Грециянинг Ираклион шаҳрида ўтаётган оғир атлетика бўйича ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида ўзбекистонлик Турсуной Жабборова 3 та олтин медални қўлга киритди. Бу ҳақда Спортни ривожлантириш вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Турсуной Жабборова -87 кг вазн тоифасида даст кўтариш ва силтаб кўтариш машқида жаҳон чемпионига айланди.
Даст кўтариш машқида Жабборова илк чиқишининг ўзида 101 кг, шундан сўнг 105 ва 109 кг тошни кўтариб, яққол пешқадамга айланди.
Силтаб кўтариш машқида эса Турсуной 129 кг натижаси билан олтин медалга сазовор бўлди.
Шу тариқа, иккикураш натижасига кўра, Турсуной 238 кг натижа билан Жаҳон чемпиони бўлди ва терма жамоа ҳисобига учта олтин медал қўшиб қўйди.
Маълумот учун, ёшлар ўртасидаги Жаҳон чемпионатида оғир атлетика бўйича терма жамоа 5та олтин медал ва битта кумуш медални қўлга киритди.
Аввалроқ, ушбу жаҳон чемпионатида Шарофиддин Амриддинов -102 кг вазн тоифасида ғалаба қозонгани ҳақида хабар ёзган эдик.

На чемпионате мира среди юниоров по тяжёлой атлетике в греческом городе Ираклионе 9 мая спортсмены Узбекистана завоевали пять золотых и одну серебряную медаль, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета.
Фото: IWF / Steve Galvan.
Турсуной Джаббарова в рывке стала лидером в своей весовой категории (-87 кг), подняв 109 кг. В толчке она также показала лучший результат — 129 кг. В сумме она набрала 238 кг и завоевала титул чемпионки мира с тремя золотыми медалями.
Второе место заняла Энтони Рейес (Куба) с результатом 226 (99+127) кг, третье — Элизабет Оуэнс (США), навбрав сумме 222 (99+123) кг.
Шарофиддин Амриддинов (до 102 кг) показал результат 168 в кг в рывке («серебро»), в толчке — 204 кг («золото») и, по итогам двух упражнений набрав 372 кг, завоевал чемпионский титул («золото»).
Второе место занял Петрос Петросян (Армения) — 363 (161+202) кг, третье — Мохаммед Хамада (Палестина) — 361 (168+193) кг.