Ҳукуматнинг 9 сентябрдаги қарори билан Умумий ўрта таълим ташкилотлари, академик лицей ва касб-ҳунар мактаблари ўқувчилари ўртасида фан олимпиадаларини ташкил этиш, ўтказиш ҳамда халқаро олимпиадалар иштирокчиларини саралаш ва ғолибларни рағбатлантириш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Низомга кўра, мактаб ўқувчилари ўртасида умумтаълим фанлари бўйича қуйидаги олимпиадалар ташкил этилади:
• асосий олимпиада;
• қўшимча республика олимпиадалари;
• онлайн олимпиада;
• нуфузли халқаро олимпиадалар;
• минтақавий халқаро олимпиадалар.
Жумладан, асосий олимпиадалар тегишли фанлардан икки гуруҳга ажратилган ҳолда 4 босқичда қуйидаги муддатларда ўтказилади:
• 1-босқич — мактаб, академик лицей ва касб-ҳунар мактаблар миқёсида сентябрь ойида;
• 2-босқич — туман (шаҳар) миқёсида октябрь ойида;
• 3-босқич — Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри миқёсида ноябрь ойида;
• 4-босқич — республика миқёсида барча фанлардан апрель-май ойларида.
Барча фанлардан назорат турлари, шакллари, баҳолаш мезонлари Халқ таълими вазирлиги томонидан тасдиқланади.
4-босқичда мактабларнинг 11-синф, касб-ҳунар мактаблари, академик лицейларнинг 2-босқич ўқувчилари қатнашади.
Ҳар бир фан йўналишида баллар кетма-кетлигида 1, 2, 3-ўринларни эгаллаган ўқувчилар ғолиб ҳисобланади.
Асосий олимпиада ғолибларига қуйидаги миқдорда пул мукофотлари берилади:
3-босқичда ғолиб бўлган ҳар бир ўқувчига:
• 1-ўрин — БҲМнинг 6 баравари;
• 2-ўрин — БҲМнинг 4 баравари;
• 3-ўрин — БҲМнинг 3 баравари.
4-босқичда ғолиб бўлган ҳар бир ўқувчига:
• 1-ўрин — БҲМнинг 12 баравари;
• 2-ўрин — БҲМнинг 8 баравари;
• 3-ўрин — БҲМнинг 6 баравари.
Шунингдек, 4-босқич ғолибларига ихтисослик фани бўйича давлат ОТМларига кириш имтиҳонларида максимал балл олиш ҳуқуқини берувчи ва 3 йил давомида амал қилувчи электрон сертификатлар берилади.
Информатика ва ахборот технологиялари фани бўйича мазкур сертификатни олган ўқувчиларга ихтисослик фан сифатида математика фанидан давлат ОТМларига кириш имтиҳонларида максимал балл олиш ҳуқуқи берилади.
Таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб ишлаётган нуфузли халқаро олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 150 фоиз, асосий олимпиадалар республика босқичи ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 100 фоиз миқдорида устама ҳақи тўланади.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилга қадар республика фан олимпиадаларида 1−3- ҳамда халқаро олимпиадаларда 1−5-ўринларни олган мактаб, коллеж ва лицей ўқувчилари ОТМларга тест ва қўшимча имтиҳонларсиз қабул қилинар эди.
2019/2020 ўқув йилидан республика олимпиадалари ғолиб ва совриндорлари ОТМга киришда имтиҳон топширадиган, бироқ ихтисослик фани бўйича энг юқори балл берилар эди.

Постановлением правительства от 9 сентября утверждено положение о порядке организации и проведения предметных олимпиад среди учащихся школ и академических лицеев, а также отбора участников для международных олимпиад и поощрения победителей. Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно положению, среди школьников организуются следующие виды олимпиад по общеобразовательным предметам:
• основная олимпиада;
• дополнительные республиканские олимпиады;
• онлайн-олимпиада;
• престижные международные олимпиады;
• региональные международные олимпиады.
Основные олимпиады проводятся в четыре этапа с делением на две группы по определенным предметам в следующие сроки:
• первый этап — в сентябре, на уровне школ, академических лицеев и профессиональных школ;
• второй этап — в октябре, на уровне района (города);
• третий этап — в ноябре, на уровне регионов;
• четвертый этап — в апреле-мае, по всем предметам, на республиканском уровне.
Виды, формы контроля, критерии оценивания по всем предметам утверждаются Министерством народного образования. В четвертом этапе принимают участие учащиеся 11-х классов школ, профессиональных школ, а также учащиеся второго уровня академических лицеев.
Победителями по каждому предмету становятся учащиеся, занявшие первое, второе и третье места в соответствии с набранными баллами.
Победители основных олимпиад получают денежные призы.
Победители третьего этапа:
• первое место — 6-кратный размер БРВ;
• второе место — 4-кратный размер БРВ;
• третье место — 3-кратный размер БРВ;
Победители четвертого этапе:
• первое место — 12-кратный размер БРВ;
• второе место — 8-кратный размер БРВ;
• третье место — 6-кратный размер БРВ.
Победителям четвертого этапа выдаются электронные сертификаты, дающие право на максимальный балл на вступительных экзаменах в государственные вузы по предмету специализации, которые действительны в течение трех лет. Получившим сертификат по информатике, предоставляется право на максимальный балл по математике как по предмету специализации.
Напомним, до 2019 года выпускники школ, колледжей и лицеев, занявшие 1−3 места в республиканских и 1−5 места в международных олимпиадах по общеобразовательным предметам, зачислялись в вузы без тестирования и дополнительного экзамена.
С 2019/2020 года победители и призеры республиканских олимпиад сдают экзамены при поступлении в вузы, но при этом имеют право на максимальный балл по профильным предметам.