Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев якшанба куни яна Нукусга учди. Бу ҳақда Flightradar24 маълумотлари гувоҳлик бермоқда.
Давлат раҳбари шанба куни оммавий намойишлар бўлиб ўтган Қорақалпоғистон пойтахтида бўлиб, кечаси қайтиб келган эди.
«Газета.uz» манбаларига кўра, ҳозирда Нукус тинч, кўчада машиналар деярли йўқ. Интернетга кириш ҳали ҳам чекланган. Мобил алоқа ишламоқда.
Аввалроқ ёзганимиздек, республикадаги тартибсизликлар Конституцияга ҳудуд мақомини ўзгартиришни назарда тутувчи таклиф этилаётган ўзгартиришлардан аҳолининг норозилиги ортидан содир бўлди.
Якка тартибдаги ва жамоавий видеомурожаатлардан бошлаб, республика аҳолисининг норозилиги 1 июль куни Нукус марказида оммавий намойишга айланиб кетди. Ўлганлар ва яраланганлар ҳақида хабарлар бор.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в воскресенье вновь вылетел в Нукус, свидетельствуют данные Flightradar24.
Глава государства был в столице Каракалпакстана, где произошли массовые демонстрации, в субботу и вернулся ночью.
По данным источников «Газеты.uz» сейчас в Нукусе спокойно, на улице практически нет машин. Доступ к интернету по-прежнему ограничен. Мобильная связь работает.
Как мы уже писали, волнения в республике произошли на фоне недовольства жителей предложенными поправками в Конституцию, предусматривавшими изменение статуса региона.
Начавшись с отдельных и коллективных видеообращений, недовольство жителей республики переросло в массовую демонстрацию в центре Нукуса 1 июля. Сообщается о погибших и раненых.
Шавкат Мирзиёев на совещании в Жокаргы Кенесе Каракалпакстана заявил, что менять статьи Основного закона, касающиеся республики, не будут.