Тошкентдаги «Мовий гумбазлар» боғида жойлашган очиқ осмон остидаги китоб расталарида ишлаётган сотувчилар қаторлар бузилиши мумкинлиги ҳақидаги хабардан хавотирда. Улар Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга видеомурожаат ёзиб, унда узоқ вақтдан бери шаҳарнинг ташриф қоғозларидан бирига айланган пойтахтдаги ягона эски китоблар бозорини сақлаб қолишни сўрашган.
Давлат раҳбарига мурожаат қилишга Миробод тумани ҳокимлигининг китоб қаторлари эгаллаб турган жойни кимошди савдосига қўйиш режаси сабаб бўлди. Мурожаат пайдо бўлганидан кейин ҳокимлик матбуот хизмати хабарида участкани K-SAVDO (кўчма савдо объектларини сотиш ва уларни рўйхатдан ўтказиш бўйича аукцион платформаси) орқали сотувга қўйиш масаласи тегишли ташкилотлар билан келишилгани, бироқ ҳозирча аукционга қўйилмаганини маълум қилди.
Ҳокимлик, шунингдек, маъмурият мутасаддилари аввалроқ сотувчиларга участкани қонун ҳужжатларига мувофиқ рўйхатдан ўтказиш кераклигини тушунтиришганини билдирди.
«Икки ҳафта олдин туман ҳокимлигидан одамлар келиб, бу жой кимошди савдосига қўйилиши ҳақида айтишди. Бизда бу жойни сотиб олишга унчалик пулимиз йўқ ва бизни шунчаки ҳайдаб юборишларидан қўрқамиз», — деди «Газета.uz»га сотувчи аёллардан бири.
Қаторлар ишчиларнинг айтишича, уларга ҳар йили давлат томонидан белгиланган маълум бир маблағ эвазига белгиланган участкада савдо қилиш имконини берувчи дислокация тўғрисидаги ҳужжат берилган. Коронавирус пандемияси муносабати билан жорий этилган карантиндан кейин дислокация бериш тўхтатилган, бироқ сотувчилар солиқ тўлашдан давом этишган.
Сотувчилар ишсиз қолишдан қўрқишаётганини айтишди. Бу ерга Ўзбекистоннинг турли бурчакларидан китоб олиш учун келишади. Бу ерда ҳам янги, ҳам эски ва узоқ вақтдан бери нашр этилмаган нодир китобларни топиш мумкин.
Аксарият сотувчилар йиллар давомида ўзларининг доимий мижозларига эга бўлишган, улар бу ердан керакли китоб ва журналларни буюртма қилишади. Сотувчилар у ёки бу нашр ўзларида бўлмаса, харидорларга, рақобатчи бўлишларига қарамасдан, бошқа ҳамкасблари билан боғланишни маслаҳат беришади.
Фото: Миробод тумани ҳокимлиги матбуот хизмати.
Куннинг иккинчи ярмида китоб дўкони ходимлари Миробод тумани ҳокими Шуҳрат Пўлатов билан учрашди. Уларни тинглаб, душанба куни шу ерга келиб, бу масалани атрофлича муҳокама қилишга ваъда берди.

Продавцы, работающие на книжных рядах под открытым небом в парке «Голубые купола» в Ташкенте, обеспокоены новостью о возможном сносе рядов. Они записали видеообращение к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, в котором просят сохранить единственный букинистической рынок столицы, давно ставший одной из визитных карточек города.
Поводом для обращения к главе государства стали планы хокимията Мирабадского района выставить место, которое занимают книжные ряды, на аукцион. Пресс-служба хокимията в своём сообщении после появления обращения подтвердила, что вопрос выставления участка на K-SAVDO (платформа аукционов по реализации мест выездной торговли и их регистрации) согласовывается с ответственными организациями, но отметила, что пока он на аукцион не выставлен.
В хокимияте также заявили, что представители администрации ранее разъясняли продавцам, что участок должен быть зарегистрирован согласно законодательству.
«Две недели назад к нам приходили люди из районного хокимията и сообщили, что это место выставят на аукцион. У нас нет таких денег, чтобы выкупить это место, и мы боимся, что нас попросту выгонят», — рассказала «Газете.uz» одна из продавщиц.
Работники рядов говорят, что им ежегодно выдавали документ о дислокации, позволяющий торговать на выделенной территории за установленную государством сумму. После карантина, введённого в связи с пандемией коронавируса, дислокацию перестали выдавать, но продавцы продолжали платить налог, говорят они в обращении.
Продавцы отмечают, что боятся потерять свои рабочие места. Сюда приезжают за книгами со всего Узбекистана. Здесь можно найти как новые, так и старые и редкие книги, которые давно не издаются.
У большинства работников за многие годы сформировалась своя база клиентов, которые могут заказать у них нужные книги и журналы. Несмотря на то, что они конкуренты, продавцы часто советуют покупателям обратиться к коллегам, если у них нет того или иного издания.
Фото: Пресс-служба хокимията Мирабадского района.
Днём работники книжных рядов встретились с хокимом Мирабадского района Шухратом Пулатовым. Он их выслушал и пообещал, что в понедельник придёт на место, чтобы детально обсудить данный вопрос.