Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти 11 январь куни Ҳиндистоннинг Marion Biotech ишлаб чиқарувчисининг «Док-1 Макс» ва «Амбронол» сироплари сифат стандартларига мос келмаслиги ҳақида огоҳлантириш эълон қилди. Бу дорилар Ўзбекистонда камида 20 нафар ёш боланинг ўлимига сабаб бўлган.
ЖССТ ҳолат бўйича хабарномани Ўзбекистондан 22 декабрь куни олганини билдирди. Ташкилот иккита дори воситасини «стандартга номувофиқ бўлган суюқ дори воситалари (контаминацияланган)» рўйхатига киритди. «Бугунгача ишлаб чиқарувчи ЖССТга ушбу маҳсулотларнинг хавфсизлиги ва сифати ҳақида кафолат бермаган», дейилади баёнотда.
ЖССТ Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги Дори воситалари сифатини назорат қилиш ва стандартлаштириш лабораторияси томонидан ўтказилган таҳлилларда препаратлар таркибида кўп миқдорда диэтиленгликоль ва этиленгликоль топилганини қайд этди.
«Ушбу маҳсулотларнинг иккаласи ҳам бошқа мамлакатларда [ЖССТнинг Европа минтақасида] сотиш учун тасдиқланган бўлиши мумкин. Шунингдек, дорилар бошқа минтақалардаги норасмий бозорлар орқали ҳам тарқатилган бўлиши эҳтимолдан холи эмас», — дейди ташкилот.
ЖССТ хабарномасида диэтиленгликоль ва этиленгликоль одамлар учун заҳарли ҳисобланиши ва қабул қилинган тақдирда, ўлимга олиб келиши мумкинлиги айтиб ўтилган.

Всемирная организация здравоохранения 11 января опубликовала предупреждение о сиропах «Док-1 Макс» и «Амбронол» индийского производителя Marion Biotech. Эти препараты связаны минимум с 20 случаями смерти детей младшего возраста в Узбекистане.
ВОЗ сообщает, что получила уведомление от Узбекистана 22 декабря. Организация включила два препарата в список «жидких лекарственных средств, не соответствующих стандартам (загрязнённым)».
«До настоящего времени производитель не предоставил ВОЗ гарантии о безопасности и качестве этих продуктов», — говорится в сообщении.
ВОЗ отмечает, что лабораторные анализы обоих продуктов, проведённые национальными лабораториями контроля качества Министерства здравоохранения Узбекистана, обнаружили в препаратах недопустимые объёмы диэтиленгликоля и этиленгликоля в качестве загрязнителей.
«Оба этих продукта могут быть разрешены к маркетингу в других странах [Европейского региона ВОЗ]. Они также могли быть распространены через неформальные рынки в других странах или регионах», — заявили в организации.
Диэтиленгликоль и этиленгликоль являются токсичными для людей, их приём может приводить к смерти, говорится в сообщении ВОЗ.