Ўзбекистон олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов ОТМ ректорлари ва проректорлари билан учрашувда университет биноларига қуёш батареяларини ўрнатишни жадаллаштириш, ходимлар ўртасида маънавий-маърифий ишларни кенгайтириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш масалаларини муҳокама қилди. Унда вазирнинг ишсиз битирувчилари кўп бўлган университетлар ёпилиши ҳақида айтган гаплари жамоатчилик муҳокамасига сабаб бўлди.
Кўриб чиқилган масалалар ичида иқтидорли талабалар рўйхатини шакллантириш ва улар билан ишлашнинг алоҳида механизмини йўлга қўйиш таклиф этилди.
Вазир олий ва касб-ҳунар таълими муассасалари, айниқса, нодавлат олий ўқув юртлари битирувчиларини иш билан таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги ҳақида огоҳлантирди. Бундай олий ўқув юртлари сифатсиз таълим берувчи муассасалар сифатида тан олиниши ва келажакда уларнинг фаолиятини тугатиш масаласи кўриб чиқилиши мумкинлиги таъкидлаб ўтилди.
Жамоатчилик реакцияси
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг собиқ депутати, ҳозирда эса табиий ресурслар вазири маслаҳатчиси Расул Кушербаев янги вазирни «автократия йўлидан борди», деб ҳисобламоқда. Унинг фикрича, кўп сонли ишсиз битирувчилар учун университетларни ёпиш ғояси авторитар тузумга эга жамиятда янграйдиган таклиф ҳисобланади.
Тўғриси, мен бирорта ҳам норматив ҳуқуқий ҳужжатда ОТМлар битирувчиларни ишга жойлаштиришга мажбурлиги ҳақида қоидани кўрмаганман. ОТМ вазифаси сифатли таълим бериш ва агар тегишли таълим даражага эга бўлса, битирувчига диплом тутқазиш. Тамом вассалом! Қизиқ: ҳориждаги нуфузли ОТМлар масалан, Гарвард, Оксфорд, Кембриж кабиларга ҳам шундай талаблар қўйилганмикан? Улар қанақа вазирларнинг талабларидан келиб чиқиб шундай натижаларга эришишган? — деб ёзади Расул Кушербаев.
Таълим соҳасида тадбиркорлик билан шуғулланувчи Бектош Хотамов олий ўқув юртининг таржимонлик факультетини тамомлаётганида ундан уч томонлама шартнома сўралганини эслади. У кейин балиқчилик корхонаси билан шартнома имзолашга мажбур бўлган.
Унинг сўзларига кўра, бундай «авторитар қоидалар» университетларнинг «масъулият учун» уч томонлама шартномалар сўрашига олиб келади.
«Бир-биримизни алдаймиз, вазир президентни алдайди, биз вазирни алдаймиз, талабалар бизни алдашади ва ҳаммамиз ўзимни бахтиёр ҳис қиламиз», — деди у. Тадбиркор таълим сифати талабаларнинг иш билан таъминланиши билан белгиланмагани, вазирнинг бу баёнотида эса қонуний асос йўқлигини таъкидлади.
2021 йилнинг июнь ойида Олий Мажлис Сенати қўмитасининг сўровидан сўнг Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги олий ўқув юртлари битирувчилардан иш берувчи билан уч томонлама шартнома тузишни талаб қилишга ҳақли эмаслигини билдирганди.
«Таълим тўғрисида»ги қонунга мувофиқ, нодавлат таълим ташкилотларига лицензиялар бериш ва қайта расмийлаштириш, лицензиянинг амал қилишини тўхтатиб туриш, шунингдек, лицензияни бекор қилиш тўғрисида судга ариза бериш Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан амалга оширилади.
Бугунги кунга келиб, инспекция тугатилиб, унинг ваколатлари бошқа таълим ташкилотларига ўтказилди. Бироқ қайси таълим ташкилотига унинг ваколатлари ўтказилишидан қатъи назар, нодавлат университет фаолиятини тугатиш суд тартибида амалга оширилади.
