Март ойида Шарқий Антарктидадаги тадқиқот станциялари ҳароратнинг мисли кўрилмаган кескин кўтарилишини қайд этди — ўртача ойлик кўрсаткичдан 40 даража юқори, дея хабар берди БМТ сайти.
Музли платонинг ўртасида жойлашган Россиянинг «Восток» станцияси ҳаво ҳароратининг рекорд даражада юқорилигини ёки Цельсий бўйича -17,7 даражани қайд этди, бу аввалги рекорддан (-32,6) деярли 2 баравар юқори. Метеорология станциялари қирғоқ зонасида ёмғир ёғишини ва 0 даражадан юқори ҳароратни ҳам қайд этди, бу Антарктида учун мутлақо ғайриоддийдир.
«Антарктида ёмғир жуда кам учрайди, лекин у содир бўлганда, у экотизимларга, айниқса пингвинлар колонияларига ва муз қатламига салбий таъсир қилади, — дея маълум қилди Франция олимлари Этьен Виньон ва Кристоф Гентон Жаҳон Метеорология Ташкилотига (WMO). — Яхшиямки, йилнинг шу даврида пингвин жўжалари йўқ. Бироқ бунинг март ойида содир бўлиши, гап ушбу ёввойи табиатнинг омон қолиши ва муз қатламининг барқарорлиги ҳақида эканлигини эслатиб туради».
Ушбу жазирама тўлқини олдидан 15 март куни катталиги Рим ёки Нью-Йоркка тенг бўлган Конгер улкан сузувчи платформа Шарқий Антарктидадан ажралди.
17 мартдаги Антарктида шельфининг сунъий йўлдош тасвири. Айсбергга «C-38» белгиси қўйилган. Манба: АҚШ миллий муз маркази.
Конгер нисбатан кичик ҳудуд бўлиб, унинг «кетиши» қандайдир глобал оқибатларга олиб келмаслиги мумкин, бироқ музликнинг бўлиниши инсоният учун яна бир огоҳлантирувчи сигнал бўлди, деб ҳисоблайди WMO.
Иқлим ўзгариши бўйича ҳукуматлараро гуруҳ (IPCC) маълумотларига кўра, сайёрамизнинг иккита муз қалқони — Гренландия ва Антарктида камида 1990 йилдан бери ўз ҳажмини йўқотиб бормоқда. Бунда йўқотишларнинг энг юқори кўрсаткичлари 2010−2019 йилларда кузатилган.
Қалинлиги 4,8 км гача бўлган Антарктика муз қатлами дунё миқёсидаги чучук сувнинг 90 фоизини ўз ичига олади ва у эриган тақдирда, дунё денгиз сатҳи тахминан 60 метрга кўтарилади.
Антарктидадаги ҳозирги ҳаддан ташқари иссиқ ҳарорат глобал исиш натижаси бўлиши мумкин. Бироқ аниқ сабабни таъминлаш учун олимлар кўпроқ маълумотларга муҳтож.
БМТ бош котиби Антониу Гутерриш 4 апрель куни IPCC учинчи ҳисоботи тақдимотида ҳукуматлар ва йирик компаниялар иссиқхона газларини чиқаришни камайтириш соҳасидаги ваъдаларни бажармаётганига ишора қилди.
«Бу уйдирма ёки муболаға эмас, — деди у. — Ҳозирги энергетика сиёсати шунга олиб келмоқда. Биз глобал исиш йўлида турибмиз, бу Парижда келишилган 1,5 даража Цельсий чегарасидан икки баравар кўп. Айрим давлат арбоблари, ишбилармонлар бир нарсани айтиб, бошқасини қилмоқдалар. Оддий қилиб айтганда, улар ёлғон гапиришмоқда. Бу ёлғоннинг оқибати ҳалокатли бўлади».
Париж келишувида белгиланган 1,5 даража ҳарорат чегарасига эриша олиш учун инсоният шу ўн йил ичида глобал ташламаларни 45 фоизга қисқартириши керак. Шу билан бирга, иқлимга нисбатан жорий мажбуриятлар ташламалар миқдорининг камайишини эмас, балки 14 фоизга ошишини англатади.
