«Абу Сахий» жоме масжиди имом-хатиби Абдуқаҳҳор домла Юнусов Тошкент шаҳри бош имом-хатиби вазифасини бажарувчиси этиб тайинланди. Бунгача ушбу лавозимда ишлаган Раҳматуллоҳ домла Сайфуддинов ўз аризасига биноан ишдан олинди. Бу ҳақда Мусулмонлар идораси хабар қилди.
2023 йил 4 январь куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Нуриддин домла раислигида Тошкент шаҳрида фаолият юритаётган имом-хатибларнинг йиғилиши бўлиб ўтди.
«Танқидий руҳда ўтган йиғилишда йўл қўйилган хатолар, фуқаролар мурожаатини тинглашдаги камчиликлар, аҳоли билан ишлашдаги муаммолар ва мўмин-мусулмонлар эҳтиёжларини таъминлашдаги оқсоқликлар таҳлил қилинди», — дейилади хабарда.
Йиғилишда ташкилий масала кўрилди. Унга кўра, Раҳматуллоҳ домла Сайфуддинов ўз аризасига биноан Тошкент шаҳар бош имом-хатиби вазифасидан озод этилиб, «Абу Сахий» жоме масжиди имом-хатиби Абдуқаҳҳор домла Юнусов шаҳар бош имом-хатиби вазифасини бажарувчиси этиб тайинланди.
Раҳматуллоҳ Сайфуддинов 2021 йил 19 октябрь куни Тошкент шаҳри бош имом-хатиби вазифасига тайинланганди.

Рахматулло Сайфутдинов покинул пост главного имам-хатиба Ташкента «по собственному заявлению», сообщила 4 января пресс-служба Управления мусульман Узбекистана (УМУ).
На собрании имам-хатибов Ташкента, которое прошло «в критическом духе» под председательством главы УМУ Нуриддина Холикназарова, «были проанализированы допущенные ошибки, недостатки в выслушивании обращений граждан, проблемы в работе с населением и недостатки в обеспечении нужд мусульман».
На встрече также были рассмотрены жалобы, поступившие в связи с тем, что должности главных имама-хатибов ряда районов и имама-хатиба центральной мечети в столице остаются вакантными.
Рахматулло Сайфутдинов занимал пост главного имам-хатиба столицы с октября 2021 года. Исполняющим обязанности главного имам-хатиба стал Абдукаххор Юнусов, работавший имам-хатибом мечети «Абу Сахий».