Вазирлик муносабати
Жамоатчилик муҳокамалари фонида Олий таълим вазирлиги Расул Кушербаевнинг танқидига Гарвард, Оксфорд ва Кембриж университетларидан мисоллар билан жавоб қайтарди.
Ҳа, айнан шу университетлар битирувчиларини иш билан таъминлаш бўйича энг илғор ва шунинг учун ҳам уларнинг нуфузи баланд ҳисобланади. Масалан, Сингапур таълим тизимига алоҳида эътибор қаратиб, юксак натижаларга эришаётган давлатлардан биридир. Сингапурда олий таълимга мудофаа тизими даражасида эътибор қаратилаётгани, яъни қатъий тартиб-интизом ва назорат ўрнатилгани эътиборга молик. Сингапур таълим сиёсати мамлакатнинг иқтисодий ва ижтимоий ривожланиши билан ҳамнафас бўлиши керак деган тамойилга амал қилади. Яъни ҳар бир университет битирувчиси иш жойига эга бўлиши керак. QS [жаҳон университетлари] рейтингида дунёда 11-ўринни, Осиёда 1-ўринни эгаллаган Сингапур Миллий университети раҳбарлари ўз битирувчиларининг ҳеч бири ишсиз эмаслигини таъкидлади, — дейилади вазирлик хабарида.
Университет битирувчиларини ишга жойлаштиришнинг иложи йўқлиги ушбу олий таълим муассасасининг обрўси, шаъни ва қадриятларига путур етказади, деб таъкидлади Олий таълим вазирлиги. Таълим дастурлари мавжуд бўш иш ўринларини ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқилади. Ҳар бир университет ўз навбатида иш ўринлари учун курашмоқда, бу эса таълим соҳасида рақобат муҳитини яратади, дея қўшимча қилди вазирлик.
«Шундан келиб чиқиб, мажлисда билдирилган фикр ОТМ раҳбариятининг талабаларни ишга жойлашга, ёшларнинг маълум бўш иш ўринларига тайёр кадр бўлиб етишишларига ёрдам беришга қаратилган. Бунда олий таълим муассасаси раҳбарларининг ОТМ битирувчиларини ўзгарувчан меҳнат бозорида иш билан таъминланишига янада масъулият билан қарашлари лозимлиги назарда тутилган», — дея қўшимча қилди Олий таълим вазирлиги.
«Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ўз тасарруфидаги олий ўқув юртлари раҳбарларига таълим сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар бериш ва таълим сифати паст бўлган олий ўқув юртларини огоҳлантириш ваколатига эга», — дейилади хабарда.

Министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Иброхим Абдурахмонов на встрече с ректорами и проректорами высших учебных заведений обсудил ускорение установки солнечных батарей на зданиях вузов, расширение духовно-просветительской работы среди сотрудников и трудоустройство выпускников. Об этом сообщила пресс-служба министерства.
Глава Минвуза поручил ректорам вузов оборудовать учебные и студенческие общежития университетов и институтов солнечными панелями, чтобы они покрывали не менее 70% годового потребления электроэнергии учебного заведения.
Иброхим Абдурахмонов также заявил, что необходимо расширить духовно-просветительскую работу среди профессорско-преподавательского состава и сотрудников вузов. «Для этого ректорам рекомендовано начать переписку с детьми своих сотрудников. Министр поделился личным опытом улучшения рабочей среды в коллективе, когда ректор изучает среду в семье сотрудника», — говорится в сообщении.
Кроме того, на встрече было предложено сформировать список талантливых студентов и установить отдельный механизм работы с ними.
Министр предупредил, что особое внимание следует уделить вопросу трудоустройства выпускников высших и профессиональных учебных заведений, особенно негосударственных вузов, с большим количеством безработных выпускников. Такие вузы будут признаны учреждениями, предоставляющими некачественное образование, а в будущем может быть рассмотрен вопрос о прекращении их деятельности, говорится в сообщении по итогам встречи министра с ректорами.
