25 октябрь куни эрталаб Тошкент вақти билан соат 5:25 да Халқаро космик станция «Progress MS-20» юк ташувчи кемасидан фойдаланган ҳолда, фазо чиқиндиларидан қочиш мақсадида олдиндан белгиланган манёврни (Predetermined Debris Avoidance Maneuver) амалга оширди, деб хабар берди «Роскосмос».
АҚШ Миллий аэрокосмик агентлиги (NASA) маълум қилишича, манёвр «Космос-1408» (СССР томонидан 1982 йил сентябрда эксплуатация қилинган, оммавий ахборот воситалари ёзишича, 2021 йил ноябрь ойида Россиянинг сунъий йўлдошга қарши қуролларини синовдан ўтказиш пайтида йўқ қилинган) разведка сунъий йўлдоши қолдиқлари бўлагининг ҳаракат йўлидан узоқлашиш учун қўшимча чора сифатида амалга оширилган.
«Progress MS-20» двигателлари ХКС рус сегментининг Звезда хизмат модулига 0,5 м/слик импульс берди. Манёвр натижасида станция орбитасининг ўртача баландлиги 880 м га ошди, дея таъкидлади Роскосмос. NASA аниқлик киритишича, двигателлар 5 дақиқаю 5 сония давомида фаоллаштирилган.
«Манёвр станция ишига таъсир қилмади. Ушбу манёврсиз кема бўлаги тахминан 3 миля (4,8 км — таҳр.) масофада учиб ўтган бўлар эди», — дея таъкидлади АҚШ агентлиги.
«Роскосмос» маълумотларига кўра, ХКСнинг шу вақтгача бўлган парвози давомида унинг орбитасига 328 та тузатиш киритилган.
Ҳозирда «Роскосмос» космонавтлари Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин, Анна Кикина, NASA астронавтлари Франсиско Рубио, Никол Манн, Жош Кассада ва Япония аэрокосмик тадқиқотлар агентлиги (JAXA) астронавти Коичи Вакатадан иборат 68-узоқ муддатли экспедиция экипажи ХКС бортида ишламоқда астронавт.

Утром 25 октября в 5:25 по ташкентскому времени Международная космическая станция с использованием грузового корабля «Прогресс МС-20» совершила манёвр уклонения от космических обломков (Predetermined Debris Avoidance Maneuver), сообщила корпорация «Роскосмос».
Национальное аэрокосмическое агентство США (НАСА) сообщило, что манёвр был осуществлён как дополнительная мера для отдаления от предполагаемого пути движения фрагмента остатков спутника радиоэлектронной и радиотехнической разведки «Космос-1408», который эксплуатировался СССР (с сентября 1982 года, в ноябре 2021 года был уничтожен, как писали СМИ, в ходе испытания российского противоспутникового оружия).
Двигатели «Прогресса», пристыкованного к служебному модулю «Звезда» российского сегмента МКС, выдали импульс величиной 0,5 м/с. В результате манёвра средняя высота орбиты станции увеличилась на 880 м, отмечает «Роскосмос». НАСА уточняет, что двигатели включались на 5 минут и 5 секунд.
«Манёвр не повлиял на работу станции. Без этого манёвра, как прогнозировалось, фрагмент пролетел бы на расстоянии около 3 миль (4,8 км — ред.)», — отмечает американское агентство.
По данным «Роскосмоса», за всё время полёта МКС было произведено 328 коррекций высоты её орбиты.
Сейчас на борту МКС работает экипаж 68-й длительной экспедиции в составе космонавтов «Роскосмоса» Сергея Прокопьева, Дмитрия Петелина и Анны Кикиной, астронавтов НАСА Франциско Рубио, Николь Мэнн и Джоша Кассады, а также астронавта Японского агентства аэрокосмических исследований (JAXA) Коити Вакаты.