Алкоголь дунёда аҳоли саломатлигига энг катта зарар етказувчи психоактив моддалардан бири ҳисобланади. Барча ўлимларнинг тахминан 5% спиртли ичимликларни истеъмол қилиш таъсиридан келиб чиқади, деб ҳисобламоқда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти.
Ҳар 10 сонияда бир киши дунёда унинг ҳалокатли таъсири оқибатларидан вафот этади, бу йилига 3 миллионга яқин қурбонни ташкил қилади. Спиртли ичимликлар юрак-қон томир ва руҳий касалликларга, саратоннинг айрим турларига олиб келиши мумкин. Ташкилот маълумотларига кўра, мастлик ёшларга айниқса қаттиқ таъсир қилади: дунёда 20−39 ёшли инсонлар орасидаги ўлимнинг 13,5 фоизи ичкиликбозлик билан боғлиқ.
Инсон саломатлигига ва миллионлаб одамларнинг ҳаётига катта зарар етказишига қарамасдан, дунёда спиртли ичимликлар маркетинги устидан назорат бошқа психоактив маҳсулотларни назорат қилишдан анча заифроқ, дея қайд этилган ЖССТнинг трансчегаравий реклама усуллари ва ишлаб чиқарувчилар томонидан ишлатиладиган спиртли ичимликларни онлайн рекламаси ҳақидаги янги ҳисоботида.
ЖССТ ўрганишларига кўра, спиртли ичимликларга қарам бўлган беморлар кўпинча реклама хабарларини кўрганда ёки у билан боғлиқ бошқа маълумотларни олганида алкоголга бўлган иштиёқ кучайиши ҳақида тез-тез маълум қилишади.
Интернетдан таълим ва ўйин ҳамда ижтимоий тармоқлардан мулоқот учун фойдаланувчи болалар ва ўсмирлар, шунингдек, спиртли ичимликларга қарам бўлган одамлар, алкоголь истеъмол қилиш билан боғлиқ касаллиги борлар, қолаверса, спиртли ичимликлардан сақланишни ният қилганлар — махсус ҳимоя ва қўллаб-қувватлашга муҳтож, дея таъкидлайди ташкилот.
Айни вақтда интернет ва ижтимоий тармоқлар спиртли ичимликларни агрессив сотиш учун платформага айланди. Ишлаб чиқарувчилар трансчегаравий характерга эга бўлган онлайн маркетингдан фойдаланмоқдалар ва алкоголли ичимликларни тарғиб қилишда фойдаланилаётган янги усуллар белгиланган реклама тақиқларини четлаб ўтиши мумкин.
Глобал интернет-провайдерлар мижозларнинг одатлари ва хоҳишлари тўғрисида маълумотларни тўплаши ва таҳлил қилиши алкол сотувчиларига турли мамлакатлардаги аҳолининг муайян гуруҳларига мақсадли хабарлар ва махсус таклифларни юбориш имкониятини беради.
Ижтимоий тармоқларда мақсадли реклама жуда самарали, айниқса, хабарларни алмашиш имконияти бўлганида, дейилади ЖССТ ҳисоботида. Рақамли медианинг кенгайиб бораётгани шуни англатадики, спиртли ичимликлар рекламаси тобора глобаллашиб бормоқда, бу еса уни самарали бошқаришни қийинлаштиради, дея таъкидлади ЖССТ мутахассиси Даг Рекве.
Ўзбекистонда, бошқа бир қатор мамлакатларда бўлгани каби, алкоголли ичимликлар рекламасини тўлиқ тақиқлаш қабул қилинди, дейилади хабарда. Шунингдек, спиртли ичимликларни истеъмол қилишни тарғиб қилиш, яъни спиртли ичимликларни истеъмол қилишни рағбатлантирадиган ғоялар, қарашлар ва бадиий образларни очиқ ёки яширин шаклда тарқатиш, фойдаланишнинг зарарсизлиги тўғрисида ғояни шакллантиришга қаратилган ҳаракатлар тақиқланган.
Шу билан бирга, ЖССТ спиртли ичимликларни турли мамлакатларда сотиш учун жойлаштириш ва ижтимоий тармоқлар орқали спиртли ичимликлар ишлаб чиқарувчилар томонидан, эътимол пуллик тарзда, тарғиб қилиш ҳолатини ўрганиб, таҳлил қилди. Унда катта ёшлар аудиториясига эга ва ўспиринларнинг хатти-ҳаракатларига таъсир кўрсата оладиган ижтимоий тармоқлар фойдаланувчиларининг постлари таркибида алкоголли ичимликлардан фойдаланишни яширин ёки аниқ тарғиб қилиш ҳолатлари ўрганилди.
