24 октябрь, душанба куни Орёл шаҳридаги чиқиндиларни қайта ишловчи корхонада фаолият юритаётган Ўзбекистон фуқароларига сафарбарлик тадбирлари доирасида чақирув қоғозлари топширилди. Бу ҳақда Россиянинг «Истоки» телеканали хабар берди.
«Орёл шаҳрининг „Экосити“ (Экошаҳар) чиқиндини қайта ишлаш корхонасида фаол равишда чақирув қоғозларини топширишди, афтидан улар кимга топширишни тушунмаган. Мисол учун 50 нафар чиқиндини қайта ишловчи ходимларга берилди. 50 киши — бу бутун бошли бир „смена“ дегани ва бирданига бундай миқдордаги ишчилардан айрилиб қолиш — корхона фаолияти учун жиддий муаммо. Бундан ташқари, уларнинг 28 нафари Ўзбекистон фуқароларидир. Қолаверса, чақирув қоғозларини талабалар ва хизмат қилмаган орловликлар ҳам олишди», деди эфир вақтида телеканал бошловчиси.
«Бизни «военкомат»га чақиришди, биз ахир Ўзбекистон фуқароларимиз-ку, биз бу ерда фақат ишлаймиз ва белгиланган тартибда солиқларни тўлаймиз», — дея таъкидлади Жалилбек Қурбонбоев.
Видеода шунингдек, ишчилар ёрдам сўраб Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга мурожаат қилишгани ҳам айтилди. Таҳририят мурожаат видеосини топа олмади.
«Газета.uz» изоҳ сўраб, Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигига мурожаат қилди. Бундан ташқари, таҳририят мухбири корхона раҳюари Юрий Парахин билан боғланди, у эса телелавҳадаги баёнотларни тасдиқлади.
Унинг сўзларига кўра, 25 октябрь куни вазиятга ойдинлик киритиш мақсадида у ўз ишчилари, шу жумладан, Ўзбекистон фуқаролари билан Орёл шаҳрининг ҳарбий комиссариятига борган.
«Мен ҳарбий комиссарият раҳбарига нима сабабдан чақирув қоғозлари Ўзбекистон фуқароларига топширилганини сўрадим, аммо менинг саволимга фақат елка сиқиб қўйишди. Бироқ Ўзбекистонликларнинг паспортларини текширишгач, улардан чақирув қоғозларини қайтариб олишди. Ҳозир улар иш жойига қайтишган», дея маълум қилди «Газета.uz»га Юрий Парахин.
Кечроқ, Ўзбекистон Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонаси ва агентлик вакилларидан иборат ишчи гуруҳ фуқаролар ва корхона раҳбари билан боғланганини маълум қилди. Ишчи гуруҳ воқеа жойига йўл олган. Агентлик ўрганишлар натижаси юзасидан қўшимча маълумот беришни ваъда қилди.

Российский телеканал «Истоки» сообщил, что в понедельник, 24 октября, на предприятии по переработке мусора в городе Орле работающим там гражданам Узбекистана вручили повестки в рамках мобилизационных мероприятий.
«На предприятии по переработке мусора „Экосити“ города Орла активно вручали повестки, судя по всему, не разбирались, кому вручать. К примеру, их вручили 50 рабочим по переработке мусора. 50 человек — это целая смена, и сразу лишиться такого количества рабочих рук для предприятия непрерывного цикла — это проблема. Тем более, что 28 из них — граждане Узбекистана. Также повестки получили студенты и неслужившие орловчане», — рассказала в эфире телеканала ведущая.
«Нас вызвали в военкомат, а мы ведь граждане Узбекистана, только работаем здесь и налоги платим как положено», — отметил в комментарии телеканалу Джалилбек Курбанбаев.
Скриншот видео
В видеорепортаже также сообщалось, что работники также обратились за помощью к президенту Узбекистана. Найти видеообращение редакции не удалось.
«Газета.uz» обратилась за комментариями в Министерство иностранных дел Узбекистана. Кроме того, корреспондент издания связался с руководителем предприятия Юрием Парахиным, который подтвердил информацию из телесюжета.
Он рассказал, что во вторник, 25 октября, отправился вместе со своими работниками, в том числе гражданами Узбекистана, в военный комиссариат Орла для прояснения ситуации.
«Я обратился к военкому с вопросом, почему повестки вручают гражданам Узбекистана, но на мой вопрос в военкомате только развели руками. Однако после проверки паспортов повестки у узбекистанцев забрали, сейчас они уже вернулись к работе», — рассказал «Газете.uz» Юрий Парахин.
Позже Агентство по внешней трудовой миграции Узбекистана в России сообщило, что рабочая группа из представителей посольства Узбекистана в Москве и представительства агентства в РФ установила связь с руководством компании и гражданами. Группа выехала на место происшествия. В агентстве обещали предоставить дополнительную информацию.