Қозоғистон Россия томонидан ҳеч қандай хавф ёки таҳдидни ҳис қилаётгани йўқ, дея маълум қилди мамлакат ташқи ишлар вазири Мухтор Тлеуберди 28 февраль куни Остонада АҚШ давлат котиби Энтони Блинкен билан учрашуви якунлари бўйича ўтказилган матбуот анжуманида.
Қозоғистоннинг «Россия билан ҳам, Украина билан ҳам тарихий алоқалари» бор ва мамлакатлар иқтисодиёти узоқ вақтдан бери ўзаро боғланган, деди у.
«Ва шунинг учун мен аниқ ҳис қиляпманки, вазият биз учун, иқтисодиётимиз учун жуда оғир ва санкцияларнинг салбий оқибатларидан қочишга ҳаракат қилмоқдамиз. Қозоғистон Евроосиё иқтисодий иттифоқининг аъзоси ва Қозоғистон, Россия ва ушбу иттифоқнинг бошқа аъзолари ўртасида бизнинг божхона чегарамиз йўқ. Шунинг учун чегараларимиз ўртасида маҳсулот ва хизматларнинг ушбу эркин савдосини қандай таъминлашимиз мумкинлигини бошқариш баъзан жуда қийин», — деди ТИВ раҳбари.
«Шу билан бирга, биз Россия ёки бошқа хорижий компаниялар томонидан санкциялардан бўйин товлаш эҳтимолидан қочишга ҳаракат қиляпмиз», — дея ишонтирди у.
Мухтор Тлеуберди Қозоғистон ўз ҳудудидан Россияга қарши санкцияларни четлаб ўтиш учун фойдаланишга йўл қўймаслигини таъкидлаб ўтди, бироқ «бу бугун бизда Россия Федерациясидан хавф, хавф бор ёки бизда хавф борлигини англатмайди».
«Қозоғистон Россияни ўраб турган бошқа давлатлар қатори Евроосиё иқтисодий иттифоқи, КХШТ, МДҲ аъзоси. Шунинг учун биз Россия билан муносабатларни ушбу кўп томонлама тузилмалар доирасида фаолият юритувчи иттифоқ сифатида кўрамиз», — деди у.
Вазир, шунингдек, Россия ва Қозоғистон ўртасидаги тўлиқ делимитация қилинган чегара дунёдаги энг узун қуруқликдаги чегара эканлигини — унинг узунлиги 7500 км дан ортиқлигини таъкидлади. «Қозоғистон ўзининг кўп векторли ташқи сиёсатини амалга оширишда давом этмоқда ва бу орқали биз дунёнинг барча давлатлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва муносабатларни таъминлаш мақсадида ўзаро тийиб туриш ва мувозанат тизимини сақлашга ҳаракат қилмоқдамиз», — деди Мухтор Тлеуберди.
Нефть экспорти бўйича Россиядаги қувурлар тармоғига боғлиқ бўлган Қозоғистон 2022 йилда Россия ҳудудини четлаб ўтиб, етказиб бериш ҳажмини оширди. Президент Қасим-Жомарт Токаев нефть экспортини диверсификация қилишга чақирди.
Июль ойида The Wall Street Journal Қозоғистон Россия билан муносабатларини қайта кўриб чиқишга қарор қилгани ва АҚШ, Туркия ва Хитойдан иттифоқчилар қидира бошлагани ҳақида хабар берган эди. Мамлакат савдо йўлларини диверсификация қилишни бошлади, мудофаа бюджетини оширди ва Туркия билан жанговар учувчисиз самолётлар ишлаб чиқариш бўйича келишиб олди, дейилади материалда.

Казахстан не чувствует риска или угроз со стороны России, заявил министр иностранных дел страны Мухтар Тлеуберди на пресс-конференции по итогам встречи с госсекретарём США Энтони Блинкеном в Астане 28 февраля.
У Казахстана «исторические связи как с Россией, так и с Украиной», а экономики стран взаимосвязаны в течение долгого времени, отметил он.
«И поэтому я определённо чувствую, что ситуация достаточно тяжёлая для нас, для нашей экономики, и мы пытаемся избежать каких-либо негативных последствий от санкций. Казахстан является членом Евразийского экономического союза, и у нас нет таможенных границ между Казахстаном, Россией и другими членами этого союза. Вот почему иногда очень трудно управлять тем, как мы можем обеспечить эту свободную торговлю продуктами и услугами между нашими границами», — заявил глава МИДа.
«В то же самое время мы пытаемся избежать каких-либо возможностей уклонения от санкции Россией или же прочими иностранными компаниями», — заверил он.
Мухтар Тлеуберди отметил, что Казахстан не позволит использовать свою территорию для обхода антироссийских санкций, но «это не значит, что на сегодняшний день у нас есть или мы ощущаем угрозу, риски со стороны Российской Федерации».
«Казахстан является членом Евразийского экономического союза, ОДКБ, СНГ, наряду с другими государствами, которые окружают Россию. Поэтому мы рассматриваем взаимоотношения с Россией в качестве альянса, который функционирует в рамках этих многосторонних структур», — сказал он.
Министр также указал, что полностью делимитированная граница между Россией и Казахстаном является самой длинной сухопутной границей в мире — её протяжённость более 7500 км. «Казахстан продолжает выполнять свою многовекторную внешнюю политику, и тем самым мы пытаемся сохранить систему сдержек и противовесов, чтобы обеспечить взаимовыгодные сотрудничество и взаимоотношения со всеми странами мира», — сказал Мухтар Тлеуберди.
Казахстан, зависящий в вопросе экспорта нефти от трубопроводной сети в России, в 2022 году увеличил поставки в обход российской территории. Президент Касым-Жомарт Токаев призывал диверсифицировать экспорт нефти.
В июле журнал The Wall Street Journal сообщил, что Казахстан решил пересмотреть свои отношения с Россией и начал искать союзников в лице США, Турции и Китая. Страна начала диверсифицировать торговые маршруты, увеличила оборонный бюджет и договорилась с Турцией о выпуске боевых дронов, отмечалось в материале.