Қозоғистонда Food Solutions KZ компанияси томонидан бошқариладиган тезкор овқатланиш ресторанлари тармоғи етказиб бериш чекловлари туфайли McDonald’s бренди остида ўз фаолиятини тўхтатди, деб хабар берди McDonald’s`нинг Қозоғистондаги матбуот хизмати.
Фаолиятнинг қайта тикланиши ва янги номдаги янги фаст-фуд ресторанларини очиш муддати «яқин вақт ичида» эълон қилинади.
«Ресторанлар тармоғи очилгандан сўнг ташриф буюрувчиларга юқори сифатли маҳсулотлар, ранг-баранг меню ва меҳмондўст хизмат таклиф этилади. Фаст-фуд ресторанлари жорий юқори стандартлар, қадриятлар ва бизнес тамойилларига мувофиқ ишлашда давом этади», — дейилади хабарда.
Қозоғистондаги McDonald’s ресторанлари фаолияти 18 ноябрдаёқ тўхтатилган, бунга ҳам маҳаллий етказиб беришдаги чекловлар сабаб бўлган.
Bloomberg агентлиги вазиятдан хабардор шахсларга таяниб, арафасида McDonald’s Россия бозорини тарк этгач, Қозоғистондаги ўз франчайзисига Россиядаги этказиб берувчилардан котлет учун гўшт сотиб олишни тақиқлаганини ёзди. Шу билан бирга, Қозоғистонда McDonald’s билан шуғулланадиган компания гўштни маҳаллий ёки европалик этказиб берувчилардан харид қила олмади, чунки юқори нархлар ва транспорт харажатлари бизнесни зарарга олиб келади.
Қозоғистонда McDonald’s бренди остидаги биринчи ресторан 2016 йилда очилган. Ҳаммаси бўлиб, мамлакатда Олмаота, Остона, Атирау, Ақтўбе, Қўстанай ва Қарағандада 24 та McDonald’s ресторани мавжуд эди.

В Казахстане сеть ресторанов быстрого обслуживания под управлением компании Food Solutions KZ прекращает работу под брендом McDonald’s из-за ограничений в поставках, сообщила пресс-служба McDonald’s в Казахстане.
О возобновлении деятельности и сроках открытия новых ресторанов быстрого обслуживания под новым названием будет объявлено «в ближайшее время».
«После открытия сети ресторанов посетителям будут предложены продукты высокого качества, разнообразное меню и гостеприимный сервис. Рестораны быстрого обслуживания продолжат работу в соответствии с действующими высокими стандартами, ценностями и принципами ведения бизнеса», — говорится в сообщении.
Работа ресторанов McDonald’s в Казахстане была приостановлена ещё 18 ноября, что также объяснялось ограничениями в местных поставках.
Агентство Bloomberg накануне со ссылкой на осведомлённых лиц писало, что после ухода с российского рынка McDonald’s запретил своему франчайзи в Казахстане закупать мясо для котлет у поставщиков в России. При этом компания, управляющая McDonald’s в Казахстане, не могла закупать мясо у местных или европейских поставщиков, поскольку высокие цены и расходы на транспортировку привели бы к ведению бизнеса в убыток.
Первый ресторан под брендом McDonald’s в Казахстане был открыт в 2016 году. Всего в стране было 24 ресторана McDonald’s в Алматы, Астане, Атырау, Актобе, Костанае и Караганде.