Хитой раҳбари Си Цзиньпин мамлакатда қашшоқлик тўлиқ бартараф этилганини эълон қилди, дея хабар берди «Синьхуа» ахборот агентлиги.
Охирги 8 йил ичида Хитойда қишлоқ хўжаликларида истиқомат қилувчи деярли 100 млн аҳоли қашшоқлик даражасидан олиб чиқилди. Барча 832 та уезд ва 128 мингта қишлоқ қашшоқлик рўйхатидан чиқарилди.
Хабарга кўра, Хитой бундай натижага ижтимоий дастурлар ва инвестициялар орқали эришди. Хитой ҳукумати бундай дастурлар учун ажратиладиган маблағларни йилдан-йилга оширди ва сўнгги 8 йил ичида ижтимоий дастурлар учун жами 246 млрд доллар сарфлади.
Сўнгги 40 йил ичида Хитой қишлоқларида яшовчи 770 млн аҳоли қашшоқлик даражасидан чиқди. Си Цзиньпиннинг таъкидлашича, Хитой ушбу режасини БМТнинг қашшоқликни бартараф этиш бўйича дастурида белгиланганидан 10 йил эртароқ амалга оширишга эришди.
Хитой стандартларига кўра, йиллик даромади 2300 юандан (340 доллар) кам бўлган инсонлар қашшоқлик чегарасидан пастда яшаётган ҳисобланади.

Глава КНР Си Цзиньпин объявил о полной победе в искоренении абсолютной нищеты в Китае. С таким заявлением он выступил на торжественном собрании, посвящённом итогам борьбы с бедностью, сообщило ИА «Синьхуа».
За последние восемь лет почти 100 миллионов сельских жителей, живущих за нынешней чертой бедности, были выведены из нищеты. Все 832 уезда и 128 тысячи деревень были исключены из списка бедных.
Правительство Китая смогло добиться таких результатов благодаря разработанной программе и значительным инвестициям, передаёт РИА Новости. Объёмы средств, выделенных для этих социальных программ, ежегодно увеличиваются, в целом за восемь лет они составили примерно 246 млрд долларов.
Всего с конца 1970-х годов, когда правительство провозгласило политику реформ и открытости, 770 миллионов бедных сельских жителей избавились от бедности в соответствии с действующим в Китае критерием.
Си Цзиньпин подчеркнул, что Китай достиг цели ООН по искоренению бедности на 10 лет раньше установленного 2030 года, а его вклад в мировую борьбу с этим явлением составил 70%.
По китайским государственным стандартам, находящимися за чертой бедности считаются те, чей годовой доход не превышает 2300 юаней (около 340 долларов).