Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 10 май куни 2021 йил учун ишланмайдиган кунларни тасдиқлаш кўзда тутилган фармонни имзолади. Бу ҳақда «Газета.uz»га ҳукуматдаги манбаси хабар қилди.
Қабул қилинган ҳужжат билан Ўзбекистон президентининг 2020 йил 3 декабрдаги «2021 йилда расмий саналарни нишонлаш даврида қўшимча ишланмайдиган кунларни белгилаш ва дам олиш кунларини кўчириш тўғрисида"ги ПФ-6122-сон Фармонига ўзгартиришлар киритилди.
Қарор «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!» ички туризмни ривожлантириш дастури доирасида аҳолининг фаол дам олиши учун энг қулай шароитларни яратишга қаратилган.
Қўшимча ишланмайдиган кунлар (қора билан ажратилганлар — ўзгартиш киритилган саналар):
14 май — жума;
2 сентябрь — пайшанба;
3 сентябрь — жума;
31 декабрь — жума".
(бюджет ташкилотларида қўшимча ишланмайдиган кунлар йиллик меҳнат таътилини қисқартириш ҳисобига қопланади)
Кўчирилаётган дам олиш кунлари (Қурбон ҳайити байрами муносабати билан):
17 июль — шанба кунидан 21 июль — чоршанба кунига;
24 июль — шанба кунидан 22 июль — пайшанба кунига.
Барча ишчилар учун ишланмайдиган кунлар (иш ҳафтаси туридан қатъи назар):
2 январь — шанба;
20 март — шанба;
22 март — душанба;
15 май — шанба;
21 июль — чоршанба;
22 июль — пайшанба;
4 сентябрь — шанба.
Эслатиб ўтамиз, президентнинг февралдаги фармони билан Наврўз умумхалқ байрами, Мустақиллик куни ва Янги йил байрами ҳамда Рамазон ҳайити (Ийд ал-Фитр) ва Қурбон ҳайити (Ийд ал-Адҳа) диний байрамларини нишонлаш даврида қўшимча ва кўчириш ҳисобига ишланмайдиган кунлар уч кундан кам бўлмаган муддатга белгиланган эди.
Шунингдек, ушбу фармон билан ота-оналар, қариндошлар, қариялар ва устозлар билан биргаликда саёҳат қилишни назарда тутувчи беш иш кунидан кам бўлмаган «оилавий саёҳат таътили» тизими жорий этилди. Бунда, «оилавий саёҳат таътили» йиллик асосий таътил ҳисобидан тақдим этилади ва жамоавий шартномаларга мувофиқ иш берувчининг розилиги билан амалга оширилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 мая подписал указ, которым утверждены дополнительные нерабочие дни на 2021 год. Об этом «Газете.uz» сообщил источник в правительстве.
Принятым документом внесены изменения в указ главы государства от 3 декабря 2020 года «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2021 году».
Решение направлено на создание условий для активного отдыха населения в рамках программы развития внутреннего туризма «Путешествуй по Узбекистану!»
Дополнительные нерабочие дни (выделенное жирным — внесённые изменения):
• пятница 14 мая;
• четверг 2 сентября;
• пятница 3 сентября;
• пятница 31 декабря.
(в бюджетных организациях дополнительные нерабочие дни компенсируются за счёт сокращения продолжительности ежегодного трудового отпуска)
Переносимые выходные дни (в связи с празднованием Курбан хайита):
• с субботы 17 июля — на среду 21 июля;
• с субботы 24 июля — на четверг 22 июля.
Нерабочие дни для всех работников (независимо от вида рабочей недели):
• суббота 2 января;
• суббота 15 мая;
• среда 21 июля;
• четверг 22 июля;
• суббота 4 сентября.
Напомним, в феврале президент подписал указ, согласно которому в период празднования Навруза, Дня независимости и Нового года, а также религиозных праздников Рамазан хайит (Ийд-ал-Фитр) и Курбан хайит (Ийд-ал-Адха) отныне устанавливается не менее трёх нерабочих дней (за счет дополнительных и переносимых нерабочих дней).
Этим же указом было предусмотрено введение системы «отпуск для семейных путешествий» продолжительностью не менее пяти рабочих дней. Она предусматривает путешествие с родителями, родственниками, пожилыми людьми и наставниками. «Отпуск для семейного путешествия» будет предоставляться за счёт ежегодного основного отпуска с согласия работодателя и в соответствии с коллективными договорами.