Ўтган ҳафтада иссиқ ҳаво туфайли Ўзбекистонда электр энергияси истеъмоли энг юқори тарихий кўрсаткичга етди, деб хабар берди Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Агар ўтган ёз мавсумида суткасига ўртача 224 млн кВт/соат электр энергияси истеъмол қилинган бўлса, бу рақам 22 июль куни 237 млн кВт/соат ёки 6 фоизга кўпни ташкил қилди. Бу жорий йилдаги энг юқори истеъмол кўрсаткичидир, дейилади хабарда.
Тошкент шаҳрида истеъмол тарихий кўрсаткичга етиб, одатда куз-қиш мавсумида юқори бўладиган истеъмолдан ҳам ортди.
22 июль санасида бу кўрсаткич 27,5 млн кВт/соатни ёки 2021/2022 йиллар куз-қиш мавсумидаги кунлик энг юқори истеъмол миқдоридан 15 фоизга кўп — 24 млн кВт/соатни ташкил этди.
«Истеъмолнинг бундай ошишига, албатта, янги биноларнинг қурилиши, ишлаб чиқариш корхоналарининг ишга туширилиши билан бир қаторда айрим хонадонларда электр энергиясининг суткалик истеъмоли 1000 кВт/соатгачага етгани ёки ушбу хонадонлар ўртача хонадоннинг 4−5 ойлик электр энергияси истеъмолини бир кунда истеъмол қилиши сабаб бўлган», — дейилади хабарда.
Аввалроқ Энергетика вазирлиги юқори ҳарорат ва электр узатиш линияларининг ҳаддан ташқари қизиб кетиши шароитида диспетчерлар айрим ҳудудлар ва саноат объектларини электр таъминотидан вақтинча узишга мажбур бўлаётгани ҳақида хабар берган эди.

На прошлой неделе из-за жаркой погоды потребление электроэнергии в Узбекистане достигло исторического максимума, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
Если в летний сезон прошлого года среднесуточный показатель потребления электроэнергии по стране составил 224 млн кВт·ч, то 22 июля эта цифра за сутки составила 237 млн кВт·ч, или на 6% больше. Это максимальное значение в текущем году, говорится в сообщении.
В Ташкенте потребление электроэнергии достигло исторического уровня и превысило показатель осенне-зимнего периода, когда спрос на электроэнергию традиционно самый высокий.
22 июля этот показатель составил 27,5 млн кВт·ч, или на 15% больше, чем максимальное ежесуточное потребление в осенне-зимний сезон 2021−2022 года — 24 млн кВт·ч.
«Такой рост потребления, безусловно, вызван строительством новых зданий, пуском производственных предприятий, а также тем, что суточное потребление электроэнергии в некоторых домохозяйствах достигло 1000 кВт·ч, что является больше, чем потребление средним домохозяйством электроэнергии в течение четырёх-пяти месяцев», — отмечается в сообщении.
Ранее Минэнерго сообщило, что в условиях высоких температур и перенагрева линий электропередачи диспетчеры вынуждены временно отключать отдельные районы и промышленные объекты от электроснабжения, чтобы предотвратить масштабные аварии.