Сурхондарё вилояти Денов шаҳри марказидаги «Юбилейний» номи билан машҳур икки қаватли «Инденим» савдо мажмуасида 7 декабрь куни эрталаб соат тахминан 4 ларда портлаш содир бўлди. Бу бино конструкцияларининг қулашига ва катта ёнғинга сабаб бўлди.
Портлашнинг тахминий сабаби газ қурилмаларидан фойдаланиш қоидаларининг бузилишидир. Фавқулодда вазиятлар вазирлиги маълумотларига кўра, бинолардан бирида тўпланган газ-ҳаво аралашмаси чақнаши содир бўлган. Воқеа сабабларига ойдинлик киритиш учун бош вазирнинг биринчи ўринбосари Очилбай Раматов бошчилигида ҳукумат комиссияси тузилган.
Ўзбекистон ФВВ матбуот хизматининг хабар беришича, портлаш оқибатида бинода тўққиз киши жабрланган. Кейинроқ бино вайроналари остидан икки кишининг жасади олиб чиқилгани маълум бўлди.
Портлаш овози воқеа жойидан бир неча километр узоқликдан эшитилган. «Инденим» биноси ҳозирда бетон каркасдан иборат, холос.
Воқеа жойида бўлган «Газета.uz» мухбири Аброр Қурбонмуратовнинг маълум қилишича, портлаш тўлқини савдо маркази яқинида жойлашган турар-жой бинолари, савдо дўконлари, умумий овқатланиш шохобчалари, маъмурий бинолар ва бошқа объектларга зарар етказган.
Кўпгина биноларда ойналар синган, деворлар ва қопламалар, эшиклар шикастланган. Денов тумани ҳокимлиги ва солиқ инспекцияси бинолари ҳам зарар кўрган. Портлаш жойи яқинидаги мактабларда дарслар бекор қилинган. Воқеа жойи ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари ва ҳарбийлар томонидан ўраб олинган.
«Дарё» нашри бир неча маҳаллий аҳолининг ҳикояларини эълон қилди. Улардан бирининг айтишича, уйида содир бўлган портлаш туфайли деразалари синган, хоналари чангга тўлган, электр таъминоти узилган. Ташқарига чиқиш учун дарвозани зўрға очган. У ерда қичқириқлар эшитилган. У қонга беланган эркак ва аёлни кўргани, уларни тез ёрдам машинаси олиб кетганини айтган.
Воқеа гувоҳларининг яна бирининг айтишича, у бўлган уйнинг деворлари ёрилиб, шифтининг бир қисми қулаб тушиб, бошини жароҳатлаган. Унинг таъкидлашича, портлаш овозини сўз билан таърифлаб бўлмайди.

7 декабря около 4 часов утра в двухэтажном торговом комплексе «Инденим», известном как «Юбилейный», в центре города Денау Сурхандарьинской области произошёл взрыв. Он привёл к обрушению конструкций здания и вызвал сильный пожар.
Предположительной причиной взрыва называется нарушение правил использования газовых приборов. По данным МЧС, в одном из помещений произошла вспышка скопившейся газовоздушной смеси. Для выяснения обстоятельств происшествия образована правительственная комиссия во главе с первым заместителем премьер-министра Ачилбаем Раматовым.
Пресс-служба МЧС Узбекистана сообщила, что в результате взрыва ранения получили девять человек, находившиеся в здании. Позже стало известно об извлечении из-под обломков здания тел двух человек.
Звук взрыва был слышен на расстоянии нескольких километров от места происшествия. Здание «Инденим» сейчас выглядит просто как бетонный каркас.
Корреспондент «Газеты.uz» Аброр Курбонмуратов, бывший на месте происшествия, сообщил, что взрывной волной были повреждены жилые дома, магазины, пункты общепита, административные здания и другие объекты, находящиеся рядом с торговым центром.
Во многих зданиях выбиты стёкла, повреждены стены и обшивка, покорёжены двери. Пострадали в том числе здания хокимията и налоговой инспекции Денауского района. В школах, расположенных рядом с местом взрыва, были отменены уроки. Место происшествия оцеплено сотрудниками правоохранительных органов и военными.
Издание Daryo опубликовало рассказы нескольких местных жителей. Один из них сообщил, что из-за взрыва в его доме выбиты стёкла, комнаты наполнились пылью, отключилось электричество. Он с трудом смог открыть дверь ворот, чтобы выйти на улицу. Там слышались крики. Он видел мужчину и женщину в крови, которых увезла машина скорой помощи.
Другой очевидец рассказал, что в доме, где он находился, потрескались стены и обвалились части потолка, поранив ему голову. Звук взрыва, отметил он, не описать словами.