Жума куни АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) ва Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ҳамкорлигида амалга оширилаётган ёшларни иш билан таъминлаш бўйича янги беш йиллик «Youth Employment Skills» («YES») дастури ишга туширилди.
Бюджети 10 млн доллар бўлган дастур мактабларнинг 8−11-синф ўқувчиларини қамраб олади ҳамда уларга етук мутахассис ва тадбиркор бўлиш учун зарур бўлган кўникмаларни эгаллаши лозим, дейилади Тошкент вилоятидаги Astrum IT академиясида бўлиб ўтган очилиш маросимида.
АҚШнинг Ўзбекистондаги АҚШ муваққат ишончли вакили Пол Политис дастур ёшларга ўз касб йўлини танлаш имкониятини бериши кераклигини таъкидлади.
Ўзбекистон аҳолисининг 60 фоиздан ортиғини 30 ёшгача бўлган ёшлар ташкил этади. Бугунги ёшлар тез орада энг катта ишчи кучига айланади ва уларни қўллаб-қувватлаш ҳамда янги кўникма ва билимлар билан таъминлаш зарур, деди USAID миссияси директори Микаэла Мередит.
Ўзбекистон халқ таълими вазири ўринбосари Рустам Каримжонов ушбу дастур 2020 йилда ишга туширилиши режалаштирилгани, бироқ коронавирус пандемияси ўзгаришлар киритилганини айтди.
Унинг қайд этишича, 2018 йилда 600−650 мингга яқин мактаб битирувчиларининг 9 фоизи олий ўқув юртларига ўқишга кирди. Худди шу йили бу кўрсаткич 40 фоизни ташкил этди. Ёшларга, жумладан, олий ўқув юртига ўқишга кирмаганларга ҳам «ўзига хос йўлни топишга» ёрдам бериш керак, деди вазир ўринбосари.
Охирги икки йил давомида USAID, ХТВ ва жалб қилинган ҳамкорлар дастурнинг мақсад ва вазифаларини дунёда ҳамда мамлакатда рўй берган ўзгаришларни акс эттириш учун янгиладилар. Тажриба дастури Фарғона водийсида амалга оширилади, шундан сўнг уни бутун Ўзбекистон бўйлаб кенгайтириш режалаштирилган.
«YES» дастури ҳамкорлар консорциуми, жумладан, Халқаро таълим бўйича Америка кенгашлари (ACCELS, етакчи ташкилот), World Learning, Tech4Impact, Ergo Analytics ва Sharoit Plus томонидан амалга оширилади.
Дастур қандай амалга оширилади?
Дастур мактабда ва мактабдан ташқари тадбирларни ўз ичига олади, бунда қизлар ва ногиронлиги бўлган ёшларнинг имкониятларини кенгайтиришга қаратилган. Бу ёшлар эгаллаётган билим ва кўникмаларнинг Ўзбекистондаги меҳнат бозорига мос келишини таъминлаш учун хусусий сектор билан яқин ҳамкорликни ўз ичига олади. Шунингдек, ёшлар амалий ўрганиш, жумладан, амалиёт ўташ, устоз кўриш ва мутахассислар ишини кузатиш имкониятига эга бўлади.
Дастур учта соҳани қамраб олади:
1. Иқтисодиёт ва тадбиркорлик фанидан мактаб дастурлари сифатини ошириш. «YES» мутахассислари, Таълим ва фан вазирлиги вакиллари ва хорижий экспертлар 8−11-синфлар учун иқтисодиёт фанидан ўқув-услубий материалларни такомиллаштирадилар. USAID таълим дастури катта маслаҳатчиси Лиза Лахалининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, услубий материаллар маҳаллий мутахассислар томонидан тайёрланади, хорижлик мутахассислар эса маслаҳатчи сифатида ишлайди.
2. Тадбиркорлик, мослашувчан кўникмалар (soft skills) ва ишга жойлашиш бўйича синфдан ташқари машғулотлар сифатини ошириш. Дастур ёшларга ўзларининг келажак касби ва ҳаёти бўйича мустақил қарор қабул қилишга ёрдам берадиган кўникмаларни ривожлантиришга қаратилган. Шу мақсадда ўқув дастурини қайта кўриб чиқиш, ўқув жараёнига хусусий сектор, маҳаллий ҳокимият ва жамоатчилик вакилларини жалб этиш режалаштирилган.
3. Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва жалб қилиш учун шарт-шароитларни кенгайтириш. Ёшлар, жумладан, ногиронлиги бўлган инсонлар камол топиши учун шароитларни яхшилаш муҳим вазифадир. Дастур фаолияти ёшлар, ота-оналар, ўқитувчилар, мураббийлар ва иш берувчиларнинг хатти-ҳаракатларини ўзгартиришга қаратилган. Бундай муҳитни яратиш усулларидан бири тадбиркорларни намуна сифатида жалб қилиш бўлади.

