Сирдарё вилоятининг Ховос туманида янги иссиқлик электр станция ишга туширилди, дея хабар бермоқда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
220 МВт қувватга эга газ-поршенли иссиқлик электр станцияси Туркиянинг Cengiz Enerji компанияси томонидан қурилган. Вазирлик маълумотларига кўра, ИЭС 20 ноябрь куни соат 10:00 дан электр тармоқларига энергия етказиб беришни бошлаган (дастлаб, 25 октабрдан ишга тушириш режалаштирилган эди).
Ўрнатилган «қурилмаларнинг фойдали иш коэффициенти юқорилиги» туфайли станция йилига 1,7 млрд кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқариш ва 150 млн куб метр табиий газни тежаш имконини беради. Тежалган табиий газ билан қўшимча 685 млн кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқариш мумкин, дейилади хабарда.
Электр станциясининг қурилиши баҳорда бошланган эди. 29 март куни Ўзбекистон ва Туркия президентлари томонидан мазкур электр станция қурилишига старт берилганди.
Шу билан бирга, Тошкент вилоятида Cengiz Enerji компанияси иштирокида қурилган қуввати 240 МВт бўлган замонавий иссиқлик электр станциясини ишга тушириш маросими бўлиб ўтганди. У йилига 2 млрд киловатт-соат энергия ишлаб чиқаради.

В Хавастском районе Сырдарьинской области введена в эксплуатацию новая тепловая электростанция, сообщила пресс-служба Министерства энергетики Узбекистана.
Газопоршневая ТЭС мощностью 220 МВт построена турецкой компанией Cengiz Enerji. По данным министерства, ТЭС начала подачу энергии в электросеть 20 ноября с 10:00 (изначально запуск планировался с 25 октября).
В год станция может производить 1,7 млрд кВт⋅ч и экономить 150 млн кубометров природного газа за счёт «высокой эффективности оборудования». На сэкономленном газе можно будет произвести дополнительно 685 млн кВт⋅ч электроэнергии, говорится в сообщении.
Строительство электростанции началось весной. Старт её возведению 29 марта дали президенты Шавкат Мирзиёев и Реджеп Тайип Эрдоган, который находился с визитом в Узбекистане.
Тогда же состоялась церемония запуска современной ТЭС мощностью 240 МВт в Ташкентской области, построенной с участием Cengiz Enerji. Она должна производить 2 млрд кВт·ч энергии в год.