Ўзбекистон Маданий мерос агентлиги 14 июль куни ижтимоий тармоқларда Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманидаги «Хўжакенттепа шаҳристони» археология ёдгорлиги ҳудудида ноқонуний равишда дача қурилгани ҳақидаги видеога изоҳ берди.
1 апрель куни Тошкент вилояти Маданий мерос бошқармаси вакиллари томонидан мазкур археология ёдгорлиги ҳудудида тегишли рухсатномасиз қурилиш ишлари амалга оширилаётгани аниқланган.
Ҳолат юзасидан бошқарма мутахассислари томонидан шу куннинг ўзида далолатнома расмийлаштирилиб, тадбиркорга қурилиш ишларини тўхтатиш ҳақида кўрсатма ва огоҳлантириш хатлари берилган.
Шунингдек, тўпланган ҳужжатлар вилоят прокуратурасига тақдим этилган. Бугунги кунда Бўстонлиқ тумани прокуратураси томонидан терговолди ҳаракатлари амалга оширилмоқда.
Бўстонлиқ тумани «Хўжакент» МФЙда жойлашган «Хўжакенттепа шаҳристони» археология ёдгорлиги IX-XII асрларга оид бўлиб, Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 4 октябрдаги 846-сонли қарори билан миллий рўйхатдан жой олган.

Агентство культурного наследия Узбекистана 14 июля прокомментировало видео из социальных сетей, где сообщается о незаконном строительстве дачи, ведущемся на территории археологического памятника — городища Ходжакенттепа IX—XII веков в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Строительство без разрешительных документов на территории городища было выявлено представителями Ташкентского областного управления культурного наследия ещё 1 апреля этого года, говорится в сообщении агентства.
В тот же день был оформлен акт, предпринимателю даны указание и предупредительное письмо об остановке строительных работ.
Агентство также сообщило, что собранные документы были переданы в областную прокуратуру и прокуратурой Бостанлыкского района сейчас ведутся доследственные действия.
Городище Ходжакенттепа в кишлаке Ходжакент внесено в список охраняемых государством объектов материального культурного наследия, утверждённый постановлением Кабинета министров №846 от 4 октября 2019 года.