Тошкент шаҳар жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман судида 6 ёшли қизалоққа тегажоғлик қилишда айбланаётган Р.Ш.га нисбатан жиноят иши кўриб чиқилмоқда, дея хабар берди пойтахт судлари матбуот хизмати.
Зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳаси аввалроқ воқеа ёзда юз берганини маълум қилганди.
Жабрланувчининг онаси ҳуқуқ-тартибот идораларига мурожаат қилган ва эркак 24 соат ичида кузатув камералари орқали топилган. Nemolchi.uz маълумотига кўра, психологик экспертиза қизчада «жинсий зўравонликдан кейинги аломатларга ўхшаш стресс» мавжудлигини аниқлаган.
Қайд этилишича, эркак Жиноят кодексининг 119 моддаси 4-қисми (Жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш / энг йуқори жазо 20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш) ва 129-моддаси 1-қисми (16 ёшга тўлмаган шахсга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар қилиш / энг юқори жазо 20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш) билан айбланмоқда.
Жиноят иши 11 октябрь куни Жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман судига келиб тушган. Суд муҳокамаси 17 октябрдаги ажрим билан 26 октябрь кунига ёпиқ суд мажлисида кўриш учун тайинланган. Ҳозирги вақтда иш ёпиқ суд мажлисида кўриб чиқилмоқда.
Тошкент шаҳар судлари матбуот хизмати суриштирув ёки дастлабки тергов маълумотларини терговчи рухсатисиз ошкор қилганлик учун айбсизлик презумпсияси ва жиноий жавобгарлик борлигини эслатиб ўтди. Ижтимоий тармоқларда тергов ҳаракатлари жараёни видеотасвирлари ошкор қилинганлиги қонунда белгиланган тартибда жавобгарликка тортилишига сабаб бўлиши ва суднинг ишни холисона кўриб чиқишига тўсқинлик қилиш учун ўтказилаётган босим сифатида баҳоланиши маълум қилинади, дейилади хабарда.

Суд по уголовным делам Юнусабадского района Ташкента рассматривает уголовное дело в отношении мужчины Р. Ш., который обвиняется в развращении 6-летней девочки. Об этом сообщила пресс-служба столичных судов.
Проект по борьбе с насилием Nemolchi.uz ранее сообщал, что инцидент произошёл летом.
Мама потерпевшей обратилась в правоохранительные органы, по камерам мужчину нашли в течение суток. По данным Nemolchi.uz, психологическая экспертиза выявила у девочки «стресс, аналогичный симптомам после сексуального домогательства».
Как сообщает пресс-служба судов, мужчине предъявлено обвинение по части 4 статьи 119 (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме, совершенное в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 14 лет / максимальное наказание составляет до 20 лет лишения свободы) и части 1 статьи 129 (совершение развратных действий без применения насилия в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 16 лет / максимальное наказание — до 2 лет лишения свободы).
11 октября уголовное дело поступило в Юнусабадский районный суде по уголовным делам. Судья О. Хайитов 17 октября вынес постановление о рассмотрении дела в закрытом режиме 26 октября. На сегодняшний день суд продолжается.
В пресс-службе судов Ташкента напомнили о презумпции невиновности и уголовной ответственности за разглашение данных дознания или предварительного следствия без разрешения следователя. В сети распространилось видео следственного процесса, которое может «повлечь за собой уголовное преследование в соответствии с законом и оценивается как давление с целью помешать суду беспристрастно рассмотреть дело», говорится в сообщении.