«Биз қайта тикланадиган энергия манбаларига 3 баробар тезроқ ўтишимиз керак, — деди БМТ бош котиби. — Бу инвестициялар ва субсидияларни қазиб олинадиган ёқилғидан қайта тикланадиган энергия манбаларига ва дарҳол йўналтиришни англатади. Аксарият ҳолларда қайта тикланадиган энергия манбаларининг ўзи қазиб олинадиган ёқилғига қараганда анча арзон».

В марте исследовательские станции в Восточной Антарктиде фиксировали беспрецедентные температурные скачки — на 40 градусов выше среднемесячного уровня, сообщается на сайте ООН.
Российская станция «Восток», расположенная посреди ледяного плато, зафиксировала рекордно высокий уровень температуры воздуха, или -17,7 градуса Цельсия, что почти в 2 раза превышает предыдущий рекорд (-32,6). Метеостанции также зарегистрировали дождь в прибрежной зоне и температуру выше 0 градусов, что совершенно необычно для Антарктиды.
«Дожди в Антарктиде идут крайне редко, но когда это всё же случается, они негативно сказываются на экосистемах, особенно на колониях пингвинов и на массе ледяного щита, — сообщили Всемирной метеорологической организации (ВМО) французские учёные Этьен Виньон и Кристоф Гентон. — К счастью, в это время года птенцов пингвинов уже нет. Тем не менее тот факт, что это происходит в марте, напоминает о том, что речь идёт о выживании дикой природы и стабильности ледяного покрова».
Перед этой тепловой волной 15 марта от Восточной Антарктиды откололся шельфовый ледник Конгер — огромная плавучая платформа размером с Рим или Нью-Йорк.
Спутниковый снимок шельфа Антарктиды от 17 марта. Отколовшийся айсберг помечен меткой «С-38». Источник: Национальный центр льда США.
Конгер — относительно небольшой по размеру участок, и его «уход» вряд ли вызовет какие-то глобальные последствия, однако сам факт обрушения шельфового ледника стал ещё одним предупредительным сигналом человечеству, считают в ВМО.
По данным Межправительственной группы экспертов по изменению климата (МГЭИК), два ледяных щита планеты — Гренландия и Антарктида — теряют массу по крайней мере с 1990 года. При этом наибольшие темпы потерь наблюдались в 2010—2019 годах.
Антарктический ледяной щит толщиной до 4,8 км содержит 90% мировых запасов пресной воды, и в случае его таяния уровень мирового океана поднимется примерно на 60 м.
Текущие аномально жаркие температуры в Антарктиде могут быть следствием глобального потепления. Однако учёным требуется больше данных для указания однозначной причины.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш на презентации третьего доклада МГЭИК 4 апреля указал на не выполняемые правительствами и крупными компаниями обещания в области снижения парниковых выбросов.
«Это не выдумка и не преувеличение, — подчеркнул он. — Это то, к чему ведёт нынешняя энергетическая политика. Мы находимся на пути к глобальному потеплению, которое более чем в 2 раза превышает согласованный в Париже предельный показатель в 1,5 градуса Цельсия. Некоторые государственные деятели и бизнесмены говорят одно, а делают другое. Проще говоря, они лгут. Последствия этой лжи будут катастрофическими».
Для того чтобы всё ещё можно было достичь установленного Парижским соглашением предельного повышения температуры на 1,5 градуса, человечеству необходимо уже в этом десятилетии сократить глобальные выбросы на 45%. При этом существующие обязательства в отношении климата означают, что объём выбросов не снизится, а увеличится на 14%.
«Мы должны в 3 раза быстрее переходить на возобновляемые источники энергии, — сказал генсек ООН. — Это означает перенаправление инвестиций и субсидий с ископаемых видов топлива на возобновляемые источники энергии, причём немедленно. В большинстве случаев возобновляемые источники энергии сами по себе намного дешевле ископаемых видов».