7 март куни Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) ва Ўзбекистон ўртасида илк бор 20 млн долларлик валюта айирбошлаш битими тузилди. Бу Ўзбекистонга хорижий валютада қарз олиш билан боғлиқ валюта рискларини ҳимоя қилишга ёрдам берадиган биринчи шундай битимдир, дея маълум қилди ЕТТБ.
Своп битимлари — молиявий рискларни бошқариш учун ишлатиладиган молиявий инструмент ҳисобланади. Валютавий своп битими своп турларидан бири бўлиб, турли валютадаги қарзларни валюта рискидан ҳимоя қилиш учун фойдаланилади.
«Ушбу тажриба битими яқинда ЕТТБ томонидан бошланган деривативлар ҳуқуқини ислоҳ қилиш бўйича техник ёрдам билан биргаликда Ўзбекистон Молия вазирлигининг деривативлар бозорини ривожлантириш бўйича саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди ва валюта рискини бошқаришнинг муҳимлигини таъкидлайди», — дейилади хабарда. .
ЕТТБнинг Ўзбекистондаги раҳбари Алкис Дракиноснинг таъкидлашича, ушбу битим «Ўзбекистонда маҳаллий валюта бозорини ривожлантиришдаги муҳим босқичдир». «Бу валюта рискларини бошқаришни ҳам, мамлакат реал секторини миллий валютада кредитлашни ҳам осонлаштиради. Бу, айниқса, Марказий Осиё ва ундан ташқарида беқарорлик даврида жуда муҳим», — деди у.
Битимни амалга ошириш учун Молия вазирлиги Халқаро своплар ва деривативлар ассоциациясининг (ISDA) бош келишуви бўйича халқаро юридик компаниянинг ижобий ҳуқуқий хулосасини олди.
«Своп битими бўйича энг яхши нарх таклиф қилган ЕТТБ билан ISDA бош келишуви имзоланди ва Осиё тараққиёт банкидан хорижий валютада жалб қилинган қарз маблағларининг 20 млн АҚШ доллари қисми бўйича своп операциясини амалга оширилди. Қисқа қилиб айтганда, ушбу илк синов своп операцияси орқали 20 млн доллардаги давлат қарзи миллий валютадаги қарзга ўгирилди», — дея қайд этди Молия вазирлиги.
Вазирликнинг қўшимча қилишича, илк синов своп операцияси Ўзбекистон молия бозорида, хусусан, давлат ва хусусий сектор томонидан жалб қилинаётган ташқи қарз маблағларининг хорижий валюта рискларини самарали бошқаришда халқаро контрагентлар билан деривативлардан фойдаланишга йўл очиб беради.
Хориждан миллий валютада инвестиция жалб қилиш имконияти мураккаблиги ва чекланганлигини ҳисобга олганда, чет эл валютасидаги инвестицияларни дериватив инструментлар орқали сўмга ўгириш муқобил восита вазифасини бажаради.
Деривативлар бозорини ривожланиши Ўзбекистон капитал бозорида молиявий рискларни самарали бошқаришга, хорижда эса сўмдаги актив ва мажбуриятларни тўғри баҳоланишига ҳамда миллий валюта бозорини шакланишига хизмат қилади.
Ҳозирда халқаро контрагентлар билан дериватив инстументлардан кенг фойдаланиш мақсадида Молия вазирлиги ЕТТБ билан биргаликда «Дериватив ва РЕПО транзакциялари қонунчилигини яратиш» лойиҳаси устида иш олиб бормоқда. Бундан ташқари, TCX фонди ўзбек сўмига хорижда бозор яратиш ҳамда Ўзбекистонда молиявий инструментлар бўйича тажриба ва молиявий саводхонликни ривожлантиришга ўз хиссасини қўшишга тайёрлигини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил давомида Ўзбекистон давлат қарзи 2,9 млрд долларга кўпайиб, 26,3 млрд долларни ёки ЯИМга нисбатан 38 фоизни ташкил этди. Ташқи қарзнинг 25,2 фоизи ёки 5,9 млрд доллар давлат бюджети учун жалб қилинган.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Узбекистан 7 марта впервые заключили валютную своп-сделку на 20 млн долларов. Это первая такая сделка, которая поможет Узбекистану хеджировать валютные риски, связанные с заимствованием в иностранной валюте, сообщили в ЕБРР.
Своп-транзакции — это финансовый инструмент, используемый для управления финансовыми рисками. Валютный своп — это один из видов свопа, который используется для защиты долга в иностранных валютах от валютного риска.
«Эта пилотная сделка в сочетании с технической помощью по реформе законодательства о деривативах, недавно начатой ЕБРР, поддержит усилия Министерства финансов Узбекистана по развитию рынка деривативов и подчеркнёт важность управления валютным риском», — говорится в сообщении.
Глава ЕБРР в Узбекистане Алкис Дракинос заявил, что эта сделка является «важной вехой в развитии рынка местной валюты в Узбекистане». «Это облегчит как управление валютными рисками, так и кредитование реального сектора страны в национальной валюте. Это особенно важно в период нестабильности в Центральной Азии и за её пределами», — отметил он.
Для проведения сделки Министерство финансов получило положительное правовое заключение международной юридической компании по генеральному соглашению — Международной ассоциации свопов и деривативов (ISDA).
«Было подписано генеральное соглашение ISDA с ЕБРР, предложившим наилучшую цену по сделке, и осуществлена первая своп-операция на 20 млн долларов, привлеченных в качестве заемных средств у Азиатского банка развития. Благодаря этой исторической тестовой операции государственный заём в иностранной валюте преобразован в заём в национальной валюте», — отметили в Минфине.
В министерстве добавили, что первая тестовая своп-операция позволит использовать деривативы с международными контрагентами для эффективного управления валютными рисками относительно внешних заёмных средств, привлекаемых со стороны государственного и частного секторов Узбекистана.
Подобные операции станут альтернативным инструментом конвертации инвестиций в иностранной валюте в сумы через деривативы, учитывая специфику привлечения зарубежных вложений в национальной валюте.
Развитие рынка деривативов будет способствовать эффективному управлению финансовыми рисками в Узбекистане, правильной оценке сумовых активов и обязательств, а также формированию рынка национальной валюты за рубежом.
В настоящее время Минфин совместно с ЕБРР работает над проектом создания законодательства о деривативных и РЕПО транзакциях. Кроме того, фонд TCX выразил готовность содействовать формированию рынка узбекской валюты за рубежом, получению опыта применения соответствующих инструментов и развитию финансовой грамотности в стране.
Государственный долг Узбекистана в 2021 году вырос на 2,9 млрд долларов — до 26,3 млрд долларов. Большая часть внешнего займа по-прежнему уходит на поддержку бюджета. За год доля доллара в валютной структуре госдолга выросла почти до 72%, при этом узбекский сум смог сместить юань из топ-5.