В пятницу был над старт новой пятилетней программе развития навыков для трудоустройства молодёжи «Youth Employment Skills» («YES»), реализуемой Агентством США по международному развитию (USAID) и Министерством народного образования Узбекистана.
Программа, бюджет которой — 10 млн долларов, охватит учащихся 8−11-х классов школ и должна обеспечить их навыками, необходимыми для превращения в компетентных специалистов и предпринимателей, говорилось на церемонии запуска, прошедшей в IT-академии Astrum в Ташкентской области.
Временный поверенный в делах США в Узбекистане Пол Политис отметил, что программа должна расширить возможности молодёжи для самостоятельного выбора карьерного пути.
Более 60% населения Узбекистана — это люди моложе 30 лет. Нынешняя молодёжь скоро станет крупнейшей рабочей силой, и её необходимо поддерживать и снабжать новым навыками и знаниям уже сегодня, сказала директор миссии USAID Микаэла Мередит.
Заместитель министра народного образования Узбекистана Рустам Каримжонов сообщил, что программу планировалось запустить ещё в 2020 году, но пандемия коронавируса внесла свои коррективы.
Он отметил, что в 2018 году из примерно 600−650 тысяч выпускников школ в вузы поступили 9%. В этом же году этот показатель составил 40%. Нужно помочь молодым людям, в том числе тем, кто не поступил в вуз, «найти свой уникальный путь», сказал замминистра.
За минувшие два года USAID, МНО и вовлечённые партнёры обновили цели и задачи программы с учётом произошедших в мире и стране изменений. Пилотная программа будет реализована в Ферганской долине, после чего её намечено расширить по всему Узбекистану.
Программу «YES» будет осуществлять консорциум партнёров, куда входят Американские советы по международному образованию (ACCELS, ведущая организация), World Learning, Tech4Impact, Ergo Analytics и «Шароит Плюс».
Программа включит в себя занятия как в школе, так и вне её с акцентом на расширение прав и возможностей девушек, а также молодёжи с инвалидностью.
Дильмурад Юсупов, соучредитель и член совета Общественного объединения инвалидов Ташкента «Шароит Плюс», отметил: «По данным ситуационного анализа ООН за 2019 год, лишь 7,1% людей с инвалидностью трудоспособного возраста в Узбекистане официально трудоустроены. Им в 4 раза сложнее находить работу из-за стереотипов и недоверия со стороны работодателей их трудовых навыкам и потенциалу».
«Более того у самих молодых людей наблюдается острая нехватка трудовых навыков и они не очень готовы для вхождения в рынок труда. Одной из причин является недостаток школьных учебных материалов в доступных форматах — на шрифте Брайля или аудиоверсии для незрячих школьников, на переводе в жестовый язык для глухих и слабослышащих детей, в легкочитаемом формате для детей с особенностями в развитии», — продолжил он.
«Шароит Плюс» как партнёр программы «YES» в направлении расширения благоприятных условий для вовлечения и поддержки молодёжи с инвалидностью будет работать над изменением отношения работодателей и продвижением инклюзивного трудоустройства в Узбекистане, добавил Дильмурад Юсупов.
Как будет осуществляться программа
Программа «YES» предусматривает тесное сотрудничество с частным сектором с целью обеспечения актуальности знаний и навыков, которые приобретёт молодежь, для рынка труда Узбекистана. Молодёжь также получит возможности для практического обучения, включая стажировки, наставничество и наблюдение за работой специалистов.
Программа нацелена на решение трёх задач:
1. Повышение качества школьных программ по экономике и предпринимательству. Специалисты «YES», представители МНО и иностранные эксперты усовершенствуют учебно-методические материалы по экономике для 8−11-х классов. Старший советник Программы USAID по образованию Лиза Лахали уточнила «Газете.uz», что методические материалы будут готовить отечественные специалисты, иностранные же будут выступать консультантами.
2. Повышение качества внешкольных занятий по предпринимательству, «гибким навыкам» (soft skills) и готовности к трудоустройству. Программа ставит задачу развивать такие навыки, которые помогали бы молодёжи самостоятельно принимать решения, касающиеся их будущей карьеры и жизни. Для этого запланирован пересмотр учебной программы и вовлечение в процесс обучения представителей частного сектора, местных органов власти и общественных групп.
3. Расширение условий для поддержки и вовлечения молодёжи с инвалидностью. Мероприятия программы сконцентрируются на изменении поведения молодёжи, родителей, учителей, наставников и работодателей. Одним из методов создания такой среды будет привлечение предпринимателей как ролевых моделей.