адвокатов на тему несогласия с предложенными изменениями в Конституцию Республики Узбекистан в гостинице „Ташкент“ в Нукусе и при задержании Даулетмурата Таджимуратова 1 июля 2022 года собрал участников массовых беспорядков у следственного изолятора №2 и, возглавив их, требовал освобождения Даулетмурата Таджимуратова». Прокуратура попросила осудить его на 12 лет (по части 3 статьи 244 и «а», «г» части 3 статьи 244−1 УК).
Тимурбек Исмаилов (1997, учитель 12-й школы) — 2 июля якобы «принимал активное участие в беспорядках, призывая людей захватить Жокаргы Кенес и международный аэропорт Нукуса». Гособвинение запросило 5 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Ислам Полатов (1999, безработный) — 1−2 июля «в качестве помощника Тажимуратова принимал активное участие в организации массовых беспорядков, размещая видеоматериалы с сепаратистскими идеями». Прокуратура попросила назначить 8 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Шарапат Аширбеков (1979, безработный) — «управлял YouTube-каналом „Таджимуратов Даулетмурат“, размещал видеоматериалы, основанные на идеях сепаратизма, активно участвовал в организации массовых беспорядков». Прокуратура запросила 10 лет и 6 месяцев лишения свободы (по части 3 статьи 244 и «а», «г» части 3 статьи 244−1 УК).
Дауранбек Раманов (1996, безработный) — «работая помощником Даулетмурата Тажимуратова, активно помогал в организации массовых беспорядков и распространял видеоматериалы с сепаратистскими идеями». За него запрошено 10 лет и 6 месяцев лишения свободы (по части 3 статьи 244 и «а», «г» части 3 статьи 244−1 УК).
Абдималик Хожаназаров (1974) — «главный редактор газеты „Ел хызметинде“, публиковал статьи с сепаратистскими идеями, а также на основании поручений Даулетмурата Таджимуратова собирал предложения граждан по предлагаемым поправкам в Конституцию, предоставлял информацию и активно участвовал в организации массовых беспорядков». Гособвинение просит осудить его на 7 лет (по части 3 статьи 244 и «а, б, г» части 3 статьи 244−1 УК).
Есимкан Канаатов (1981, корреспондент газеты «Ишонч», бывший корреспондент УзА) — «готовил и публиковал статьи, основанные на идеях сепаратизма, а также принимал активное участие в организации массовых беспорядков». Гособвинение запросило 7 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 и «а, б, г» части 3 статьи 244−1 УК).
Омирбек Курбанов (1986, индивидуальный предприниматель) — «размещал видеоматериалы, призывающие к массовым беспорядкам, активно участвовал в массовых беспорядках 1−2 июля». Гособвинение запросило 12 лет тюрьмы (по части 3 статьи 244 и «а, б, г» части 3 статьи 244−1 УК).
Рахимжан Жумабаев (1992, водитель такси) — 2 июля «поджёг автошины и перекрыл дороги в Нукусе с целью воспрепятствования движению автотранспорта правоохранительных органов, мобилизованных на предотвращение массовых беспорядков». Прокуратура попросила осудить его на 8 лет (по части 3 статьи 244 и «а, г» части 3 статьи 244−1 УК).
Абзал Наурызбаев (1996, студент Каракалпакского государственного университета) — 2 июля «на пересечении улиц Беруни и А. Досназарова в Нукусе поджёг автошины и перекрыл дорогу, чтобы воспрепятствовать движению автотранспорта правоохранительных органов, мобилизованных на предотвращение массовых беспорядков». Гособвинение запросило 6 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Исламбек Аитмуратов (1993, осмотрщик вагонного депо «Кунград») — 2 июля «оказал сопротивление действиям правоохранителей, применив „коктейль Молотова“ на мосту „Турткул гузари“ во время массовых беспорядков». За него запрошено 8 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Айдос Есемуратов (1993, безработный) — 2 июля «во время массовых беспорядков самовольно направил водовоз, принадлежащий управлению благоустройства Нукуса, в сторону сотрудников Национальной гвардии и попытался прорваться через блокпост». Прокуратура попросила осудить его на 10 лет (по части 3 статьи 244 УК).
Куанышбай Бегалиев (1989, водитель компании «Транс йўл курилиш») — 2 июля «во время массовых беспорядков самовольно направил водовоз, принадлежащий управлению благоустройства Нукуса, в сторону сотрудников Национальной гвардии и попытался прорваться через блокпост». Гособвинение запросило 10 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Манас Рахманов (1993, торговый агент кодитерского предприятия «Зарканд») — 1 июля «после задержания Даулетмурата Таджимуратова сотрудниками правоохранительных органов собрал людей у его дома и требовал от руководителей сектора освободить его (Тажимуратова — ред.), активно участвовал в организации массовых беспорядков». За него прокуратура попросила 8 лет тюрьмы (по части 3 статьи 244 УК).
Аманчай Сейтмуратов (1976, безработный) — 1 июля «принимал активное участие в массовых беспорядках, поддерживая Даулетмурата Таджимуратова, совершал агрессивные действия на крыше автомобиля председателя Жокаргы Кенеса». За него запрошено 7 лет лишения свободы (по части 3 статьи 244 УК).
Нурмухаммед Генжебаев (2004, безработный) — 2 июля «принимал активное участие в массовых беспорядках в Канлыкульском районе, поджёг автошину и бросил её в здание хокимията района». Расул Султаниязов (1990, работник компании Trans Less) — 1−2 июля якобы «привлекал людей к массовым беспорядкам, активно в них участвовал».
Двоим этим подсудимым запрошено 5 лет ограничения свободы (по части 3 статьи 244 УК). Это единственные подсудимые, которым прокуратура просит назначить наказание, не связанное с лишением свободы.
«Ни одна статья обвинения не изменилась»
Плис Абдижалиев (в очках). Плис Абдижалиев (в очках).
Адвокат Плис Абдижалиев, защищающий интересы семерых подсудимых, в беседе с «Газетой.uz» сообщил, что прокуратура не изменила ни одну статью обвинения, озвученного в начале судебного разбирательства.
По его словам, практически все подсудимые частично или полностью признали свою вину, но некоторые из них не были согласны с тем или иным пунктом обвинения. Например, адвокат адвокатского бюро «Нызам устинлиги» Оралбай Досназаров выразил удивление, почему организация во время общенационального обсуждения поправок в Конституцию встречи адвокатов на тему несогласия с предложенными изменениями в гостинице «Ташкент» в Нукусе вошла в пункт обвинения, и не признал вину.
Защитник утверждает, что адвокаты предоставили факты, опровергающие некоторые части обвинения, но прокуратура в итоговом обвинении не учла их. В частности, в деле одного из подсудимых пострадавший получил лёгкие телесные повреждения, но ему предъявлено обвинение по пункту «а» части 3 статьи 104 (умышленное тяжкое телесное повреждение, причинённое двум или более лицам), хотя должна быть статья 109 УК (умышленное лёгкое телесное повреждение).
28 февраля стороны завершили прения, подсудимые выступили с последними словами и суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения. О дате вынесения приговора будет сообщено позже.