27 январь куни Бишкекдаги «Ала-Арча» давлат қароргоҳида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг тор ва кенгайтирилган доирадаги учрашуви бўлиб ўтди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Қирғизистон бизнинг муҳим стратегик ҳамкоримиз, энг яқин қўшнимиз ва вақт билан синалган дўстимиздир, — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон президентининг Қирғизистонга давлат ташрифи доирасида давлат раҳбарлари ҳузурида 20 дан ортиқ икки томонлама ҳужжатлар алмашинилди. Жумладан, Жиззах вилояти билан Иссиқкўл вилояти, Андижон вилояти билан Ўш вилояти, Фарғона вилояти билан Боткен вилояти ҳамда Наманган вилояти билан Жалолобод вилояти ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича комплекс дастурлар имзоланди.
«Биз ҳар бир масалани ҳар томонлама пухта, шошилмасдан кўриб чиқдик. Ва бизда энди ҳеч қандай муаммоли саволлар йўқ. Қирғизистон ва Ўзбекистон мустақиллигининг 31 йили давомида тарихда биринчи марта бундай даражадаги муносабатларга эришди. Ҳамкасбим Садир Нургожаевичга шахсан қўллаб-қувватлагани учун алоҳида миннатдорчилик билдирмоқчиман», — деди Ўзбекистон раҳбари.
«Чегара масалаларида ҳам унинг сиёсий иродаси бўлмаганида, натижага эришмаган бўлардик. Худди аввалгидек: „Ҳа, қиламиз, лекин эртага ва индинга…“ дейиш мумкин эди. Аммо „эртага“ дейиш билан 30 йил ўтди ва биз бу масалаларни ҳал қилганимиз йўқ. Шунинг учун, айниқса, Қирғизистон президентига яна бир бор ўз миннатдорчилигимни билдирмоқчиман», — таъкидлади президент.
Cадир Жапаров, ўз навбатида, қирғиз-ўзбек чегарасини делимитация қилиш якунланаётганини билдирди.
«Қирғизистон қардош Ўзбекистон билан яхши қўшничилик руҳидаги ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратади. Биз учун Ўзбекистон ҳақиқий дўст ва ишончли стратегик шерикдир. Анъанага кўра, учрашув очиқ ва дўстона руҳда ўтади. Мамлакатларимиз ўртасида сиёсий қарама-қаршиликлар йўқ. Бугун биз қирғиз-ўзбек чегарасини делимитация қилишни якунлаяпмиз. Бу ҳақиқатан ҳам тарихий воқеа. Биз мулоқотга ва ўзаро мақбул ечимларни излашга тайёрлигимизни намойиш этдик. Ишончим комилки, чегаралар масаласига чек қўйиб, биз келажак авлодларимиз камолотига мустаҳкам пойдевор қўямиз», — деди Жапаров.
«Муҳтарам Шавкат Миромонович, қирғиз-ўзбек чегарасини делимитация қилиш бўйича муҳим масалаларни ҳал этишда Сизнинг беқиёс ҳиссангиз борлигини қайд этмоқчиман. Давлат ташрифи доирасида шартномани ратификация ёрлиқларини алмашиш орқали бундай муҳим воқеа таъминланиши алоҳида эътиборга молик. Шунингдек, Қирғизистон ва Ўзбекистон ўртасида ҳар томонлама стратегик шериклик тўғрисидаги декларацияни имзолаймиз ва шу орқали муносабатларимизни мисли кўрилмаган даражага олиб чиқамиз», — деди Садир Жапаров.
Эслатиб ўтамиз, ноябрь ойида Қирғизистон парламенти қирғиз-ўзбек давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартнома ва Кампир-обод (Андижон) сув омборининг сув ресурсларини биргаликда бошқариш тўғрисидаги битимни ратификация қилишни маъқуллаганди. Ҳужжатлар Ўзбекистон томонидан ҳам ратификация қилинган.

Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Кыргызстана Садыр Жапаров 27 января провели встречу в узком и расширенном составах в государственной резиденции «Ала-Арча» в Бишкеке, сообщила пресс-служба главы государства.
«Кыргызстан — наш важный стратегический партнёр, ближайший сосед и испытанный временем друг», — заявил в своей речи Шавкат Мирзиёев.
Он назвал историческим событием завершение делимитации узбекско-кыргызской границы.
«Мы скрупулёзно, не спеша рассмотрели каждый вопрос во всех направлениях. И у нас никаких проблемных вопросов нет, — подчеркнул президент Узбекистана. — За 31 год независимости Узбекистана и Кыргызстана впервые такой уровень взаимоотношений».
Президент Узбекистана отдельно поблагодарил Садыра Жапарова «за личную поддержку».
«Даже по пограничным вопросам, если бы не его политическая воля, мы бы не достигли результатов. Можно было бы, как раньше, сказать: „Да, мы будем делать, но завтра и послезавтра…“ Но с „завтра“ прошло уже 30 лет, а мы так и не решали эти вопросы. Поэтому особо хочу ещё раз выразить благодарность президенту Кыргызстана», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Кыргызстан придаёт особое значение развитию сотрудничеству в добрососедском духе с братским Узбекистаном. Для нас Узбекистан — верный друг и надёжный стратегический партнёр. Традиционно встреча проходит в открытой и дружественной обстановке. Между нашими странами нет политических противоречий», — подчеркнул в своём выступлении Садыр Жапаров.
Он также признал завершение делимитации кыргызско-узбекской границы историческим событием.
«Мы продемонстрировали готовность к диалогу и поиску взаимоприемлемых решений. Убеждён, что, поставив точку в вопросах границ, мы заложим крепкий фундамент для развития наших будущих поколений», — подчеркнул Садыр Жапаров.
Глава Кыргызстана выделил роль президента Узбекистана в этом событии.
«Особо примечательно, что такое знаменательное событие будет закреплено обменом ратификационными грамотами договора в рамках государственного визита. Мы также подпишем декларацию о всеобъемлющем стратегическим партнёрстве между Кыргызстаном и Узбекистаном, тем самым выведем наши отношения на беспрецедентный уровень», — сказал Садыр Жапаров.
Напомним, в ноябре парламента Узбекистана и Кыргызстана одобрили ратификацию договора об отдельных участках кыргызско-узбекской границы и соглашения о совместном управлении водными ресурсами Андижанского (Кемпир-Абадского) водохранилища.