23 январь куни Олмаотада илгари McDonald’s бренди остида ишлаган ресторанлар қайта очилди, деб ёзмоқда Қозоғистон ОАВлари.
Ресторанларга эгалик қилувчи Food Solutions KZ бош директори Асет Машановнинг айтишича, барча шаҳарларда ресторанлар аста-секин очилади. Ёпилишдан олдин компания мамлакатнинг 6 шаҳрида 20 дан ортиқ McDonald’s ресторанларига эга эди.
Пешлавҳаларга «Биз очиқмиз» (рус тилида бўлиши керак — таҳ.) деб ёзилган бўлиб, бунда аввалги логотипни эслатувчи «М» ҳарфи сариқ рангга бўялган. Тармоқ номи тез орада тақдим этилади.
Интернетдаги фотосуратлар ва хабарларга қараганда, ассортимент ўзгаришсиз қолган, аммо пакетларда компания номи йўқ. Фойдаланувчиларнинг хабар беришича, овқатларнинг таъми ўзгармаган.
Ёпилиш вақтида ишлайдиган барча ресторан ходимлари ўз иш жойлари, маошлари ва бошқа меҳнат шароитларини тўлиқ сақлаб қоладилар, деб ишонтирди компания.
McDonald’s Қозоғистонда 2016 йилнинг март ойидан бери мавжуд. 5 январь куни компания котлет учун гўштни Россиядан етказиб бериш тақиқлаши ортидан келиб чиққан муаммолар туфайли бренд мамлакатдаги фаолиятини тўхтатаётганини маълум қилган эди.

23 января в Алматы вновь заработали рестораны, ранее работавшие под брендом McDonald’s, пишут казахстанские СМИ.
Генеральный директор компании Food Solutions KZ, владеющей ресторанами, Асет Машанов сообщил, что постепенно рестораны откроются во всех городах присутствия. До закрытия компания имела более 20 ресторанов McDonald’s в 6 городах страны.
На вывесках написано «Мы открыты», при этом буква «М» окрашена в жёлтый цвет, что напоминает прежний логотип. Название сети должно быть представлено в ближайшее время.
Судя по фотографиям и сообщениям в интернете, ассортимент остался прежним, только на упаковках отсутствует название заведения. Пользователи сообщают, что вкус блюд не изменился.
Весь персонал ресторанов, работавший на момент закрытия, сохранит рабочие места, зарплату и другие условия труда в полном объёме, заверили в компании.
В Казахстане McDonald’s присутствовал с марта 2016 года. 5 января компания сообщила, что бренд прекращает работу в стране из-за проблем с поставками ингредиентов.