Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида 6 февраль куни энергия таъминоти соҳасида назорат тизимини тартибга солиш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
«Йиғилишда энергия етказиб бериш ва ҳисоб-китоб тизимидаги муаммолар танқидий таҳлил қилинди. Январь ойидаги совуқ бу борада бошқарув ва назорат сусайиб кетганини яққол кўрсатди. Мутасадди ташкилотлар автоматик ҳисоблаш тизими электр энергиясида 92 фоиз, табиий газ бўйича 98 фоиз ўрнатилган, деб ҳисобот берган. Лекин ҳалигача дебитор қарздорлик юқорилигича қолмоқда», — дейилади хабарда.
Туманлардаги тармоқ идоралари электр ва газга уланишга ҳисоб-китоб ва таҳлилларсиз рухсат бераяпти. Масалан, Тошкент шаҳрининг 120 та маҳалласида трансформаторлар юкламани кўтармагани учун бир ойнинг ўзида 5−6 марталаб таъмирланган.
Ҳанузгача тизимда ўғирлик жуда катта. Ресурслар хўжасизларча талон-торож қилинаяпти. Биргина декабрь ойида электр ва газдан ноқонуний фойдаланиш бўйича 12 мингдан зиёд ҳолатда 600 млрд сўмлик зарар аниқланган. Автомобилларга газ қуйиш шохобчалари устидан назорат бутунлай издан чиққан.
»газ
Ўзбекистон бош прокурори Ниғматулла Юлдашев.
Шулардан келиб чиқиб, энергетика соҳасида назоратни кучайтириш ва қонун устуворлигини таъминлаш бўйича янги тизим белгиланди. Бу тизимга энергетика назорати бўйича икки йил «фавқулодда тартибда» ишлаш вазифаси қўйилди. Энергоинспекция ва Мажбурий ижро бюросининг ишини такомиллаштириш, электр ва табиий газга уланишда янгича ёндашувларни жорий қилиш юзасидан топшириқлар берилди.
Йиғилишда энергетика инфратузилмасини ривожлантириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Хусусан, Тошкент шаҳрининг рақамли харитасини ишга тушириш вазифаси қўйилди. Бунда аукционга чиқарилаётган ерларнинг жойлашуви, энергетика, коммунал ва ижтимоий инфратузилма қуввати аниқ кўриниб туради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 февраля провёл совещание, на котором анализировались проблемы в системе поставок и расчётов за энергоресурсы, сообщила пресс-служба главы государства.
«Январские морозы отчётливо показали, что управление и контроль в этой сфере значительно ослабли. Вопреки отчётам ответственных организаций о том, что автоматизированная система учёта потребления электроэнергии внедрена на 92%, а автоматизированная система учёта потребления природного газа — на 98%, дебиторская задолженность по этим видам ресурсов остаётся высокой», — говорится в сообщении.
Районные ведомства электро- и газоснабжения выдают разрешение на подключение к сетям без должных расчётов и анализа. Например, трансформаторы в 120 махаллях Ташкента ремонтировались по 5−6 раз в месяц, так как не выдерживали нагрузки, говорилось на совещании.
«Уровень хищений в сфере остаётся высоким. Только за декабрь прошлого года по более чем 12 тысячам случаев незаконного использования электроэнергии и газа выявлен ущерб на 600 млрд сумов. Отсутствует системный контроль за автомобильными газозаправочными станциями», — цитирует президента его пресс-служба.
Генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев.Генеральный прокурор Нигматилла Юлдашев.
Шавкат Мирзиёев утвердил решение о внедрении новой системы усиления контроля и обеспечения законности в сфере энергетики.
Он поставил задачу «перевести систему энергонадзора на чрезвычайный режим работы сроком два года».
Кроме того, даны поручения по совершенствованию деятельности Узэнергоинспекции и Бюро принудительного исполнения, а также внедрению новых подходов к регулированию подключения к сетям электричества и природного газа.
На совещании также рассмотрены проблемы энергетической инфраструктуры. Поставлена задача запустить цифровую карту Ташкента с конкретным отображением расположения выставляемых на торги земельных участков, мощности энергетической, коммунальной и социальной инфраструктуры, отмечается в сообщении.