Реакция общественности
Экс-депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, а ныне советник министра природных ресурсов Расул Кушербаев считает, что новый министр «пошёл по пути автократии». По его мнению, идея о закрытии вузов за большое количество нетрудоустроенных выпускников может звучать в обществе с авторитарным режимом.
«Ни в одном нормативно-правовом документе я не видел нормы об обязанности вузов по трудоустройству выпускников. Задача вузов — дать качественное образование и вручить диплом выпускнику, если он имеет соответствующий образовательный уровень. Всё! Интересно, такие же требования предъявляются к престижным вузам за границей, например, Гарварду, Оксфорду, Кембриджу? Как они добились таких результатов — на основании требований министров?» — написал Расул Кушербаев.
Предприниматель в сфере образования Бектош Хотамов вспомнил, что у него просили трёхсторонний договор, когда он оканчивал вуз по специальности «переводчик». Тогда он был вынужден подписать договор с рыбоводческим хозяйством.
По его словам, такие «авторитарные правила» приведут к тому, что университеты будут просить трёхсторонние договоры «для отчётности».
«Мы обманываем друг друга: министр обманывает президента, мы обманываем министра, студенты обманывают нас, и все счастливы», — считает он.
Предприниматель отметил, что качество образования не определяется трудоустройством студентов, а заявление министра не имеет под собой никаких правовых оснований.
Ещё в июне 2021 года после запроса комитета Сената Олий Мажлиса Министерство высшего и среднего специального образования заявило, что вузы не имеют права требовать у выпускников трёхсторонний договор с работодателем в качестве условия для выдачи диплома.
Согласно закону «Об образовании», выдача и переоформление лицензии негосударственным образовательным организациям, приостановление действия лицензии, а также аннулирование лицензии или обращение в суд с заявлением о её аннулировании осуществляют Государственная инспекция по надзору за качеством образования при Кабинете Министров.
На сегодняшний день инспекция упразднена, а её полномочия переданы другим образовательным организациям. Однако, какой бы образовательной организации ни были переданы её полномочия, прекращение деятельности негосударственного вуза осуществляется в судебном порядке.
Реакция министерства
На фоне дискуссий в обществе по этому поводу Минвуз ответил на критику Расула Кушербаева с примерами университетов Гарварда, Оксфорда и Кембриджа.
«Да, эти вузы самые передовые в плане трудоустройства своих выпускников, и поэтому их престиж высок. Например, Сингапур — одна из стран, которая уделяет особое внимание системе образования и добивается высоких результатов. Примечательно, что высшему образованию в Сингапуре уделяется внимание на уровне системы обороны, то есть установлены строгая дисциплина и контроль. Сингапур придерживается принципа, согласно которому политика в области образования должна идти в ногу с экономическим и социальным развитием страны. То есть каждый выпускник вуза должен иметь работу. Руководители Национального университета Сингапура, занимающего 11-е место в мире и 1-е место в Азии по рейтингу [университетов мира] QS, заявили, что ни один из их выпускников не является безработным», — заявили в министерстве.
Считается, что невозможность трудоустройства выпускников вузов наносит ущерб престижу, чести и ценностям этого высшего учебного заведения, отметили в Минвузе. Образовательные программы разрабатываются с учётом имеющихся вакансий. Каждый университет, в свою очередь, борется за рабочие места, что создаёт конкурентную среду в образовании, добавили в министерстве.
Исходя из этого, мнение, высказанное на встрече, направлено на то, чтобы «помочь руководству вуза в трудоустройстве студентов, помочь молодёжи стать готовым кадром на определённые вакансии», заявили в министерстве. «Предполагается, что руководители вуза должны более ответственно относиться к трудоустройству выпускников вузов на меняющемся рынке труда», — добавили в Минвузе.
«Министерство высшего образования, науки и инноваций имеет полномочия давать указания руководителям вузов, находящихся в его ведении, по улучшению качества образования и предупреждать вузы с низким качеством образования», — резюмируется в сообщении.