Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон давлат мустақиллигининг 31 йиллигига бағишланган тантанали маросимда нутқ сўзлади, дея хабар қилди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
Давлат раҳбар сўзининг аввалида Ўзбекистон халқини Мустақиллик куни билан табриклади.
«Орадан йиллар, асрлар ўтади. Лекин миллий давлатчилигимизни, ўзлигимиз ва инсоний ҳақ-ҳуқуқларимизни тиклаб берган, барча ютуқ ва марраларимизнинг замини бўлган Мустақиллик куни биз учун, келгуси авлодларимиз учун доимо энг улуғ, энг азиз байрам бўлиб қолади», — деди президент.
Давлат раҳбари бугун Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси жадал амалга ошираётганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Янги Ўзбекистон:
• ҳар бир фуқаронинг ҳаётини янада яхшилаш мақсадида давлат хизматларидан фойдаланиш учун кенг имкониятлар берадиган;
• одамлар ўз муаммолари ҳақида очиқ гапириши ва уларнинг ечими учун биргаликда ҳаракат қилишларига барча шароитлар мавжуд бўлган;
• ҳамма учун адолатни сўзсиз таъминлаш имкониятини берадиган ҳамда фуқаролари ижтимоий мавқеидан қатъи назар, қонун олдида тенг бўлган;
• тадбиркорликнинг ривожланиши учун зарур шароитлар яратилган давлатдир.
«Бир сўз билан айтганда, Янги Ўзбекистон деганда, ҳар бир фуқароси учун ғамхўрлик қиладиган, очиқ ва адолатли жамият ҳам тушунилади», — дея таъкидлади президент.
Президент ушбу юксак марраларга эришиш учун 2026 йилгача Тараққиёт стратегияси доирасида 5 та асосий вазифани белгилаб берди.
Биринчи — таълим соҳасида фарзандларимиз замонавий билим ва кўникмаларни пухта эгаллашлари учун энг қулай шароитлар яратиш изчил давом эттирилади. Бунинг учун мактабларнинг ўқув дастурлари, ўқитиш услуби, дарсликлар мазмуни тубдан қайта кўриб чиқилади.
Иккинчи — ҳар қандай баҳсли масалага адолатли ечим фақат одил суд томонидан топилиши керак. Судьялар ишига ҳар қандай аралашув кескин жазоланади, уларнинг хавотирсиз ишлаши учун барча зарур шароитлар яратилади.
Учинчи — бизнесни ривожлантириш орқали қўшимча иш ўринлари яратилади, камбағаллик қисқаради, аҳоли даромадлари кўпаяди. Бунинг учун хусусий мулк ва тадбиркорликка халақит бераётган барча тўсиқлар бартараф этилади. Давлат бошқаруви ислоҳ қилиниб, иқтисодиётда давлат иштироки кескин камайтирилади.
Тўртинчи — соғлиқни сақлаш тизимида аҳолига янада сифатли ва малакали тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятини кенгайтирилади. Барча ҳудудларда шошилинч тиббий ёрдам қамрови оширилиб, одамларга янада яқинлаштирилади.
Бешинчи — аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш масаласи доимо диққат марказида бўлади. Соҳага жалб қилинаётган инвестициялар ҳажми кескин кўпайтирилади.
«Албатта, бундай кенг кўламли вазифаларни амалга оширишда олдимизда турли қийинчилик ва муаммолар пайдо бўлиши табиий ҳол. Лекин ўз тарихида қанча-қанча синов ва машаққатларни бошидан кечирган мард ва матонатли халқимиз ҳар қандай қийинчиликни енгиб ўтишга қодир. Мен бунга қатъий ишонаман», — деди Шавкат Мирзиёев.
Унинг сўзларига кўра, «асосий муаллифи ва ижодкори халқимиз бўлган — янгиланаётган Конституциямиз бу йўлда мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади».
«Асосий қонунимизни шошилмасдан, чуқур ўйлаб, халқимиз билан маслаҳат қилиб, фақат умумхалқ референдуми асосида қабул қиламиз. Ишончим комил, Янги Конституциямиз чинакам халқ Қомуси, чинакам халқ Конституцияси бўлади», — деди президент.
