Бухоро ихтисослаштирилган «Жайрон» питомнигидан 31 бош туркман қулони «Судочье-Акпетки» давлат буюртма қўриқхонасига жўнатилди, дея хабар бермоқда Табиат ресурслари вазирлиги матбуот хизмати.
Вазирликнинг эслатишича, ҳукуматнинг 2021 йил 11 июндаги фармойишига асосан 175 бош туркман қулонини Қорақалпоғистонда жойлашган муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларга кўчириш белгиланган.
Бу борадаги ишлар босқичма-босқич амалга оширилмоқда. Жумладан, 2022 йилнинг 26 декабрь куни ҳам 18 бош қулон «Судочье-Акпетки» давлат буюртма қўриқхонаси ҳудудига қўйиб юбориш учун жўнатилган.
Қулонларни муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларга кўчириш орқали ушбу ноёб ҳайвонларнинг тарихий ареаллари бўлган ҳудудларда уларнинг сонини кўпайтириш кўзда тутилган.

Из бухарского специализированного питомника «Джейран» в государственный заказник «Судочье-Акпетки» выпущен 31 туркменский кулан, сообщила пресс-служба Министерства природных ресурсов.
В ведомстве напомнили, что постановлением правительство от 11 июня 2021 года предусмотрено переселение 175 туркменских куланов на особо охраняемые природные территории, расположенные в Каракалпакстане.
Эта работа ведётся поэтапно. 26 декабря прошлого года в «Судочье-Акпетки» было отправлено 18 куланов.
Таким образом планируется увеличить численность куланов на территориях, являющихся историческим ареалом обитания этих редких животных.