Наманган вилояти Косонсой тумани «Нуробод» МФЙда 7 февраль куни портлаш содир бўлганди. Бош прокуратура матбуот котиби ҳолат бўйича қўшимча маълумот эълон қилди.
Келтирилишича, тумандаги хонадонларнинг бирида чақнаш юз берган. Оқибатда 5 нафар шахс (ФВВ берган дастлабки маълумотда 4 нафар эди) турли тан жароҳати олган. Кўрсатилган тез-тиббий муолажаларга қарамасдан, 1 нафари шифохонада вафот этган.
Ҳолат юзасидан Косонсой тумани прокуратураси томонидан Жиноят кодексининг 258-моддаси 2-қисми «а» банди (Тоғ-кон, қурилиш ёки портлатиш ишлари хавфсизлиги қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Утром 7 февраля в жилом доме в махалле «Нуробод» в Касансайском районе Наманганской области произошла вспышка газовоздушной смеси, сообщила пресс-служба МЧС Узбекистана.
В результате происшествия пять человек получили телесные повреждения и госпитализированы в районное медицинское объединение. Один из них позже скончался, уточнила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
На появившихся в социальных сетях фотографиях видно, что взрыв привёл к обрушению стен дома.
На месте взрыва работают представители УЧС, УВД, управления здравоохранения и «Худудгазтаъминот».
Прокуратура района возбудила уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 258 Уголовного кодекса (нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ, повлёкшее смерть человека).