Америка Қўшма Штатлари Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) орқали Ўзбекистонга қарийб 410 минг долларлик 131 тонна озиқ-овқат ёрдами етказиб берди, Бу ҳақда АҚШ элчихонаси матбуот хизмати «Газета.uz»га хабар берди.
«Ушбу ўн учинчи йиллик озиқ-овқат ёрдами партияси сабзавот ва дуккакли экинларнинг аралашмасидан иборат бўлиб, у микроэлементлар билан тўйинтириш, кунлик калория ва оқсил миқдорини ошириш ҳамда сақлаш муддатини узайтириш учун махсус ишлаб чиқилган», — дейилади хабарда.
Бунда озиқ-овқатлар мамлакатнинг 35 минг нафар энг ҳимоясиз фуқаролари учун 98 та соғлиқни сақлаш ва ижтимоий ҳимоя муассасаларида 6,6 млн порцияга тақсимланади. Жумладан, сил касаллигига чалинган беморларни узоқ муддатли даволаш муассасалари, меҳрибонлик уйлари, кексалар ва ногирон болаларни соғломлаштириш ва қўллаб-қувватлаш муассасалари шулар жумласидандир.
Тақсимлаш Американинг Resourse and Policy Exchange нотижорат ташкилоти томонидан Ўзбекистонда фаолият юритувчи «Соғлом авлод учун» ҳукуматга қарашли бўлмаган халқаро хайрия фонди билан ҳамкорликда амалга оширилади.
2010 йилдан бери USAID`нинг Озиқ-овқат маҳсулотларига кўмаклашиш бўйича халқаро ҳамкорлик дастури Ўзбекистонга умумий қиймати 4 млн доллардан ортиқ бўлган 1425 тонна озиқ-овқат ёрдамини етказиб берди.
Ўзбекистонга етказилган мазкур янги гуманитар ёрдам АҚШнинг мамлакат соғлиқни сақлаш соҳасига узоқ муддатли сармояси сифатида 122 млн доллардан кўпроқ маблағ ва сўнгги 20 йил давомида жами 1 млрд доллардан ортиқ ёрдам ҳисобини тўлдиради, дейилади ҳисоботда.
Маълумот учун, АҚШ 2021 йилнинг июль ойида ҳам USAID агентлиги орқали Ўзбекистонга 131 тонналик сабзавот ва дуккакли маҳсулотлар аралашмасидан иборат озиқ-овқат ёрдамини тақдим этганди.

Соединённые Штаты через Агентство США по международному развитию (USAID) доставили в Узбекистан 131 тонну продовольственной помощи на сумму около 410 тысяч долларов, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе посольства США.
«Эта 13-я ежегодная партия продовольственной помощи содержит питательную смесь овощей и бобовых, которая специально разработана для обеспечения микронутриентами, увеличения ежедневного потребления калорий и белка, и имеет длительный срок хранения», — говорится в сообщении.
Так, 6,6 миллиона порций для 35 тысяч наиболее уязвимых граждан страны будут распределены в 98 учреждениях здравоохранения и социальной защиты. Среди них, в частности, учреждения длительного ухода за больными туберкулёзом с множественной лекарственной устойчивостью, детские дома и учреждения, предоставляющие уход и поддержку пожилым людям и детям-инвалидам.
Распределением займётся американская некоммерческая организация Resource and Policy Exchange в сотрудничестве с негосударственной организацией Sog’lom Avlod Uchun, основанной и работающей в Узбекистане.
С 2010 года Программа международного партнёрства по оказанию продовольственной помощи USAID доставила в Узбекистан 1425 тонн продовольственной помощи на сумму более 4 млн долларов.
Новая поставка гуманитарной помощи Узбекистану дополняет долгосрочные инвестиции США в здравоохранение страны на сумму более 122 млн долларов и общее содействие в размере более 1 млрд долларов за последние 20 лет, отмечается в сообщении.