Президент Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ички ишлар вазирлиги матбуот хизмати билан биргаликда @stopnarko_bot Telegram-ботини ишга туширди. Ушбу бот орқали гиёҳванд моддалар рекламаси ҳақида хабар бериш мумкин.
АОКА хабарига кўра, энди фуқаролар реклама жойлашган манзил ҳақидаги маълумот ёки унинг локациясини ботга йўллаши мумкин. Бу бот орқали ички ишлар органлари хабардор қилинади ва реклама ўчирилади.
Сўнгги йилларда гиёҳванд моддалар тўғрисида реклама вақти-вақти билан Тошкентнинг турли туманларида пайдо бўлмоқда. Яқинда «Потребитель.Уз» интернет-ҳамжамияти бундай рекламалар тобора кўпайиб бораётгани ҳақидаги хабарни эълон қилди. Қайд этилишича, асосан Чилонзор, Учтепа ва Мирзо-Улуғбек туманларида бундай ҳолатлар кузатилаётгани айтилмоқда.
«Биз реклама қилинган каналларни кўрдик — у ерда ҳамма нарса очиқ, батафсил ва нархлари билан. Бундан ташқари, Тошкентда тарқатувчи сифатида ишлаш учун кўплаб таклифлар мавжуд. Каналларнинг 9−10 минг обуначиси бор. Улар гиёҳванд моддаларни сотгани учрашувга келишмайди. Пул электрон ўтказма орқали қабул қилинади, сўнгра туманнинг бирон бир жойида белги қўйилади ва Telegram`да дозани қаердан олиш кераклиги маълум қилинади. Шунинг учун ёшлар — шаҳар бўйлаб белгиларни қўйиш учун ёлланадилар», — дейилади хабарда.
Баъзи жойларда аҳолининг ўзи ёзувларни бўяган ва ижтимоий тармоқлар орқали ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларига хабар қилинганида, маҳаллий профилактика инспекторига мурожаат қилишлари сўралган.
Жамият маъмурияти ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларини «шошилинч равишда Telegram-бот яратишга», депутатларни эса аҳоли турар жойларида доимий рейдлар ташкил этишга чақирган.

Агентство информации и массовых коммуникаций при Администрации президента Узбекистана совместно с пресс-службой Министерства внутренних дел запустили Telegram-бот @stopnarko_bot, с помощью которого можно сообщить о рекламе наркотических средств.
Как говорится в сообщении АИМК, граждане смогут заявить о рекламе наркотиков и её местонахождении с указанием локации. Сообщение будет направлено в правоохранительные органы, а реклама удалена.
Объявления о наркотиках в последние годы периодически появляются в разных районах Ташкента. Недавно в интернет-сообществе «Потребитель.Уз» было опубликовано сообщение о том, что таких объявлений становится больше — преимущественно в Чиланзарском, Учтепинском и Мирзо-Улугбекском районах.
«Зашли в рекламируемые каналы — а там все открыто, подробно и с ценами. Плюс много предложений работать распространителем в Ташкенте. В каналах по 9−10 тысяч подписчиков. Для продажи наркотиков они на встречу не приходят. Деньги принимают электронным переводом, потом делают закладку где-то в районе, и в Телеграм сообщают, откуда дозу забирать. Вот для того и нанимают молодежь — делать закладки по городу», — говорится в сообщении.
В некоторых местах жители сами закрашивали надписи, а на обращения в правоохранительные органы через социальные сети отвечали, чтобы они обратились к местному инспектору профилактики.
Администрация сообщества призывала правоохранительные органы «срочно создать Telegram-бот», а депутатов — организовать регулярные рейды в жилых кварталах.