Рейкьявик шаҳрида (Исландия) Фишер номидаги тасодифий шахмат бўйича жаҳон чемпионатининг ярим финал учрашувлари якунланиб, турнир финалчилари аниқланди.
Ўзбекистонлик шахматчи Нодирбек Абдусатторов (ФИДЕ рейтинги — 2713) америкалик Хикару Накамурага (2768) 3:0 (1, 2 ва 3) ҳисобида имкониятни бой берди.
Фото: David Llada.
Иккинчи ярим финал учрашувида норвегиялик Магнус Карлсен (2856) Ян Непомняшийга (2793) 3:1 ҳисобида имкониятни бой берди.
Шу тариқа, Хикару Накамура ва Ян Непомняший финалда, Нодирбек Абдусатторов ва Магнус Карлсен учинчи ўрин учун курашда тўқнаш келишади. Учинчи ўрин учун баҳс 30 октябрь куни соат 19:45да бўлиб ўтади.
Ҳар бир ўйин 4 та партиядан иборат бўлиб, вақт назорати гуруҳ босқичидаги каби 25 дақиқа + 5 дақиқа + 5 сония тарзида бўлади.
Фишер шахмати — шахмат бўйича 11-жаҳон чемпиони Роберт Фишер томонидан таклиф қилинган шахмат вариантидир. Ўйин қоидалари асосан классик шахматдагидек, бироқ доналарнинг дастлабки жойлашуви тасодифий тарзда аниқланади.
Турнир ғолиби нафақат жаҳон чемпиони унвонини, балки 150 минг доллар мукофот пулига ҳам эга бўлади. Кумуш медал соҳибига 80 минг, учинчи ўринга 55 минг ва тўртинчи ўринга 40 минг доллар тўланади.

В Рейкьявике (Исландия) завершились полуфинальные матчи чемпионата мира по рандомным шахматам Фишера, по итогам которого определились финалисты турнира.
Шахматист из Узбекистана Нодирбек Абдусатторов (рейтинг ФИДЕ — 2713) уступил Хикару Накамура из США (2768) со счётом 3:0 (1, 2 и 3).
Фото: David Llada.
Во второй полуфинальной встрече норвежец Магнус Карлсен (2856) проиграл Яну Непомнящему (2793) со счётом 3:1.
Таким образом, в финале встретятся Хикару Накамура и Ян Непомнящий, тогда как в борьбе за третье место встретятся Нодирбек Абдусатторов и Магнус Карлсен. Последний матч состоится 30 октября в 19:45.
Каждый матч состоит из 4 партий с тем же контролем времени, что и в групповом этапе — 25 минут + 5 минут + 5 секунд.
Шахматы Фишера — вариант шахмат, предложенный Робертом Фишером — 11‑м чемпионом мира по шахматам. Правила игры, в основном, такие же, как в классических шахматах, но начальная расстановка фигур определяется случайным образом.
Победитель турнира получит не просто звание чемпиона мира, но и 150 тысяч долларов призовых. Серебряному призёру заплатят 80 тысяч долларов, за третье место — 55 тысяч долларов, а за четвертое — 40 тысяч долларов.