Қозоғистон Марказий сайлов комиссияси душанба куни бўлиб ўтган брифингда амалдаги президент Қасим-Жомарт Тоқаев якшанба куни бўлиб ўтган навбатдан ташқари президент сайлови якунларига кўра сайловчиларнинг 81,31 фоиз овозини олганини маълум қилди. Бу ҳақда Остонада бўлиб турган «Газета.uz» мухбири Абдулло Ёдгоров маълум қилди.
Рўйхатга олинган 11,953 млн сайловчидан 6,456 млн нафари амалдаги президентга овоз берган.
Сайловчиларнинг 5,8 фоизи ёки қарийб 460,5 киши барча номзодларга қарши овоз берган. Бу президентлик учун курашган Тоқаевдан бошқа номзодларга берилган овозлардан кўп:
• Жигули Дайрабаев — 3,42 фоиз (271,6 минг овоз);
• Каракат Абден — 2,6 фоиз (206,2 минг);
• Мейрам Кажикен — 2,53 фоиз (200,9 минг);
• Нурлан Ауесбаев — 2,22 фоиз (176,1 тысячи);
• Салтанат Турсинбекова — 2,12 фоиз (168,7 минг).
Овоз бериш жараёнида 8,3 миллиондан ортиқ одам қатнашган, бу жами рўйхатга олинган сайловчиларнинг 69,44 фоизидир.

Центральная избирательная комиссия Казахстана на брифинге в понедельник сообщила, что Касым-Жомарт Токаев по итогам внеочередных выборов в воскресенье набрал 81,31% голосов избирателей. Об этом из Астаны сообщает корреспондент «Газеты.uz» Абдулло Ёдгоров.
За действующего президента голоса отдали свыше 6,456 миллиона из 11,953 миллиона зарегистрированных избирателей.
Против всех кандидатов проголосовало 5,8%, или почти 460,5 тысячи избирателей. Это больше, чем за других кандидатов в президенты:
- Жигули Дайрабаев — 3,42% (271,6 тысячи голосов);
- Каракат Абден — 2,6% (206,2 тысячи);
- Мейрам Кажикен — 2,53% (200,9 тысячи);
- Нурлан Ауесбаев — 2,22% (176,1 тысячи);
- Салтанат Турсинбекова — 2,12% (168,7 тысячи).
Как мы писали, всего в голосовании приняли участие более 8,3 миллиона человек, это 69,44% от общего числа избирателей.