«Фурсатдан фойдаланиб, ислоҳотларимизни фаол қўллаб-қувватлаб, уларни амалга оширишда доимо фидоийлик кўрсатиб келаётган меҳнаткаш, олижаноб ва бағрикенг халқимизга чин дилдан таъзим қиламан», — дея ўз сўзига якун ясади давлат раҳбари.

Президент Шавкат Мирзиёев 31 августа в парке «Новый Узбекистан» выступил с речью на церемонии, посвященной 31-й годовщине Независимости Узбекистана, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
В начале выступления глава государства поздравил народ с праздником.
«Пройдут года, века, но День Независимости, восстановивший нашу национальную государственность, самобытность и человеческие права, лежащий в основе всех наших достижений и вех, всегда будет самым большим и дорогим праздником для нас и наших будущих поколений», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев отметил, что стратегия развития Нового Узбекистана реализуется быстрыми темпами. По его словам, Новый Узбекистан — это государство:
• которое предоставляет широкие возможности использования государственных услуг для дальнейшего улучшения жизни каждого гражданина;
• где существуют все условия для того, чтобы люди открыто говорили о своих проблемах и вместе работали над их решением;
• которое дает возможность обеспечить безусловную справедливость для всех и чьи граждане равны перед законом, независимо от их социального положения;
• где созданы необходимые условия для развития предпринимательства.
«Словом, под новым Новым Узбекистаном понимается открытое и справедливое общество, заботящееся о каждом гражданине», — подчеркнул он.
Для достижения этих целей президент определил 5 основных задач в рамках Стратегии развития до 2026 года.
Во-первых, в сфере образования планируется последовательно продолжить создание максимально благоприятных условий, чтобы дети овладели современными знаниями и навыками. Для этого будут коренным образом пересмотрены школьные программы, методика обучения, содержание учебников. Ожидается, что новая система будет внедрена после экспертизы иностранных специалистов.
«В результате выпускник школы Нового Узбекистана станет личностью с широким мировоззрением, креативно мыслящим, способным принимать независимые решения, освоившим современные навыки и информационные технологии. Для этого мы обратим отдельное внимание вопросам строительства школ и обеспечения их квалифицированными педагогами во всех регионах, особенно в сельской местности», — сказал он.
Глава государства также пообещал всесторонне развивать инклюзивное образование для детей с ограниченными возможностями, а также вывести на новый уровень работу по поощрению труда наставников и тренеров.
Во-вторых, без независимой судебной системы невозможно развитие общества. Справедливое решение любого спорного вопроса в Новом Узбекистане должен найти только суд. Любое вмешательство в работу судей будет строго наказываться, для их беспрепятственной работы будут созданы все необходимые условия, отметил президент.
«Как бы ни было трудно, мы продолжим реформы в судебной системе», — заявил глава государства.
В-третьих, за счет развития бизнеса будут созданы дополнительные рабочие места, сократится бедность, повысятся доходы населения, отметил президента. Для этого будут сняты все барьеры для частной собственности и предпринимательства. Государственное управление будет реформировано, а участие государства в экономике резко сократится. Кроме того, будет продолжена налоговая реформа для снижения налоговой нагрузки и упрощения системы. Президент заверил, что будут созданы условия для здоровой конкуренции и не будут предоставляться отдельные льготы.
В-четвертых, будет расширен доступ населения к более качественным и квалифицированным медицинским услугам. Во всех регионах охват экстренной медицинской помощью будет увеличен и приближен к населению, сообщил глава государства.
В-пятых, вопрос обеспечения населения чистой питьевой водой всегда находится в центре внимания. Объем инвестиций в отрасль будет резко увеличен, анонсировал президент.
«Конечно, естественно, что при реализации столь масштабных задач перед нами будут возникать различные трудности и проблемы. Но наш смелый и стойкий народ, переживший за свою историю немало испытаний и невзгод, способен преодолеть любые трудности. Я твердо верю в это», — заявил Шавкат Мирзиёев.
По его словам, «обновляющаяся Конституция, главным автором и создателем которого является народ, служит в этом прочной правовой основой».
«Мы примем наш Основной закон без спешки, глубоко подумав, посоветовавшись с нашим народом, и только на основе всенародного референдума. Я уверен, что Новая Конституция станет поистине народным Законом, поистине народной Конституцией», — сказал он.
В конце своей речи президент выразил «дань уважения нашему трудолюбивому, благородному и толерантному народу, который активно поддерживает наши реформы и всегда бескорыстен в их реализации».