Йил бошидан буён Ўзбекистон кўчмас мулк бозоридаги фаоллик 3,8%га ошди, дейилади Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) шарҳида. Иккиламчи уй-жой бозорида ўртача нархлар йил давомида 16,5%га, пойтахтда эса 24%га ўсди. Шу билан бирга, Тошкентда уй-жой ижараси қарийб 34%га қимматлашди.
Ўтган йили кўчмас мулк бозорининг ўзига хос хусусияти сотувларнинг қисқа кўтарилиш ва пасайиш даврларининг ўзгариши эди. Август ойидаги кескин кўтарилишдан сўнг, сентябрь-октябрь ойларига фаоллик бироз пасайди, аммо ноябрь ойида ипотека кредитларидан фойдаланиш бўйича кенгайтирилган дастурни қабул қилиш билан боғлиқ ўсиш кузатилди, аммо йилнинг сўнгги ойи савдоларнинг сезиларли пасайиши билан ажралиб турди.
Шундай қилиб, декабрь ойида 15 мингта кўчмас мулк олди-сотди шартномалари рўйхатга олинди, бу бир ой олдингига нисбатан 37%га кам.
Умуман олганда, ўтган йили уй-жой олди-сотди шартномаларининг умумий сони 257 мингдан ошди, бу 2021 йилга нисбатан 3,8%га кўпдир.
Кўчмас мулк бўйича расмийлаштирилган олди-сотди шартномалари сонининг ўзгариши
Мутахассисларнинг таъкидлашича, кўчмас мулк бозоридаги фаоллик арзон ипотека давлат дастурларини рағбатлантиришда давом этмоқда. Шундай қилиб, 2023 йил 1 январь ҳолатига ипотека кредитлари қолдиғи 46,4 трлн. сўмни ташкил этиб, бу кўрсаткич 2021 йилга нисбатан 1,3 баробарга, 2017−2022 йилларда эса 6 баробар ошди.
Тошкентда уй-жой ижараси нархларининг ўзгариши
Пойтахтда декабрь ойида ижаранинг ўртача нархи деярли ўзгармади ва 1 кв.м. учун 9,9 долларни ташкил этди.
Энг юқори ижара нархи Шайхонтоҳур (1 кв.м учун 13,3 доллар), Яккасарой (12,2 доллар) ва Яшнобод (10 доллар) туманларида қайд этилди.
Нисбатан арзон ижара нархлари Учтепа (8 доллар), Сергели (7 доллар) ва Бектемир (7 доллар) туманларида қайд этилди.
2022 йил бошидан буён Тошкент шаҳрида ижаранинг ўртача нархи 34,6%га ошди. Уй-жой ижараси бўйича йил бошидан буён энг юқори ўсиш Олмазор (57,6%), Бектемир (50%) ва Яшнобод (50%) туманларида қайд этилди.
Иккиламчи кўчмас мулк бозори
Ҳисоб-китобларга кўра, декабрь ойида иккиламчи уй-жой бозорида 1 кв.м. учун ўртача уй-жой нархининг ўсиши ойига 0,6%ни ташкил этган бўлса, йил бошидан буён 16,5%га ошган.
Умуман олганда, ўтган йили уй-жой нархларининг энг сезиларли ўсиши Навоий — 27,7%, Тошкент-25,1% ва Фарғона вилоятларида 24% кузатилди.
Пойтахтда декабрь ойида иккиламчи уй-жой кўчмас мулк бозорида нархларнинг ўсиши 1,1%ни ташкил этди. Энг юқори ўсиш суръатлари Шайхонтоҳур — 4,1%, Чилонзор — 3,9% ва Учтепа туманларида — 2,7% қайд этилди.
Йил бошидан буён Тошкентда иккиламчи уй-жойларнинг ўртача нархи 24%га ошди.
Тошкент шаҳри ва ҳудудлар маъмурий марказларида иккиламчи уй-жой нархларининг ўзгариши (1кв.м. учун АҚШ долларида).

В 2022 году активность на рынке недвижимости Узбекистана выросла на 3,8%, сообщает в своём обзоре Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР). В частности, общее количество сделок купли-продажи жилья превысило 257 тысяч.
По данным ЦЭИР, в 2022 году особенной спецификой на рынке недвижимости стало колебание коротких циклов подъёма и падения продаж. После резкого всплеска в августе к сентябрю-октябрю активность немного снизилась, но уже в ноябре произошёл всплеск, связанный с принятием расширенной программы по использованию ипотечных кредитов, однако последний месяц года был отмечен значительным падением продаж.
Так, в декабре было зарегистрировано 15 тысяч сделок, что на 37% меньше, чем месяцем ранее.
рынок недвижимости, цэир
Изменения количества оформленных договоров купли-продажи недвижимости.
Эксперты отмечают, что активность на рынке недвижимости продолжают стимулировать госпрограммы доступной ипотеки. По состоянию на 1 января 2023 года остаток по ипотечным кредитам составил 46,4 трлн сумов, увеличившись в 1,3 раза по сравнению с 2021 года, а в период 2017—2022 годов вырос в 6 раз.
Вторичный рынок недвижимости
Согласно расчётам, рост средней стоимости жилья за 1 кв. м на вторичном рынке в декабре составила 0,6%, а с начала года — 16,5%.
Наибольший рост стоимости жилья за год отмечен в Навоийской — 27,7%, Ташкентской — 25,1% и Ферганской областях — 24%.
В столице на вторичном рынке жилой недвижимости за год цены выросли на 24%. В декабре жильё подорожало на 1,1%. Наиболее высокие темпы роста за месяц отмечены в Шайхантухурском — 4,1%, Чиланзарском — 3,9% и Учтепинском районах — 2,7%.
Изменения цен на вторичное жилье в Ташкенте и административных центрах регионов (в долларах США за 1 кв. м).
Аренда жилья в Ташкенте
С начала года средняя стоимость аренды в столице выросла на 34,6%. Наиболее высокий рост с начала года за аренду жилья отмечен в Алмазарском (57,6%), Бектемирском (50%) и Яшнабадском (50%) районах.
При этом в декабре средняя стоимость аренды в Ташкенте практически не изменилась и составила 9,9 доллара за 1 кв. м. Самая высокая стоимость аренды отмечена в Шайхантухурском ($13,3), Яккасарайском ($12,2) и Яшнабадском (10$) районах.
Относительно низкие цены за аренду жилья зафиксированы в Учтепинском ($8), Сергелийском ($7) и Бектемирском ($7) районах.