Ўзбекистон ва Покистон ҳукуматлари ўртасида товар айирбошлаш ҳажмини 1 млрд долларга етказиш бўйича аниқ чора-тадбирлар тасдиқланди. Бу ҳақда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Томонлар 24 февраль куни Тошкентда бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 8-йиғилишида ушбу шартларни келишиб олдилар.
Йиғилишда сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистонда Покистон капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони 6 баробарга — 207 тага кўпайгани таъкидланди.
Ўзбекистон инвеститсиялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов ва Покистон молия вазири Ишоқ Дор фармацевтика, енгил саноат, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳамкорликни кенгайтиришнинг энг истиқболли йўналишлари эканлигини таъкидлади. Ҳар бир йўналиш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш билан боғлиқ масалаларни қўллаб-қувватлаш ва ҳал этиш учун кичик гуруҳлар тузилади.
2022 йилда мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 32 фоизга ошиб, 239,5 млн долларни ташкил этди. Бу кўрсаткични 1 млрд долларга етказиш учун ўзаро асосда Ўзбекистон-Покистон саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ўтказиш ва савдогарларни қўллаб-қувватлаш воситаларини жорий этиш режалаштирилган, деб хабар берди ИССВ матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Бундан ташқари, экспортга йўналтирилган товарлар рўйхатини ишлаб чиқиш, ўзаро савдодаги чекловларни бартараф этиш, икки давлат ўртасида электрон тижоратни ривожлантириш, Ўзбекистон товарларини Покистоннинг электрон савдо майдончаларида ва аксинча жойлаштириш, потенциал хорижий ҳамкорларни излашга кўмаклашиш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро етказиб бериш бўйича қўшма улгуржи ва тарқатиш марказларини ташкил этиш, автомобиль ва транзит ташиш тартибларини уйғунлаштириш, соддалаштирилган туристик визани жорий этиш, саноат кооперациясини кенгайтириш ва бошқалар режалаштирилган.
Томонлар, шунингдек, Афғонистон орқали Марказий ва Жанубий Осиёни Покистон портларига чиқиш билан боғлайдиган Трансафғон темир йўли қурилиши лойиҳасини жадаллаштиришга келишиб олдилар.
Бошқа келишилган чора-тадбирлар қаторида мультимодал юк ташиш ҳажмини ошириш, маҳсулотларни учинчи давлатлар бозорларига биргаликда экспорт қилиш учун ҳар икки давлат ҳудудларида терминаллар яратиш ҳам киради.
Шунингдек, банклараро алоқаларни кенгайтириш имкониятлари муҳокама қилинди. Ўзбекистон ва Покистон марказий банклари ўртасида SWAP-операциялари механизмларини жорий этишни, икки мамлакат молия институтлари ўртасида вакиллик банк муносабатларини ривожлантиришни режалаштирмоқда.

Власти Узбекистана и Пакистана утвердили план действий для доведения взаимного товарооборота до 1 млрд долларов, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ).
Стороны согласовали условия 24 февраля на 8-м заседании межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству в Ташкенте.
На встрече отмечалось, что число предприятий, созданных в Узбекистане с участием пакистанского капитала, за последние 5 лет выросло в 6 раз — до 207 единиц.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов и министр финансов Пакистана Исхак Дар отметили, что наиболее перспективными направлениями для расширения взаимодействия являются фармацевтика, лёгкая промышленность, производство строительных материалов. В каждой из сфер будут сформированы подгруппы для поддержки и решения вопросов, связанных с реализацией инвестиционных проектов.
В 2022 году объём торговли между странами увеличился на 32% — до 239,5 млн долларов. Для доведения этого показателя до 1 млрд долларов планируется провести на взаимной основе узбекско-пакистанские выставки промышленной продукции и внедрить инструменты поддержки трейдеров, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе МИПТ.
Кроме того, намечены разработка перечня экспортоориентированных товаров, устранение ограничений во взаимной торговле, продвижение электронной торговли между двумя странами, размещение узбекских товаров на электронных торговых площадках Пакистана и наоборот, содействие в поиске потенциальных зарубежных партнёров, создание совместных оптово-распределительных центров для взаимных поставок сельхозпродукции, гармонизация процедур автомобильных и транзитных перевозок, введение упрощённой туристической визы, расширение производственной кооперации и другое.
Стороны также договорились ускорить продвижение проекта по строительству Трансафганской железной дороги, соединяющей Центральную и Южную Азию через Афганистан с выходом на порты Пакистана.
Среди прочих согласованных мер — увеличение объёмов мультимодальных грузоперевозок, создание терминалов на территориях обоих государств для дальнейшего совместного экспорта продукции на рынки третьих стран.
Обсуждены также возможности расширения межбанковских связей. Узбекистан и Пакистан планируют внедрить механизмы SWAP-операций между центральными банками, развитию корреспондентских банковских отношений между финансовыми учреждениями двух стран.