Кўпинча мамлакатларнинг амалдаги меъёрий-ҳуқуқий базаси болалар, ёшлар ва катталарни ижтимоий тармоқларда онлайн маркетинг билан боғлиқ зарарлардан ҳимоя қилиш учун етарли эмас. Мамлакатлар ҳукуматлари ва ота-оналар болалар учун хавфсиз онлайн таълим ва ўйинларни таъминлаш, уларни контент қаерда тайёрланишидан қатъий назар «зарарли алкоголь рекламаси билан бомбардимон қилишдан» — қутқариш ваколатига эга бўлишлари керак, дея қайд этилади ҳисоботда.
Тартибга солинмаган реклама кўпайиши, уларни назорат чораларидан узоқлашиши шароитида алкоголь маркетингини назорат қилиш, шу жумладан, продакт-плейсмент ва ижтимоий тармоқларда инфлюенсерлар рекламасини тартибга солувчи халқаро стандарт — кодекс ишлаб чиқиш зарур, дея таъкидламоқда ЖССТ.

Алкоголь считается одним из психоактивных веществ, причиняющих наибольший вред здоровью населения в мире. Около 5% всех смертей вызваны последствиями употребления алкоголя, подсчитала Всемирная организация здравоохранения.
Каждые десять секунд в мире умирает один человек от последствий его разрушающего влияния, в год это около трёх миллионов жертв. Алкоголь может вызывать сердечно-сосудистые и психические заболевания, некоторые виды рака. Особенно тяжёлое воздействие пьянство оказывает на молодёжь: 13,5% всех смертей в мире среди людей в возрасте 20−39 лет связаны с пьянством, приводит данные организация.
Несмотря на масштабный ущерб здоровью людей и миллионы потерянных жизней, контроль за маркетингом алкоголя в мире намного слабее, чем контроль за другими психоактивными продуктами, отмечает ВОЗ в новом обзоре трансграничных методов продвижения и онлайн-рекламы алкоголя, используемых производителями.
По оценкам ВОЗ, пациенты с алкогольной зависимостью часто сообщают о том, что тяга к употреблению алкоголя усиливается, когда они видят рекламные сообщения или получают другую информацию, связанную с алкоголем.
Дети и подростки, активно пользующиеся интернетом для обучения и игр и соцсетями для общения, а также люди люди, страдающие от алкогольной зависимости, расстройств, связанных с употреблением алкоголя, а также те, кто решил воздерживаться от употребления алкоголя — нуждаются в особой защите и поддержке, указывает организация.
В то же время интернет и соцсети стали площадкой для агрессивного маркетинга алкогольной продукции. Производители используют онлайн-маркетинг, который по своей природе трансграничный, и используемые ими новые методы продвижения алкогольной продукции могут идти в обход установленных запретов на рекламу.
Сбор и анализ данных о привычках и предпочтениях клиентов глобальных интернет-провайдеров позволяет маркетологам алкогольной продукции направлять таргетированные сообщения и специальные предложения конкретным группам населения в разных странах, отмечено в обзоре.
Целенаправленная реклама в социальных сетях очень эффективна, особенно когда в ней предоставляется возможность делиться постами, говорится в докладе ВОЗ. Растущее значение цифровых медиа означает, что реклама алкоголя становится всё более глобальной, это затрудняет эффективный контроль за ней, отмечает эксперт ВОЗ Даг Рекве.
В Узбекистане, как и в ряде других стран, принят полный запрет на рекламу алкогольной продукции, отмечено в обзоре. Также действует запрет пропаганды употребления алкогольной продукции, то есть действий, направленных на распространение в открытой или скрытой форме идей, взглядов и художественных образов, поощряющих употребление алкоголя, формирующих представление о безвредности употребления.
В то же время ВОЗ анализирует результаты исследования в разных странах маркетинга алкоголя через продакт-плейсмент и социальные сети, которые ведут производители алкогольной продукции с использованием, возможно, оплачиваемых, инфлюенсеров — пользователей соцсетей, имеющих большую молодёжную аудиторию и влияющих на поведение подростков, — скрыто или явно продвигающих в своём контенте употребление алкогольной продукции.
Зачастую нынешняя нормативно-правовая база стран недостаточна для защиты детей, молодёжи и взрослых от вреда, связанного с онлайн-маркетингом в соцсетях. Правительства стран и родители должны иметь полномочия, чтоб обеспечить безопасное обучение и игры детей онлайн, избавив их от «бомбардировки вредной рекламой алкоголя» — независимо от того, где этот контент производится, подчёркивается в обзоре.
В условиях нарастающей нерегулируемой рекламы, уходящей от мер контроля, необходим международный стандарт, кодекс по регулированию маркетинга алкоголя, включая продакт-плейсмент и рекламу в соцсетях инфлюенсеров, отмечает ВОЗ.