1 ноябрь куни президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида иқтисодиёт тармоқларига йўналтирилган имтиёзлар самарадорлиги таҳлили бўйича йиғилиш бўлиб ўтди, дея хабар бермоқда унинг матбуот хизмати.
Қайд этилишича, бизнес бошлаш, ночор корхоналар ёки чекка ҳудудларнинг «оёққа туриб олиши» ва янги экспорт бозорларига кириши учун охирги йилларда бир қатор имтиёзлар жорий этилди. 2021 йилда уларнинг жами ҳажми 51 трлн сўмни ташкил қилган. Натижада ўтган йили 170 мингта янги тадбиркорлик субъекти очилган, 500 мингдан зиёд иш ўрни яратилган.
Охирги олти йилда биргина солиқ соҳасида 1400 га яқин имтиёзлар тақдим этилган.
Экспортни қўллаб-қувватлаш учун биргина 2021 йилда 280 млрд сўмдан ортиқ шундай субсидиялар ажратилган бўлиб, унинг 220 млрдга яқини экспорт бўйича транспорт харажатларига йўналтирилган. Натижада 2800 та корхона илк бор ташқи бозорга чиққан.
Шунингдек, экспортчи корхоналарга халқаро стандартлаш ва сертификациялаш, суғурта ва ҳатто реклама харажатлари қисман қоплаб берилмоқда. Натижада электр техникаси тармоғида берилган ҳар бир сўм субсидия эвазига 870 сўмлик экспорт амалга оширилган. Бу кўрсаткич тўқимачилик соҳасида 555 сўм, қурилиш материаллари соҳасида 273 сўмни ташкил этган.
Тадбиркорларга кўмаклашиш учун кредит фоизларини компенсация қилиш ва кредит кафолатлари бериш тизими яратилди. Уларга кредит юкламаларини камайтириш мақсадида Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан 6,1 трлн сўмлик мажбуриятлар олинган бўлиб, жорий йилнинг ўзида 2,5 трлн сўмлик компенсациялар тўлаб берилган.
«Лекин жойларда имтиёзлардан самарасиз ёки мақсадсиз фойдаланиш ҳолатлари ҳам учраб турибди. Масалан, давлат бюджетидан 127 турдаги субсидиялар жорий этилган бўлса-да, амалда уларнинг 15 тасидан фойдаланилмаяпти», — дейилади хабарда.
Президент йиғилишда имтиёзларнинг самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
«Сўнгги йилларда иқтисодиёт тармоқларига туртки бериш учун илгари тарихимизда бўлмаган имтиёзларни жорий этишга мажбур бўлдик. Бугун улардан натижа, сабоқ, тажриба қандай бўлди, деган саволга жавоб топиш керак. Бюджетдан ажратилган ҳар бир сўмнинг ҳисоб-китобини жойига қўйиш, имтиёзларнинг самарадорлигини ошириш зарур», — деди Шавкат Мирзиёев.
Бош вазир ўринбосари ва молия вазирига барча имтиёз ва субсидияларнинг натижадорлиги кўрсаткичларини белгилаб, улардан самарали фойдаланиш бўйича қатъий назорат тизимини жорий этиш топширилди. Ҳисоб палатасида мониторинг бўлими ташкил этиб, имтиёзлар самарадорлигини доимий таҳлил қилиб бориш вазифаси қўйилди.
Давлат раҳбари солиқ ва божхона имтиёзларини хатловдан ўтказиб, самарасизларини бекор қилиш, хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун берилган имтиёзларни бир хиллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Ҳудудлар кесимида олганда, солиқ имтиёзларининг 31 фоизи Тошкент шаҳрига тўғри келмоқда. Қорақалпоғистон, Жиззах, Хоразм ва Сурхондарё вилоятларининг улуши 2 фоиздан ошмайди. Лекин Сурхондарёнинг Олтинсой туманида ҳам, Тошкент шаҳрининг Миробод туманида ҳам тадбиркорлар учун белгиланган талаблар, солиқлар, имтиёзлар, субсидия, компенсация ва преференциялар бир хил.
Шу боис президент солиқ имтиёзларини ҳудудларнинг ривожланиш даражасидан келиб чиқиб белгилаш бўйича кўрсатма берди.
