Ўзбекистон ва Хитойнинг China Energy Engineering Corporation (CEEC) компанияси Қашқадарё, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 2000 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича англашув меморандумини имзолади, дея хабар қилди Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Имзолаш маросими 15 февраль куни Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов бошчилигидаги делегация аъзоларининг Хитойга ташрифи доирасида бўлиб ўтди.
Таъкидланишича, мазкур меморандум доирасида Хитой компанияси томонидан Ўзбекистонга 2 млрд доллар миқдорида тўғридан-тўғри инвестициялар киритилади.
Ушбу қуёш фотоэлектр станцияларининг илк қувватлари жорий йил якунига қадар ишга туширилиши режалаштирилган бўлиб, станциялар 2024 йилда тўлиқ қувват билан ишлай бошлайди.
Бунинг натижасида йилига 5,2 млрд кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқарилиб, 1,4 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади.
Томонлар ушбу йирик лойиҳаларнинг истиқболлари ва тез фурсатларда станциялар қурилиш ишларини жадал суръатларда амалга оширишга келишиб олдилар.
Эслатиб ўтамиз, Жўрабек Мирзамаҳмудов январда Ўзбекистонда келаси қишга тайёргарлик режасини маълум қилган эди. Жумладан, унинг сўзларига кўра, лойиҳани қисқа муддатда амалга ошириш имкониятига эга Хитойнинг энергетика компаниялари 2 ГВт қувватга эга муқобил энергия объектларини қуриш лойиҳаларига жалб этиш режалаштирилган.
«Ушбу станциялар тўлиқ қувватга етгунча ярим қувватда, яъни 1 ГВт қувватда ишласа ҳам, бу кун давомида электр энергиясидан фойдаланиш, компрессор станцияларида газ босимини тушириш ва уни сақлаш имконини беради. Кечқурун эса юқори босимли газни бериш мумкин бўлади», — дея тушунтирганди Журабек Мирзамаҳмудов.

Узбекистан и китайская компания China Energy Engineering Corporation (CEEC) подписали меморандум о взаимопонимании по строительству солнечных фотоэлектрических электростанций общей мощностью 2000 МВт в Кашкадарьинской, Бухарской и Самаркандской областях, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
Подписание состоялось 15 февраля в рамках визита делегации во главе с министром энергетики Узбекистана Журабеком Мирзамахмудовым в Китай.
В рамках этого меморандума китайская компания вложит в энергосферу Узбекистана 2 млрд долларов прямых инвестиций.
Первые мощности этих солнечных фотоэлектрических установок планируется ввести в эксплуатацию к концу этого года, а на полную мощность они заработают в 2024 году.
В результате в год будет производиться 5,2 млрд кВт·ч электроэнергии и экономится 1,4 млрд кубометров природного газа, подчеркнули в Минэнерго.
Стороны договорились о «строительстве станций в кратчайшие сроки», говорится в сообщении.
Напомним, Журабек Мирзамахмудов в январе озвучил план подготовки к следующему осенне-зимнему сезону. В частности, по его словам, планировалось к проектам по строительству объектов альтернативной энергетики мощностью 2 ГВт привлечь энергетические компании из Китая, которые могут реализовать проект в короткие сроки.
«Даже если эти станции будут работать на половину своих мощностей, то есть 1 ГВт, пока не выйдут на полную мощность, это позволит использовать электричество в дневное время и дать разгрузиться компрессорным станциям и накопить газ. А затем в вечернее время можно подать газ с высоким давлением», — пояснил тогда министр энергетики.