1−2 июль кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеаларни ўрганиш бўйича парламент комиссияси жамоатчиликни хавотирга солаётган маълумотларни очиқлашга чақирди. Бу ҳақда комиссиянинг жума кунги йиғилиши якунлари бўйича эълон қилинган ахборотда қайд этилган. У комиссия раиси — омбудсман Феруза Эшматова бошчилигида бўлиб ўтди.
Мажлисда Бухоро вилоятида бўлиб ўтаётган Нукус воқеалари юзасидан судда иштирок этган комиссия аъзоларининг фикрлари тингланди. Таъкидланишича, суд жараёнларининг очиқ шаклда ўтказилаётгани, судланувчи, жабрланувчи ва гувоҳларнинг кўрсатмалари таҳлил қилинди ва уларнинг комиссия аъзоларига билдирган фикрлари билан солиштирилди.
Аввалроқ, Нукусдаги воқеаларга алоқадорликда гумон қилиниб 516 киши қўлга олингани, воқеалар натижасида расмий маълумотларга кўра, 21 киши ҳалок бўлгани ва 250 га яқин киши яралангани ҳақида хабар берилганди. Айни пайтда Бухорода давом этаётган суд жараёнида айбланувчилар 22 кишини ташкил қилмоқда. Ўлганлар ва жароҳат олганларнинг исмлари рўйхати ҳозиргача ошкор қилинмади.
Мустақил комиссия аъзолари кенг аҳоли вакилларини хавотирга солаётган ҳолатлар ўрганиб чиқди ва уларга ойдинлик киритилишини сўраб Бош прокуратурага мурожаат қилди.
«Мурожаатда оммавий тартибсизликларни содир бўлишида айбдор сифатида ҳибсга олинган 516 нафар фуқаро, ҳозирда иши судда кўриб чиқилаётган 22 нафар айбланувчи, ёпиқ муассасаларда вақтинча ушлаб турилган бошқа шахслар, маъмурий жавобгарликка тортилганлар, шунингдек, тартибсизликлар вақтида ҳуқуқни ҳимоя қилувчи идоралар томонидан ортиқча куч-восита ишлатилганлиги ҳамда инсон ҳуқуқларининг бузилиши билан боғлиқ ҳолатлар юзасидан ахборот бериш сўралди», — дейилади хабарда.
«Суд-тергов жараёнлари иштирокчиларига оид якуний статистик ва таҳлилий маълумотлар очиқланиши билан, бу хақда Мустақил комиссия томонидан жамоатчилик хабардор этилади», — дея қўшимча қилинади хабарда.

Парламентская комиссия по расследованию событий 1−2 июля в Нукусе направила обращение в Генеральную прокуратуру Узбекистана, в котором призвала её обеспечить открытость информации, которая волнует общественность. Об этом говорится в сообщении комиссии по итогам её заседания в пятницу. Оно прошло под руководством главы комиссии — омбудсмана Ферузы Эшматовой.
На заседании выступили члены комиссии, участвовавшие в заседании суда, который проходит в эти дни в Бухаре. Сообщается, что они анализируют выступления подсудимых, потерпевших и свидетелей со свидетельствами, которые были рассказаны ранее членам комиссии в ходе расследования.
Ранее сообщалось, что по подозрению в причастности к событиям в Нукусе, в результате которых по официальным данным погиб 21 человек и около 250 получили телесные повреждения, было задержано 516 человек. В судебном процессе, который сейчас идёт в Бухаре, подсудимыми являются 22 человека. Список имён погибших и пострадавших не публиковался.
Члены комиссии изучили обращения, поступающие от общественности, и приняли решение направить обращение в Генпрокуратуру с просьбой внести ясность в ряд вопросов.
В частности, комиссия просит предоставить информацию о других гражданах, временно находящихся в закрытых учреждениях, гражданах, привлечённых к административной ответственности, а также случаях превышения применения силы и средств правоохранительными органами и случаях нарушения прав человека.
«После открытия итоговой статистики и аналитических материалов об участниках процессов суда и следствия независимая комиссия сообщит об этом общественности», — говорится в сообщении.