«Энди жойларга бориб, манзилли қарорлар қабул қилиб, имтиёзлардан тўғри фойдаланиб, чекка-чекка туманларни ҳам ривожланиш йўлига олиб чиқиш керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Бундан ташқари, аҳоли ва тадбиркорларнинг бу борада хабардорлигини ошириб, имтиёзлардан фойдаланиш қамровини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди. Субсидиялар бўйича ягона очиқ портал яратиб, барча имтиёзларни босқичма-босқич шу орқали бериш таклифи билдирилди.

Совещание по анализу эффективности льгот, предоставленных отраслям экономики, состоялось 1 ноября при президенте Шавкате Мирзиёеве, сообщила его пресс-служба.
На совещании отмечалось, что в последние годы для желающих начать свой бизнес и выйти на экспортные рынки был введен ряд льгот. В 2021 году их общий объем составил 51 трлн сумов. В результате в прошлом году было открыто 170 тысяч новых хозяйствующих субъектов, создано более 500 тысяч рабочих мест.
За последние шесть лет в одной только налоговой сфере предоставлено около 1400 льгот.
В рамках субсидий для поддержки экспорта только в 2021 году было выделено 280 млрд сумов, из которых 220 млрд направлено на компенсацию транспортных расходов. В результате 2800 предприятий впервые вышли на внешний рынок.
Предприятиям-экспортерам компенсируется часть расходов на международную стандартизацию и сертификацию, страхование и даже рекламу. В результате на каждый сум, предоставленный электротехнической отрасли, приходится 870 сумов экспорта, 555 сумов в текстильной отрасли, 273 сума в индустрии стройматериалов.
Для содействия предпринимателям создана система компенсации процентов и поручительства по кредитам. Для снижения кредитной нагрузки Фондом по поддержке предпринимательской деятельности взяты обязательства на сумму 6,1 трлн сумов, только в нынешнем году выплачены компенсации на 2,5 трлн сумов.
«Однако наблюдаются случаи неэффективного или нецелевого использования льгот, — отмечалось на совещании. — Из 127 видов субсидий, выплачиваемых из государственного бюджета, 15 не используются на практике. Эффективность льгот в разных секторах и отраслях неоднородна. Например, на каждый 1 сум льготы в сельском хозяйстве создается 33 сума добавленной стоимости. Этот показатель составляет 30 сумов в здравоохранении, 22 сума в образовании, 16 сумов в сфере информационных технологий».
Президент на совещании дал указание повысить эффективность льгот.
«В последние годы, чтобы дать стимул развитию отраслей экономики, мы были вынуждены ввести беспрецедентное количество льгот. Сегодня настало время понять, что это дало, какие выводы были сделаны, какой получен опыт. Необходимо расставить по местам каждый сум, выделенный из бюджета, повысить результативность льгот», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Заместителю премьер-министра и министру финансов поручено определить индикаторы эффективности всех льгот и субсидий, внедрить систему строгого контроля за их эффективным использованием. Поставлена также задача организовать в Счетной палате отдел мониторинга и проводить постоянный анализ эффективности льгот.
Президент подчеркнул, что необходимо инвентаризировать налоговые и таможенные льготы, отменить неэффективные, унифицировать льготы для иностранных и отечественных инвесторов.
По республике 31% налоговых льгот приходится Ташкент. Доля Каракалпакстана, Джизакской, Хорезмской и Сурхандарьинской областей не превышает 2%. Вместе с тем требования, налоги, льготы, субсидии, компенсации и преференции одинаковы для всех регионов, будь это, к примеру, Алтынсайский район Сурхандарьинской области или Мирабадский район Ташкента.
Поэтому глава государства дал поручение внедрить систему, в соответствии с которой налоговые льготы будут предоставляться исходя из уровня развития регионов.
«Теперь нужно нужно выезжать на места, принимать целевые решения, выводить на путь развития самые отдаленные районы, правильно пользуясь льготами», — сказал президент.
Он отметил, что необходимо повысить информированность населения и предпринимателей об этой сфере, расширить масштаб использования льгот. Было предложено создать единый открытый портал по субсидиям и поэтапно внедрить в нем функционал по предоставлению всех существующих льгот.