Шу кунларда қатор ОАВларда Қозоғистонда содир бўлган тартибсизликларда иштирок этишда гумон қилинаётган Ўзбекистон фуқаросининг 17 январь куни Туркистон вилояти (Қозоғистон) «Жибек жоли» ўтиш пунктида қўлга олинганлиги ҳақида хабарлар тарқалди.
«Ўзбекистон Республикасининг Олма-ота шаҳридаги Бош консулхонаси томонидан Қозоғистон Республикаси Миллий хавфсизлик қўмитаси матбуот хизматидан олинган маълумотга кўра, қўлга олинган шахс Ўзбекистон фуқароси эмас», — дейилади ТИВ расмий вакилининг баёнотида.
«Жибек жоли» ўтиш пункти орқали Ўзбекистонга ўтишга уринган 1993 йилда туғилган фуқаро қўлга олингани ҳақидаги расмий хабар Қозоғистон Миллий хавфсизлик қўмитасининг веб-сайтида жойлаштирилган.
«Қўлга олинган шахснинг мобил телефонида Шимкентдаги тартибсизликлар жойидан суратга олинган видеоматериаллар мавжуд эди. Унинг орқасида эса ўқ изидан қолган жароҳат бор эди (тахминанларга кўра, резина ўқ изи)», — дейилади қўмита хабарида.
Бироқ ҳуқуқ-тартибот органи ҳисоботида ҳибсга олинган шахс бевосита Ўзбекистон фуқароси эканлиги қайд этилмаган.

На днях в ряде СМИ распространились сведения о задержании 17 января в пункте пропуска «Жибек жолы» в Туркестанской области Казахстана гражданина Узбекистана, подозреваемого в участии в беспорядках в этой стране.
«Согласно полученным генеральным консульством Узбекистана в Алматы от пресс-службы Комитета национальной безопасности Казахстана данным, задержанное лицо не является гражданином Узбекистана», — говорится в заявлении официального представителя Министерства иностранных дел Узбекистана.
Информация о задержании гражданина 1993 года рождения, пытавшегося выехать в Узбекистан через КПП «Жибек жолы», размещена на сайте Комитета национальной безопасности Казахстана.
«В мобильном телефоне задержанного были видеоматериалы, снятые на месте беспорядков в Шымкенте. На его спине имеется пулевое ранение (предположительно, от резиновых пуль)», — отмечается в публикации КНБ.
Однако в сообщении силовой структуры не говорится, что задержанный является непосредственно гражданином Узбекистана.