Қозоғистон парламенти қуйи палатаси депутатлари Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида маҳкумларни алишиш битимни ратификация қилишни маъқуллади, деб хабар берди «Zakon.kz».
Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида бир неча йиллардан буён ушбу ҳужжат имзолаш бўйича музокаралар олиб борилди, деди бош прокурор ўринбосари Асет Чиндалиев парламент ялпи мажлисида. Хулоса чиқаришдан аввал икки давлат ўртасидаги миграция жараёни таҳлил қилиниб, жиноятчилик билан боғлиқ вазиятга таъсири ўрганилди.
«Инсон ҳуқуқлари шартномаси нима беради? Умуман олганда, бундай шароитлар катта ижтимоий аҳамиятга эга, биринчи навбатда, инсонпарварлик хусусиятига эга. Аксарият ҳолларда бошқа давлатда жазо ўтаётганлар маҳаллий аҳолининг тили ва урф-одатларини билмайди. Атроф-муҳит ҳар хил бўлгани сабабли одамлар билан мулоқот мураккаблашади. Маълумки, қариндош-уруғ ва дўстлардан узоқда бўлган одамни жамиятга мослаштириш осон эмас. Яқинлар билан учрашув маҳкумга ижобий таъсир қилиши шубҳасиз. Маҳкумларни тузатишдан мақсад нафақат жазо, балки тарбиявий таъсир, ижтимоий ришталарни сақлашдир», — деди Асет Чиндалиев.
Шартнома шартларига кўра, маҳкумларни алишиш учун биринчи навбатда унинг розилиги керак. Шахс ўз мамлакатида жазони ўташ нияти ҳақида ариза бериши керак.
«Масалан, бизда аллақачон 225 нафар судланган Ўзбекистон фуқаролари ўз мамлакатида жазони ўташ истагини билдирган. Бунинг учун маҳкумлар ўртасида махсус сўров ўтказдик. Ўзбекистонда 20 нафар судланган фуқароларимиз бор, улар ҳам мамлакатга қайтишга қарши бўлмайди, деб ўйлаймиз. Битимнинг ратификация қилиниши икки давлат фуқароларининг конституциявий ҳуқуқини таъминлайди», — деди Қозоғистон бош прокурори ўринбосари.
Маҳкумларни экстрадиция қилиш талаблари ҳақида гап кетганда, биринчи навбатда, маҳкумнинг фуқаролиги бўлиши, қилмиши ҳар икки давлатда ҳам жиноят деб топилган бўлиши керак. Шунингдек, ҳар икки давлат алишишга рози бўлиши керак.
«Маҳкумлар мамлакат суверенитети ва хавфсизлигига путур етказадиган бўлса, миллий қонунчиликка зид бўлса, шунингдек, шахсга нисбатан суд ёки тергов давом этаётган вақтда молиявий қарзлари бўлса, экстрадиция қилинмайди», — деди Асет Чиндалиев.

Депутаты Мажилиса (нижняя палата парламента) Казахстана одобрили ратификацию договора между Казахстаном и Узбекистаном о передаче лиц, осуждённых к лишению свободы, для дальнейшего отбывания наказания, сообщило издание Zakon.kz.
Переговоры о подписании документа велись между Казахстаном и Узбекистаном на протяжении нескольких лет, сказал на пленарном заседании Мажилиса заместитель генерального прокурора Асет Чиндалиев. Перед заключением был проведён анализ миграционного процесса между двумя странами, изучено влияние на ситуацию с преступностью.
«Что даёт договор в защиту прав человека? В целом, такие условия имеют большое социальное значение, прежде всего, гуманного характера. В большинстве случаев те, кто отбывает наказание в другой стране, не знают языка, обычаев местного населения. Общение с людьми осложняется и тем, что другая среда. Известно, что находясь вдали от родных и близких, не так просто приспособить такого человека к обществу. Встреча с близкими, несомненно, окажет положительное влияние на осуждённого. Поскольку целью исправления осуждённых является не только наказание, но и воспитательное воздействие, сохранение социальных связей», — подчеркнул Асет Чиндалиев.
Что касается условий договора, то для передачи осуждённого в первую очередь необходимо его согласие. Человек должен подать заявление о намерении отбывать наказание в своей стране.
«К примеру, у нас уже 225 осуждённых граждан Узбекистана изъявили желание отбывать наказание в своей стране. Для этого мы провели специальный опрос среди осуждённых. В Узбекистане у нас 20 осуждённых граждан, мы думаем, что они тоже не будут возражать против возвращения в страну. Ратификация договора позволит обеспечить конституционное право граждан двух стран», — заявил замгенпрокурора Казахстана.
Что касается требований к выдаче осуждённых лиц, то, прежде всего, осуждённый должен иметь гражданство, действие должно быть преступлением в обеих странах. Обе страны должны согласиться на передачу.
«Осуждённые не выдаются в случае, если это подрывает суверенитет и безопасность страны, если это противоречит национальному законодательству, и у него есть финансовые долги, пока идёт судебный процесс или расследование в отношении лица», — заключил Асет Чиндалиев.