31 январь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов Словакиянинг фавқулодда ва мухтор элчиси этиб тайинланган Виктор Борецкийни қабул қилди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар берди.
Учрашувда Словакия дипломатик ваколатхона раҳбарининг ишонч ёрлиқлари нусхасини топшириш маросими бўлиб ўтди. Бахтиёр Саидов элчини табриклаб, Ўзбекистон-Словакия муносабатларини янада мустаҳкамлаш йўлида самарали фаолият ҳамда муваффақият тилади.
Музокаралар доирасида иқтисодий дипломатияни фаол ривожлантиришга ўзаро тайёрлик тасдиқланди. Таъкидланганидек, товар айирбошлаш кўрсаткичлари икки мамлакатнинг мавжуд иқтисодий имкониятлари, инсон ва ишлаб чиқариш ресурслари даражасига мувофиқ эмас. Шу нуқтаи назардан, савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Словакия идоралараро комиссиясининг мажлисини ўтказиш зарурлиги қайд этилди.
Элчи расмий Братислава Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнида, шунингдек, Ўзбекистон билан Европа Иттифоқи ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида битим тузишни жадаллаштиришда қўллаб-қувватлашини билдирди.

И. о. министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов 31 января принял нового посла Словацкой Республики в стране Виктора Борецкого, сообщила пресс-служба МИДа.
Принимая копии верительных грамот, Бахтиёр Саидов поздравил дипломата с назначением и пожелал ему плодотворной работы в деле укрепления узбекско-словацких отношений.
Стороны обсудили вопросы укрепления политических, экономических и культурно-гуманитарных связей. Отмечалось, что нынешний уровень товарооборота не соответствует экономическим возможностям, людским и производственным ресурсам двух стран.
Посол выразил поддержку Братиславы в процессе вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, а также в ускорении заключения Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским союзом.
Предыдущий посол Словакии Ян Бори завершил дипломатическую миссию в Ташкенте в декабре. Он возглавлял посольство пять лет.