Германия Украинага Leopard 2 асосий жанговар танкларини юборади ва уларни ҳамкор давлатлардан етказиб беришга рухсат беради, дейилади Германия ҳукумати сайтидаги расмий баёнотда.
Мақсад — Украина учун Leopard 2 автомашиналаридан тезда иккита танк баталонини йиғиш. Биринчи қадам сифатида Германия танк компанияси учун Бундесвер захираларидан 14 та Leopard 2 А6 бирликларини беради.
«Украинага Leopard 2 танкларини етказиб бериш тўғрисидаги қарор бизнинг Украинани қўлимиздан келганча қўллаб-қувватлаш бўйича таниқли йўналишимизга амал қилади», — деди Германия канцлери Олаф Шольц.
Германия, шунингдек, украиналик экипажларни ўқитади, ўқ-дориларни етказиб беради ҳамда логистик ва техник хизмат кўрсатади.
ABC телеканали хабарига кўра, яна 100 га яқин бу танкларни Украинага 12 иттифоқчи давлат, жумладан Дания, Испания, Нидерландия, Польша ва Финляндия ҳам етказиб беришга тайёр.
Европа давлатлари томонидан Украинага танк етказиб бериш ҳақидаги мунозаралар бир неча ой давом этди. Украина бош вазири Денис Шмигал биринчи марта 2022 йил сентябрь ойида Германияга жанговар танкларни етказиб бериш илтимоси билан мурожаат қилди. Бироқ Олаф Шольц бу илтимосни рад этганди.
Германияда улар ўз позицияларини Россиянинг Украинага қарши урушининг кучайиши таҳдиди ва Киевга ҳарбий ёрдам кўрсатиш масаласида халқаро мувофиқлаштириш зарурати билан боғлашга мажбур бўлганликлари билан изоҳладилар, деб ёзади Deutsche Welle. Германия канцлери бу позицияси учун бир неча бор танқид қилинди.
Россия Германиянинг Украинага танклар етказиб беришини можаронинг янада хавфли даражага кўтарилиши деб атади. «Ушбу ўта хавфли қарор можарони янги қарама-қаршилик даражасига олиб чиқади ва немис сиёсатчиларининг ГФРнинг унга аралашишни истамаслиги ҳақидаги баёнотларига зиддир», — деди Россиянинг Германиядаги элчиси Сергей Нечаев.
Декабрда Украина Қуролли Кучлари (УКК) бош қўмондони Валерий Залужний Украинанинг Россия томонидан босиб олинган ҳудудларини озод қилиш ва ўтган йилнинг февралидаги чегараларига етиб бориш учун УККга 300 та танк, 600−700 та БМП ва 500 та гаубица керак бўлишини айтганди.

Германия направит в Украину основные боевые танки Leopard 2 и одобрит их поставку из стран-партнёров, говорится в официальном заявлении на сайте правительства ФРГ.
Цель — быстро собрать для Украины два танковых батальона из машин Leopard 2. В качестве первого шага Германия предоставит для танковой роты 14 единиц Leopard 2 A6 из запасов Бундесвера.
«Решение о поставке танков Leopard 2 в Украину следует нашей известной линии поддержки Украины в меру наших возможностей», — говорил ранее канцлер Германии Олаф Шольц.
ФРГ также обучит украинские экипажи, передаст боеприпасы и обеспечит логистику и техническое обслуживание.
По сообщению ABC, ещё около 100 таких танков готовы поставить Украине 12 стран-союзников, среди которых — Дания, Испания, Нидерланды, Польша и Финляндия.
Дискуссии о поставке танков европейскими странами Украине продолжались несколько месяцев. Впервые с просьбой от поставках боевых танков премьер-министр Украины Денис Шмыгаль обратился к Германии в сентябре 2022 года. Однако Олаф Шольц отклонил эту просьбу.
В ФРГ тогда объясняли свою позицию тем, что вынуждены соотносить угрозу эскалации войны России против Украины и необходимость международной координации в вопросе военной помощи Киеву, пишет Deutsche Welle. Канцлер Германии за эту позицию неоднократно подвергался критике.
Россия назвала поставку Германией танков Украине переводом конфликта на ещё более опасный уровень. «Это крайне опасное решение переводит конфликт на новый уровень противостояния и противоречит заявлениям германских политиков о нежелании ФРГ втягиваться в него», — заявил посол России в Германии Сергей Нечаев.
В декабре главнокомандующий Вооружённых сил Украины (ВСУ) Валерий Залужный сказал, что для освобождения занятых Россией территорий Украины и выхода на рубежи февраля прошлого года ВСУ нужно 300 танков, 600−700 БМП и 500 гаубиц.