Футбол бўйича 23 ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги Ўзбекистон терма жамоаси Осиё кубоги чорак финалида Ироқ терма жамоасини мағлуб этди. 11 июнь куни Тошкентдаги «Пахтакор» стадионида бўлиб ўтган ўйин 2:2 ҳисобида якунланган бўлса, пенальтилар сериясида ўзбекистонликлар аниқроқ бўлишди — 3:2.
Мезбонлар ўйиннинг 13-дақиқасида ўн киши билан қолди. Дарвозабон Абдувоҳид Неъматов ўз жарима майдончаси ичида Ҳасан Матрукка тирсаги билан зарба бериб, қизил карточка олиб майдондан четлатилди. Бош мураббий Тимур Кападзе ярим ҳимоячи Диёр Холматов ўрнига дарвозабон Владимир Назаровни майдонга туширди.
Бу қоидабузарлик пенальтига ҳам сабаб бўлди ва уни ҳужумчи Вака Рамадан муваффақиятли голга айлантирди.
Ярим ҳимоячи Жасур Жалолиддинов 25-дақиқада ҳисобни тенглаштириши мумкин эди, бироқ унинг стандарт вазиятдан йўллаган зарбаси дарвоза устунига тегиб қайтди.
Биринчи бўлим охирида чап қанот ҳимоячиси Хожимат Эркинов марказга ўтиб, жарима майдончасига кириб борганида унга нисбатан қўполлик ишлатилди. 11 метрлик зарбани Жасур Жалолиддинов муваффақиятли амалга оширди.
Иккинчи бўлимнинг 50-дақиқасида мезбонлар олдинга чиқиб олишди. Ҳужумчи Ҳусаин Норчаев ўнг қанотдан ошириб берган тўпни ҳимоячи Ҳусаин Ал-Савад ўз дарвозаси томон йўллади.
Аммо 68-дақиқада ироқликлар Аммар Алодхаймининг голи эвазига ҳисобни тенглаштиришди.
Ўйин қўшимча бўлимларга чўзилди, аммо жамоалар бошқа гол ура олмади.
Пенальтилар сериясида Муҳаммадқодир Ҳамралиевнинг ўтказиб юборган голидан сўнг ироқликлар олдинга чиқиб олишган бўлса, кейинроқ ироқликлар уч марта гол ўтказиб юборди (бир голни Владимир Назаров қайтариб қолди).
Олимпия терма жамоаси ярим финалда Корея Республикаси ва Япония терма жамоалари ўртасидаги ўйин ғолиби билан учрашади. Финалга чиқиш ўйини 15 июнь куни «Бунёдкор» стадионида бўлиб ўтади.
Ўйиндан кейинги қисқа муддатли матбуот анжуманида бош мураббий Тимур Кападзе қизил карточка кутилмаган ҳолат бўлганини таъкидлади. «Эрта 10 киши бўлиб қолганимиз катта қийинчилик туғдирди. Шундай бўлса ҳам йигитлар руҳан синиб қолишмади, бунинг учун уларга раҳмат. Асосийси, ғалаба қозондик», — деди у.
Ярим ҳимоячи Жасур Жалолиддинов стадионда тил билан таърифлашга ожиз атмосферани кўрганини таъкидлади. «Худди Европа Чемпионлар лигасига ўйнагандек бўлдик. Қизил карточка катта таъсир ўтказди. Бу бизни қандай кучли эканимизни кўрсатишга сабаб бўлди. Шундай ўйинлар орқали биз катта тажриба оламиз. Яна бир бор бизни ажойиб қўллаб-қувватлаб турган томошабинларга ташаккур айтамиз», — деди у.

Сборная Узбекистана по футболу среди игроков до 23 лет одержала победу над командой Ирака в четвертьфинале Кубка Азии. Матч, прошедший 11 июня на стадионе «Пахтакор» в Ташкент, завершился со счётом 2:2, а в серии пенальти узбекистанцы были точнее — 3:2.
Хозяева поля остались вдесятером на 13-й минуте матча. Вратарь Абдувохид Нематов получил красную карточку и был удалён после того, как ударил локтем Хасана Матрука в своей штрафной. Главный тренер Тимур Кападзе провёл замену, убрав полузащитника Диёра Холматова и выпустив вратаря Владимира Назарова.
Это нарушение также привело к пенальти, который успешно реализовал нападающий Вака Рамадан.
Полузащитник Жасур Жалолиддинов мог сравнять счёт на 25-й минуте, но его удар со стандарта пришёлся на штангу.
В конце первого тайма левый вингер Хожимат Эркинов сместился в центр, вошёл в штрафную, где на нём совершили фол. 11-й метровый удар успешно реализовал Жасур Жалолиддинов.
На 50-й минуте второго тайма хозяева вырвались вперёд. Нападающий Хусайн Норчаев сделал прострел с правого фланга, после чего защитник Хусейн Аль-Савад направил в свои ворота.
Однако на 68-й минуте иракцы сравняли счёт благодаря голу Аммара Алодхаими.
Матч перешёл в экстра-таймы, но команды не смогли забить больше голов.
В серии пенальти иракцы вышли вперёд после промаха Мухаммадкодира Хамралиева, но затем сборная Ирака трижды промахнулась (один гол отразил Владимир Назаров).
Олимпийская сборная в полуфинале встретиться с победителем матча между сборными Республики Корея и Японии. Игра за выход в финал состоится 15 июня на стадионе «Бунёдкор».
На послематчевой пресс-конференции главный тренер Тимур Кападзе заявил, что «красная карточка стала неожиданностью». «Для нас было большим вызовом остаться вдесятером так рано. Однако ребята не сломались духом, спасибо им за это. Главное, что мы выиграли», — сказал он.
Полузащитник Жасур Жалолиддинов заявил, на стадионе можно было ощутить непередаваемую атмосферу. «Это было похоже на игру в Лиге чемпионов Европы. Красная карточка оказала большое влияние. Это показало нам, насколько мы сильны. Благодаря таким играм мы получаем большой опыт. Ещё раз спасибо зрителям за их прекрасную поддержку», — отметил он.
Тимур Кападзе заявил, что красная карточка вратаря Абдувохида Нематова станет большой потерей, поскольку «он один из лидеров команды».
«В команде 23 игрока. В следующем матче мы постараемся добиться желаемого результата с нашим запасным вратарём», — сказал наставник.