7 ноябрь куни президент Шавкат Мирзиёев маҳаллий саноатни ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди, деб хабар берди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Давлат раҳбари бошқа соҳалар қатори заргарликда ҳам имкониятлар жуда кенглигини таъкидлади. Мамлакатда 300 млн долларлик ички бозор борлигини, бу талабни маҳаллий заргарлар бемалол қондириши мумкинлигини қайд этди. Шу сабабли уларни қўллаб-қувватлаш учун 1 декабрдан бошлаб, олтин ва кумушга кечиктириб тўлаш учун барча банклар ва Экспортни рағбатлантириш агентлиги кафолатлари қабул қилинади. Кафолат олиш имконияти якка тартибдаги заргарлар учун ҳам яратилади.
Бундан ташқари, заргарлар ишлатадиган қимматбаҳо ва безак тошлари божхона тўловларидан озод қилинади. Олтин, кумуш ва заргарлик учун зарур бошқа хом ашёларни қайта ишлаш учун вақтинча олиб кириш ва олиб чиқишда лицензия талаби бекор қилинади.
1 декабрдан бошлаб жисмоний шахсларга 10 минг долларгача бўлган заргарлик буюмларини четга олиб чиқишга рухсат берилади (ҳозир 5 минггача рухсат берилган).
Тегишли вилоятлар ҳокимларига Самарқанд, Бухоро ва Қўқон шаҳарларида заргарлик савдо ва ишлаб чиқариш мажмуаларини ишга тушириш топширилди.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил май ойида заргарлар ўз маҳсулотларини мустақил синовдан ўтказиш, ўзлари ишлаб чиқарган маҳсулотларни чакана савдода сотиш, шунингдек, аҳолидан қимматбаҳо металлар, қимматбаҳо тошлар парчалари ва ишлаб чиқариш мақсадидаги буюмларни сотиб олиш ҳуқуқига эга бўлганди.
Шунингдек, 2021 йил феврал ойида президент ўз фармони билан ишлаб чиқарувчиларга қимматбаҳо металларни тўғридан-тўғри шартнома асосида ёки тўловни 180 кунга кечиктириш шарти билан сотиб олишга рухсат берганди.

Президент Узебкистана Шавкат Мирзиёев 7 ноября провёл совещание по вопросам развития местной промышленности, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Наряду с другими сферами, глава государства анонсировал меры поддержки ювелирной отрасли.
Объём внутреннего ювелирного рынка оценивается в 300 млн долларов. Президент считает, что такой спрос могут удовлетворить местные ювелиры. Для этого с 1 декабря все банки и Агентство продвижения экспорта начнут предоставлять ювелирам гарантии при отложенной оплате (отсрочке платежа) за золото и серебро. Гарантии смогут получить как компании, так и индивидуальные предприниматели.
Кроме того, с этой даты от таможенных пошлин освобождаются драгоценные и декоративные камни, используемые ювелирами.
Также отменяется лицензионное требование на временный ввоз и вывоз золота, серебра и другого сырья, необходимого для создания ювелирных изделий.
С 1 декабря физическим лицам разрешает вывозить ювелирные изделия на сумму до 10 тысяч долларов (сейчас — до 5000 долларов).
Хокимам областей поручено запустить ювелирные торгово-производственные комплексы в Самарканде, Бухаре и Коканде.
В мае 2019 года ювелиры получили право самостоятельно ставить пробы на производимые изделия, продавать продукцию собственного производства в розницу, а также скупать от населения лома драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, в производственных целях.
В феврале 2021 года президент своим постановлением разрешил производителям покупать драгметаллы на основе прямого договора или с условием отсрочки платежа на 180 дней. Компаниям также разрешили продавать мерные слитки собственного производства.