ШҲТ — Ғарбга қарши яратилган ташкилот эмас, Самарқандда бўлиб ўтадиган давлат раҳбарлари саммитининг кун тартибида глобал геосиёсий инқироз билан боғлиқ масалалар йўқ. Бу ҳақда Ўзбекистоннинг ШҲТ ишлари бўйича миллий координатори Раҳматулла Нуримбетов маълум қилди.
Мазкур баёнот сўнгги кунларда Россия оммавий ахборот воситаларида ШҲТ Хитой ва Россиянинг НАТОга жавоби эканлиги тўғрисида чоп этилган материалларга жавоб нуқтаи назаридан қилинди. Мазкур турдаги хабарларни, хусусан Lenta.ru ва «Комсомольская правда» эълон қилганди.
Раҳматулла Нуримбетов саммит кун тартибида ташкилотга аъзо бўлмаган давлатлар билан боғлиқ мурожаатлар ёки баёнотлар қилинмаслигини таъкидлади.
«Албатта, давлатлар раҳбарлари глобал ва минтақавий муаммолар юзасидан фикр алмашишлари мумкин. Бироқ, резолюция лойиҳаси, қўшма ҳужжатлар ва энг муҳими, Самарқанд декларациясида геосиёсий мақсадларни кўзловчи масалалар бўйича ҳеч қандай баёнот ва мурожаатлар мавжуд эмас ва бўлмайди», — деди у.
«Ушбу ташкилотда ҳар бир масала ва кун тартиби консенсус асосида шакллантирилади. Аввало, миллий координаторлар тадбир кун тартибидаги ҳар бир масалани мувофиқлаштиради. Шундан сўнг, у ташқи ишлар вазирлари даражасида кўриб чиқилади. Самарқанд саммитининг кун тартиби ташқи ишлар вазирлари томонидан 29 июлдаёқ тасдиқланганди. Ва унда глобал геосиёсий инқирозлар ҳақида бирор гап йўқ», — деди Раҳматулла Нуримбетов.

ШОС — это не организация, созданная против Запада, в повестке дня грядущего саммита глав-государств организации в Самарканде нет вопросов, связанных с глобальным геополитическим кризисом. Об этом заявил национальный координатор ШОС Узбекистана Рахматулла Нуримбетов.
Заявление было сделано в контексте того, что в последние дни в российских СМИ публикуются материалы о том, что ШОС — это ответ Китая и России НАТО. Подобные материалы публиковали, в частности, Lenta.ru и «Комсомольская правда».
Рахматулла Нуримбетов отметил, что в повестке саммита не будет никаких призывов или заявлений по поводу стран, не являющихся членами организации.
«Конечно, лидеры государств могут обменяться мнениями по глобальным и региональным проблемам. Но в проекте резолюции, совместных документах и, самое главное, в Самаркандской декларации, нет и не будет никаких заявлений и призывов по вопросам, преследующим какие-либо геополитические цели», — заверил он.
«В этой организации каждый вопрос и повестка дня формируются на основе консенсуса. Прежде всего, национальные координаторы согласовывают каждый вопрос повестки мероприятия. После этого она рассматривается на уровне министров иностранных дел. Повестка дня Самаркандского саммита была подтверждена министрами иностранных дел ещё 29 июля. И в ней нет речи о глобальных геополитических кризисах», — сказал Рахматулла Нуримбетов.