Сешанба куни АҚШ Савдо вазирлиги тўққиз мамлакатнинг 36 та компаниясини АҚШнинг халқаро санкциялар қонунларини бузгани учун АҚШ технологиялари ва товарларига бўлган рухсат чекланган ташкилотлар рўйхатига киритди.
Чекловчи рўйхатдан Хитойда жойлашган 25 та, шунингдек Россия, БАА, Литва, Покистон, Сингапур, Буюк Британия, Вьетнам ва Ўзбекистондаги компаниялар ўрин олган.
Чекловларга, хусусан, Ўзбекистондаги Promcomplektlogistic хусусий корхонаси ҳам киритилди. Ушбу компания ва Хитой, Литва, Ветнам ва Буюк Британия билан боғлиқ бўлган бошқа бир қатор корхоналар рус қўшинларининг Украинага бостириб киришидан кейин кучга кирган санкциялар режимини бузгани учун «Россия ҳарбий-саноат комплексини қўллаб-қувватлаш»да гумон қилинмоқда.
3 март куни АҚШ Давлат департаменти Россия мудофаа саноати учун хорижий маҳсулотлар ва электрон бутловчи қисмларни харид қилишга ихтисослашган «Радиоавтоматика» корхонасини санкциялар рўйхатига киритганди.
Давлат департаменти Promcomplektlogistic`ни «Радиоавтоматика» «3 март куни рўйхатга киритилганидан кейин АҚШ санкцияларидан қочишга қаратилган саъй-ҳаракатларида фаол қўллаб-қувватлагани» учун рўйхатга киритган. Хусусан, компания россиялик ҳамкорига микросхема каби электрон компонентлар етказиб бергани хабар қилинмоқда.
Агентлик маълумотларига кўра, Ўзбекистон компанияси мол-мулки ва мулкий манфаатлари санкцияларга мувофиқ блокировка қилинган юридик шахс ҳисобланадиган «Радиоавтоматик»га моддий, ҳомийлик, молиявий, технологик ёрдам, товарлар ёки хизматлар кўрсатгани учун рўйхатга тушган.
«Promcomplektlogistic хусусий компаниясига ушбу мақом берилиши бутун дунё бўйлаб манфаатдор тижорат томонларга огоҳлантириш бўлиб хизмат қилиши керак: агар сиз санкциялар остидаги юридик ёки жисмоний шахслар билан бизнес юритадиган бўлсангиз, санкцияга тушиб қолишингиз мумкин», — дейилади АҚШ Давлат департаменти баёнотида.
Бундан ташқари, компания бир вақтнинг ўзида Савдо вазирлигининг юридик шахслар рўйхатига киритилган. Қора рўйхатдагиларга товар ёки хизматлар етказиб беришни хоҳловчи Америка компаниялари Савдо вазирлигидан махсус лицензия олишлари шарт.
Корхоналар ва ташкилотларнинг Ягона давлат регистри маълумотларига кўра, Promcomplektlogistic 2018 йил июль ойида Тошкентда рўйхатдан ўтган ва устав капитали 10 млн сўм дея қайд этилган. Компаниянинг асосий фаолияти қуруқликдаги транспорт хизматларидир. Таъсисчиси ва раҳбари сифатида Олег Грабилин кўрсатилган.

Министерство торговли США внесло во вторник 36 компаний из 9 стран в список структур, которым ограничен доступ к американским технологиям и товарам за нарушение законов США о международных санкциях.
В ограничительный список вошли 25 компаний, базирующихся в Китае, остальные компании — из России, ОАЭ, Литвы, Пакистана, Сингапура, Великобритании, Вьетнама и Узбекистана.
Под ограничения, в частности, попало частное предприятие Promcomplektlogistic из Узбекистана. Его, а также ряд других предприятий, связанных с КНР, Литвой, Вьетнамом и Великобританией, внесли в список по подозрению «в поддержке военно-промышленного комплекса России» в нарушение санкционного режима, вступившего в силу после вторжения российских войск в Украину.
3 марта Государственный департамент США включил в санкционные списки предприятие «Радиоавтоматика», которое специализируется на закупках иностранной продукции и электронных компонентов для оборонной промышленности России.
Promcomplektlogistic включён в список Госдепартамента за «активную поддержку „Радиоавтоматики“ в её усилиях по уклонению от санкций США с момента внесения „Радиоавтоматики“ в список 3 марта». Сообщается, что компания поставляла российскому партнёру электронные компоненты, такие как микросхемы.
Компания из Узбекистана попала под ограничения из-за того, что «оказала материальную помощь, спонсировала или предоставила финансовую, материальную или технологическую поддержку, товары или услуги для или в поддержку «Радиоавтоматики», которая является юридическим лицом, собственность которого и имущественные интересы заблокированы в соответствии санкциями.
«Предоставление такого статуса частной компании Promcomplektlogistic должно послужить предупреждением для коммерческих заинтересованных сторон во всём мире: если вы ведёте бизнес с юридическими или физическими лицами, находящимися под санкциями, вы рискуете подвергнуться санкциям», — говорится в сообщении Госдепа США.
Кроме того, компания одновременно включается в список юридических лиц Министерства торговли. Американские компании, желающие поставлять товары или услуги фигурантам «чёрного списка», обязаны получить специальную лицензию Минторга.
Согласно данным ЕГРПО, Promcomplektlogistic зарегистрирована в Ташкенте в июле 2018 года. Основной вид деятельности — услуги в области сухопутного транспорта. Учредителем и руководителем указан Олег Грабилин.