HY-710 рақамли «Минск — Тошкент» рейсини амалга ошираётган Uzbekistan Airways компаниясига тегишли Airbus A320 самолёти «бомба қўйилганлиги» ҳақидаги аноним хабардан сўнг Россиянинг Домодедово аэропортига қўнди. Бу ҳақда «Газета.uz»га авиакомпания матбуот хизмати хабар берди.
11 апрель куни самолёт Минск миллий аэропортидан жадвал бўйича соат 15.39 (Тошкент вақти билан) да учган.
«А320 ҳаво кемаси Россия Федерациясининг ҳаво маконида бўлган пайтида Uzbekistan Airways АЖ, шунингдек РФ ва Беларусь авиацион хизматлари ходимларининг email-манзилига аноним манзилдан бомба қўйилганлиги ҳақида маълумот келган», — дейилади компания хабарида.
А320 ҳаво кемаси командири Домодедово аэропортида самолётни қўндириб, уни кўрикдан ўтказиш бўйича қарор қабул қилди.
«Тегишли тартибда лайнер, йўловчилар, уларнинг багажлари, юклари ва почталари текширилган. Ҳаво кемасига бомба қўйилганлиги тўғрисидаги хабар ўз тасдиғини топмади», — дея таъкидлади Uzbekistan Airways.
Компания маълумотларига кўра, яқин вақт ичида самолёт ўз йўналиши бўйича ҳавога кўтарилади. Барча 104 нафар йўловчилар хавфсизликда.

Самолет Airbus A320 компании Uzbekistan Airways, выполняющий рейс HY-710 «Минск — Ташкент», совершил посадку в российском аэропорту Домодедово после анонимного сообщения о «закладке бомбы». Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе авиакомпании.
11 апреля самолёт вылетел из национального аэропорта Минск в 15.39 (по ташкентскому времени) согласно расписанию.
«Во время нахождения воздушного судна А320 в воздушном пространстве Российской Федерации была разослана информация о закладке бомбы от анонимного адресата на email-адреса сотрудников АО Uzbekistan Airways, а также в авиационные службы РФ и Беларуси», — отметили в компании.
Командир корабля А320 принял решение произвести посадку в аэропорту Домодедово для проверки и досмотра самолёта.
«В установленном порядке проверили лайнер, пассажиров, их багаж, груз и почту. Информация о минировании воздушного судна не подтвердилась», — заявили в Uzbekistan Airways.
По данным компании, в ближайшее время самолёт вылетит по своему маршруту. Все 104 пассажира находятся в безопасности.