Андижонда Cobalt ҳайдовчиси ЙПХ ходимини машина капотида судраб кетгани акс этган видеохабар тарқалди. Андижон ИИБ хабар қилишича, ушбу ҳолатни юзага келтирган 19 ёшли ҳайдовчи ушланган.
Воқеа 15 сентябрь куни тунги соат 21:58 да Андижон шаҳар Миллий тикланиш ва Амир Темур шох кўчалари кесишмасида хизмат олиб бораётган Андижон вилояти ИИБ ЖХХ ЙҲХБ ходими билан содир бўлган.
Ҳайдовчи бошқа инспекторнинг тўхташ ҳақидаги талабига эътибор бермагани ҳақида рация орқали хабар олган ЙПХ ходими йигитга машинани тўхтатишни буюрган. Қонуний талабга бўйсунмаган ҳайдовчи машинани инспектор томон юргаза бошлаган. Ходим ён томонга сакрашга улгурмай, капотга осилиб қолган.
Машинанинг кескин бурилиши вақтида инспектор ерга йиқилиб, қўл ва оёқларидан жароҳат олган. Унинг ёнидаги алоқа воситалари ва жезл шикастланган.
ИИБ эълон қилган видеода ҳайдовчи ЙПХ ходимларининг тўхташ ишорасига бир неча бор бўйсунмаганини тан олди. У фаралари ўзгартирилгани сабаб машинасини жарима майдончасига қўйилишидан қўрқиб шундай қилганини айтиб ўтди. Ҳайдовчи ходимдан узр сўраб, тенгдошларига бундай иш қилмасликларини маслаҳат берди.
Фуқаро К.В.га нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 194-моддасига (ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) асосан маъмурий баённома расмийлаштирилди ва автомашина вақтинчалик жарима майдонига жойлаштирилди.
Ушбу ҳолат юзасидан ИИВ ШХББ Андижон вилояти бўйича бошқармаси ҳамда Андижон шаҳар прокуратураси томонидан суриштирув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Девятнадцатилетний водитель, провёзший сотрудника дорожно-патрульной службы на капоте, задержан в Андижане, сообщило УВД Андижанской области. Видеозапись об этом появилась ранее в социальных сетях.
Инцидент произошёл примерно в 22:00 15 сентября на одной из центральных улиц города. Получив по рации сообщение о том, что водитель проигнорировал требование другого инспектора остановиться, сотрудник ДПС приказал молодому человеку остановить машину. Водитель начал движение в сторону инспектора. Тот, не успев отскочить в сторону, повис на капоте.
Водитель резко начал движение, с нарушением Правил дорожного движения совершал опасные манёвры, что запечатлено на видео. Во время резкого поворота инспектор упал на землю и получил раны на руках и ногах. Находившиеся при нём средство связи и жезл сломались.
В видеозаписи УВД водитель признал, что неоднократно не подчинился требованиям сотрудников ДПС. Он назвал причиной отказа остановиться то, что ранее инспектор оформил на него протокол за замену фар, и он боялся, что машину заберут на штрафстоянку. Он добавил, что очень сожалеет о содеянном, извинился перед инспекторами и, обращаясь к сверстникам, попросил их не совершать таких же действий.
В отношении водителя оформлен протокол по статье 194 Кодекса об административной ответственности Узбекистана (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел), машина помещена на штрафстоянку.
Расследование по факту происшествия ведут областное управление Главного управления собственной безопасности МВД и прокуратура города Андижана.