Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Фарғона водийсида суғориш самарадорлигини ошириш учун Ўзбекистонга 199,96 млн долларгача суверен кредит ажратади, деб хабар қилди ЕТТБ матбуот хизмати «Газета.uz»га.
«Ушбу маблағлар асосан глобал исишдан азият чекаётган музликларнинг эриши ҳисобига озиқланадиган Сирдарёдан чучук сув оладиган Ўзбекистоннинг учта вилоятида муҳандислик ишларини молиялаштиришга йўналтирилади», — дейилади ҳисоботда.
Хусусан, Фарғона водийсида совет даврида қурилган ва айни пайтда эскирган 118 та насос станцияси модернизация қилинади, улар учун замонавий энергия тежамкор насос агрегатлари харид қилинади ва ўрнатилади, тегишли инфратузилма реконструкция қилинади.
Лойиҳа ҳудудий сув транспорти тизими самарадорлигини ошириши кутилмоқда. Эски сув насосларини замонавий ускуналар билан алмаштириш сув сарфини яхшироқ назорат қилиш ва сув йўқотишларини камайтириш имконини беради.
«Бундай яшил лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш орқали биз нафақат ушбу ҳудуд учун муҳим бўлган сувдан фойдаланиш самарадорлигини оширмоқдамиз, балки суғориладиган ерлар майдонини қарийб 32 минг гектарга кўпайтиришга, Ўзбекистоннинг энг аҳоли гавжум минтақасида 19 мингга яқин аҳолини иш билан таъминлашга кўмаклашяпмиз», — деди ЕТТБнинг Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори Жужанна Харгитай.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставит Узбекистану суверенный кредит в размере до 199,96 млн долларов на повышение эффективности ирригации в Ферганской долине, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ЕБРР.
«Эти средства будут направлены на финансирование инженерных работ в трёх областях Узбекистана, зависящих от забора пресной воды из реки Сырдарья, которая в значительной степени питается за счёт таяния ледников, страдающих от глобального потепления», — говорится в сообщении.
Будут, в частности, модернизированы 118 устаревших насосных станций, построенных в советское время в Ферганской долине, для них закупят и установят современные энергоэффективные насосные агрегаты, а также реконструируют сопутствующую инфраструктуру.
Как ожидается, проект повысит эффективность региональной системы транспортировки воды. Замена старых водяных насосов современным оборудованием позволит лучше контролировать расход воды и снизить ее потери.
«Поддерживая такие зелёные проекты, мы не только повышаем эффективность водопользования, жизненно важного для этого региона, но и помогаем увеличить площадь орошаемых земель почти на 32 тысячи га, потенциально создавая рабочие места примерно для 19 тысяч человек в самом густонаселённом регионе Узбекистана», — сказала управляющий директор ЕБРР в Центральной Азии Жужанна Харгитай.